Mnohé jeho príbehy boli predlohami pre filmy, televízne seriály a komiksy. Napísal viac ako 50 románov a stovky krátkych poviedok. Autor hororových príbehov, ktorý stojí za známymi knihami ako To, Väzenie Shawshank alebo Zelená míľa, však trpel depresiami a svoj prvý rukopis zahodil do koša.
Stephen Edwin King sa narodil 21. septembra 1947 v Portlande. Stephen mal odmalička strach z mnohých vecí – bál sa tmy, pavúkov, potkanov. Vždy si predstavoval, aké príšery sa skrývajú v jeho šatníku a musel zaspávať s rozsvieteným svetlom. Jeho strach môže pochádzať z tragického okamihu, keď bol ako dieťa svedkom, ako jeho priateľa zabil vlak. Tieto udalosti mohli byť dôvodom, prečo sa Stephen venuje písaniu predovšetkým hororových príbehov.
King miloval knihy od detstva
Stephen bol milovníkom kníh a prečítal všetko, čo mu prišlo pod ruky. Čítal predovšetkým hororové príbehy, záhady a science fiction. Knihy miloval od útleho detstva.
Jeho obrovským vzorom bol americký autor hororových príbehov Howard Phillips Lovecraft, ktorý však počas svojho života nezískal so svojimi knihami záujem publika a nikdy zo svojich príbehov nezarábal. Stephen sa na Lovecrafta často odvoláva, dokonca údajne Lovecraftová zbierka krátkych poviedok bola katalyzátorom, vďaka ktorému sa Stephen stal spisovateľom.
Predával poviedky za pár centov
Láska k čítaniu pomaly prerástla k láske k písaniu. Stephen spočiatku napodobňoval štýly iných autorov. Vo svojej knihe O písaní (On writing) spomína, že kopíroval ten štýl, ktorý práve čítal. Postupne skúšal nové nápady a tvoril si vlastný štýl.
Veľkou oporou mu bola jeho mama, ktorá ho vždy povzbudzovala. Verila, že Stephen je špeciálne dieťa a má dar rozprávať príbehy. Matkino povzbudzovanie Stephen pokladá za zlomové. Matka mu dokonca dávala vreckové za každú poviedku, ktorú Stephen napísal.
Talent je lacnejší než soľ. Čo oddeľuje talentovaných od úspešných, je veľa práce.
— Stephen King
Stephen prispieval počas dospievania článkami do školského magazínu a tiež písal krátke poviedky, ktoré predával za pár centov. So svojím bratom Davom na strednej škole založili časopis Dave´s Rag, do ktorého Stephen prispieval poviedkami. Časopis vydávali v tlačenej verzii a distribuovali ho v ich dedine a medzi spolužiakmi. Stephen získal vďaka svojmu humoru pozitívnu spätnú väzbu od svojich priateľov a okolia.
Depresia, problémy s alkoholom a prvá novela Carrie
V roku 1970 Stephen získal bakalárske štúdium na Univerzite v Maine. Nakoľko nemohol po škole nájsť žiadnu prácu ako učiteľ, rozhodol sa predávať svoje poviedky. Zarábal si tým, že ich ponúkal viacerým časopisom.
V roku 1971 získal prácu ako učiteľ angličtiny v Hampdene. Práca mu zaberala väčšinu času a po prvýkrát bolo pre neho písanie náročné. V tomto období trpel depresiami a mal problémy s alkoholom.
Jedného dňa dostal Stephen nápad na krátku poviedku a pustil sa do písania. Keď však dopísal prvý koncept, nebol spokojný. Cítil sa nešťastne a frustrovane a rukopis zahodil do koša. Bola to práve Stephenova manželka Tabby, ktorá príbeh z koša vytiahla. Dodala mu odvahu a odhodlanie. Povedala mu, že by mal poviedku dokončiť. Stephen dal na radu svojej ženy a dopísal knihu s názvom Carrie, ktorá dnes patrí medzi hororovú klasiku. V roku 1973 knihu Carrie vydalo vydavateľstvo Doubleday.
Prvé literárne úspechy S. Kinga
S knihou Carrie zožal Stephen úspech. Predalo sa 30 000 výtlačkov a kniha zarobila 200 000 dolárov. O štyri roky neskôr vyšla jeho ďalšia kniha – Žiarenie. Stala sa jeho prvým best sellerom, ktorý bol i sfilmovaný režisérom Stanleym Kubrickom.
Stephen si postupne získaval priazeň čitateľov a jeho kariéra rástla. Na poličky kníhkupectiev sa dostávali jeho ďalšie diela, ako napríklad román Cintorín zvieratiek alebo psychologický horor Misery. Veľkým úspechom bola kniha Zelená míľa, ktorá bola predlohou pre rovnomenný film s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Za jedno z najznámejších Kingových diel sa považuje jeho séria Temná veža.
Ak chcete byť spisovateľom, musíte robiť dve veci: veľa čítať a veľa písať. Ak nemáte čas na čítanie, nebudete mať čas na písanie.
— Stephen King
Za svoje diela získal desiatky literárnych cien a väčšina jeho diel sa stretla s pozitívnou kritikou verejnosti. Bol ocenený napríklad cenami World Fantasy Awards a British Fantasy Awards. V roku 2002 získal cenu The Bram Stoker Awards za celoživotné dielo. O rok neskôr získal medailu za významné prispenie k americkej literatúre (Medal for Distinguished Contribution to American Letters).
Závislosť na alkohole, drogách a antidepresívach
Stephen King je dnes označovaný za kráľa hororu. Píše každý jeden deň v roku. Prešiel si fázami, kedy bol závislý na alkohole či dokonca kokaíne. V knihe O písaní hovorí o tom, že kvôli problémom s drogami si nepamätá, ako niektoré knihy napísal. Po niekoľkých rokoch problémov s alkoholom, drogami, nikotínom a antidepresívami vyhľadal v roku 1980 pomoc a do dnešného dňa je „čistý“.
Zlomovým momentom v jeho živote bola nehoda v roku 1999, kedy ho zrazilo auto. Autor v priebehu desiatich dní podstúpil päť operácií. Zo zranení sa zotavoval mesiace. Stephenov právnik odkúpil dodávku, ktorá Kniga zrazila, za 1 500 dolárov a dal ju zničiť, aby ju neskôr nemohol niekto z fanúšikov kúpiť. Stephen má dodnes kvôli poranenému boku a nohe problémy so sedením, dokonca v roku 2002 zvažoval so skončením kariéry spisovateľa.
S písaním nakoniec neprestal, no proces tvorby mu kvôli bolestiam trvá omnoho dlhšie, než predtým. Autor ročne venuje približne 4 milióny dolárov do knižníc, škôl, umeleckých organizácií a oddelení, ktoré zachraňujú ľudské životy, ako sú napríklad miestne hasičské zbory.
Stephen King predal viac ako 350 miliónov výtlačkov. Jeho majetok sa odhaduje na 400 miliónov dolárov, vďaka čomu sa zaraďuje medzi najlepšie zarábajúcich autorov sveta.