Čo si (ne)priniesť z Turecka, Tuniska či Egypta? Pozor na suveníry z dovolenky

Niektoré suveníry sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Za nelegálny dovoz hrozí nielen pokuta, ale aj odňatie slobody. Obchodníkom, s akým tovarom sa radšej vyhnúť?

Suvenír z dovolenky je pre mnohých cestovateľov samozrejmosťou, netreba však zabúdať, najmä v prípade exotických prímorských krajín, že spomienkové predmety môžu byť vyrobené z chránených druhov rastlín a živočíchov. Príslušníci finančnej správy sa bežne stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou. Podľa toho, či prečin vyhodnotia ako colný priestupok alebo colný delikt, určia aj výšku sankcie.

Za porušenie colných predpisov „mastná“ pokuta aj väzenie na niekoľko rokov

Ako uvádza Finančná správa, za colný priestupok možno podľa závažnosti porušenia colných predpisov uložiť pokutu do výšky 3 319,39 eura. Za závažné porušenie predpisov hrozí aj trestné stíhanie s možnosťou uloženia trestu odňatia slobody na dobu až 8 rokov. FS preto vyzýva k obozretnosti. Upozorňuje cestujúcich, aby si overili, čo si balia do batožiny, aby sa pri návrate domov z dovolenky vyhli problémom.

Za dovezenie niektorých suvenírov hrozí väzenie až na 8 rokov.

Chránené druhy rastlín a živočíchov podliehajú Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), viac ako 37-tisíc je pod dohľadom príslušných orgánov a obchod s takmer 1 100 druhmi je úplne zakázaný. Cieľom tohto dohovoru z roku 1973 je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta tak, aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhynutím vplyvom bezohľadného obchodovania.

Na aké suveníry si dať pozor?

Finančná správa SR upozorňuje, že v Afrike a v Ázii si treba dávať veľký pozor na predavačov so soškami alebo šperkmi zo slonoviny. V Južnej Amerike sú zase veľmi obľúbeným suvenírom dažďové palice, ktoré vydávajú zvuk dažďa. Sú však vyrobené z chráneného druhu kaktusu. Najčastejšie sa predávajú v Peru, Bolívii a Čile. Bez povolenia je možný dovoz len troch kusov na osobu. Časti tiel ohrozených druhov živočíchov (nosorožec, kobra, tiger) a rastlín (ženšen) môžu obsahovať i výrobky z tradičnej čínskej medicíny. Pri kúpe exotických predmetov z Tuniska, Egyptu, Thajska či Turecka je potrebné dohliadnuť, aby k nim turistom pribalili aj oficiálne sprievodné doklady - certifikát k výrobku, ktoré colné orgány budú vyžadovať.

Ak si chce dovolenkár priviezť nejaký suvenír, Finančná správa odporúča, aby si preveril, či na jeho dovoz nepotrebuje príslušné povolenie. 

Draho môže vyjsť aj výber hotovosti z bankomatu či nedostatočné cestovné poistenie

Na dovolenke si treba tiež dávať pozor na to, či má cestujúci dostatočné cestovné poistenie – obyčajný Európsky zdravotný preukaz totiž slúži len na to, aby k poistencovi aj v iných krajinách pristupovali ako k domácemu obyvateľovi, čo sa vyslovene týka len krajín EÚ, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo Islandu. Teda je dovolenkárovi preplatené len to, čo sa zvykne preplácať domácim pacientom v rámci ich domáceho zdravotného poistenia. Navyše, tento preukaz pokrýva len náklady na zdravotnú starostlivosť vo verejných zdravotníckych zariadeniach, nie súkromných a len v prípade, že ide o vyslovene akútny stav. Nekryje však pátracie náklady, zodpovednosť za škodu spôsobenú inej osobe a podobne. To zväčša pokrývajú komerčné poisťovne v rámci rôznych balíkov. Základom však býva preplatenie liečebných nákladov v inej krajine pri úrazoch či chorobe aj prevoz pozostatkov späť na Slovensko v prípade úmrtia. Taktiež si často možno pripoistiť batožinu, trvalé následky úrazu, poistenie požičaného vozidla atď.

Ďalej sa treba mať na pozore pri ceste do krajín, v ktorých nie je zavedené ako mena euro. V rámci EÚ sú to krajiny mimo eurozóny. To, kde si turista mení peniaze na lokálnu menu nie je jedno – zmenárne a banky si stanovujú výmenné kurzy osobitne a často nevýhodne. Niektoré si navyše za výmenu účtujú dodatočné poplatky. Najvýhodnejšie je zmeniť si hotovosť ešte na Slovensku v pobočke svojej banky.

Ak sa dovolenkár rozhodne vybrať si peniaze z bankomatu v inej krajine, dobrá rada „nad zlato“ je, vždy na obrazovke bankomatu zvoliť „decline conversion (odmietnutie konverzie)“ alebo „charge in ... (domáca mena, napr. CZK)“. V opačnom prípade sa totiž použije oveľa nevýhodnejší kurz, ktorý môže výber predražiť aj o desiatky percent.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Štáty EÚ, ktoré nemajú euro: meny, kurzy a na čo myslieť pri zmene/výbere hotovosti

Ktoré krajiny nepatria do eurozóny a na čo sa pripraviť pred ich návštevou? Zoznam a praktické informácie, ako sa vyhnúť zbytočným poplatkom na dovolenke alebo pracovnej ceste.

Ceny diaľničných známok a pohonných hmôt v roku 2024

S čím rátať pri ceste do zahraničia? Prehľad cien diaľničných známok, mýta, benzínu či nafty na Slovensku a v okolitých krajinách aj informácie o novinke – jednodňovej diaľničnej známke.

Vybavenie cestovného pasu v kocke

Aká je cena nového cestovného pasu, ako si rezervovať termín na polícii, kedy (ne)treba riešiť pas pre deti a aká je platnosť tohto dokladu? Odpovede na časté otázky.

Platba daní a správnych poplatkov kartou: postup

Cez portál finančnej správy možno uhrádzať dane aj správne poplatky kartou. Aké sú možnosti platby a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky