Zakladateľka Symptomedica: expandovať nemusíme, svet chodí za nami

Zakladateľka Symptomedica: expandovať nemusíme, svet chodí za nami
Zdroj: Archív L. Cermanovej

Bojovali s nedostatkom personálu a nevedomosťou ľudí, dnes má klinika aj zahraničných expertov a navštevujú ju pacienti z celého sveta. V čom sú jedineční a akým výzvam podnikateľka čelila?

Značná časť našej imunity sa nachádza v črevách. A to, v akom stave sú, ovplyvňuje aj životný štýl a spôsob stravovania človeka. Práve to priviedlo biochemičku Lenku Cermanovú k založeniu vlastnej kliniky Symptomedica. Z malej ambulancie, no jedinej svojho druhu na Slovensku, sa postupom času stala vyhľadávaná klinika so špecialistami aj zo zahraničia. Spôsob, akým riešia zdravotné problémy svojich pacientov a akým sa snažia predchádzať výskytu a nárastu civilizačných ochorení, zaujal aj porotu súťaže Mladý inovatívny podnikateľ roka 2024. Práve Lenka Cermanová tento titul získala. V rozhovore pre Podnikajte.sk prezradila: 

  • prečo sa pacienti z celého sveta rozhodnú cestovať na kliniku Symptomedica tisícky kilometrov a prečo je pre nich v konečnom dôsledku výhodou, že im liečbu nepreplatí poisťovňa
  • ako sa firme podarilo nadviazať exkluzívnu spoluprácu s klinikou z Veľkej Británie či špecialistami zo zahraničia,
  • s akými výzvami sa musela v začiatkoch popasovať a ako zvládla skĺbiť rozbeh podnikania popri materskej s dvomi deťmi, 
  • ako mladá podnikateľka čelí výzvam pri vedení tímu skúsených lekárov, ktorí sú od nej často starší.

Svet čelí epidémii civilizačných chorôb, rieši ich inovatívna klinika

Lenka vyštudovala chémiu a technológiu potravín. Na chemickej fakulte sa okrem iného naučila, čo potraviny obsahujú, z čoho sa skladajú a čo sa do nich pridáva. Neskôr absolvovala štvorročnú prax v ambulancii porúch látkovej výmeny a metabolizmu, kde videla, aké dôsledky na zdravie a život ľudí má to, čo jedia a že strava vie byť liek, no tiež jed. „Vnímala som, že sa veľmi nerieši nárast chronických a civilizačných ochorení. Počet je alarmujúci a v podstate ide o epidémiu civilizačných chorôb. Napriek tomu sa tejto téme venuje len málokto. Rozhodla som sa preto vziať si túto problematiku na vlastné plecia,“ spomína podnikateľka. Najskôr sa zamerala na nutrigenetiku – nový vedný odbor, ktorý skúma, ako genetika vplýva na trávenie a spracovanie živín a ako prijímaná potrava ovplyvňuje zdravie človeka. Zistila ale, že ešte výraznejšie naň vplývajú mikroorganizmy – konkrétne baktérie, ktoré sú v čreve. Začala hľadať spôsoby, ako ľuďom pomôcť obnoviť črevný mikrobióm (laicky možno povedať aj črevnú mikroflóru, hoci odborne nejde o správny pojem) – zamerala sa na výživu, probiotiká a ďalšie imunitné a doplnkové parametre čreva nad rámec ponuky klasického zdravotného systému. Približne dva roky po absolvovaní školy sa rozhodla začať v tejto oblasti podnikať a založiť vlastnú ambulanciu.

Predchádzala tomu však Lenkina účasť v podnikateľskom inkubátore. Nakoľko vo svojom okolí ani rodine nemala nikoho, kto by jej poskytol informácie či rady, ako začať podnikať, rozhodla sa využiť túto možnosť. „Urobila som si tam analýzu trhu a stanovila biznis model. Pripravila som sa na podnikanie a definitívne sa rozhodla, že do toho idem,“ približuje.

Spoločníčka ako pravá ruka a ľavá hemisféra: nájsť toho správneho človeka je základ

Sama však na rozbeh podnikania napokon nebola. Ešte počas absolvovania akcelerátora sa jej cesty pretli so Soňou Chamillovou na spoločných kurzoch angličtiny. Ako sa hovorí, protiklady sa priťahujú, a Lenka so Soňou sú toho dokonalým príkladom. „Sme úplné odlišné. Soňa mala skúsenosti s podnikaním v oblasti športu. Ja som sa ešte len učila, čo podnikanie obnáša. Jedna extrovert, druhá introvert. Navyše je medzi nami generačný rozdiel,“ opisuje podnikateľka. Vďaka odlišnostiam sa dobre dopĺňajú a ako Lenka nazýva Soňu, je pre ňou pravou rukou a ľavou hemisférou. „Soňa sa vo svojom podnikaní stretávala s klientmi, ktorí sa napriek pravidelnému pohybu a cvičeniu neustále cítili nafúknutí, mali bolesti brucha a podobne.“ Slovo dalo slovo, spojili svoje skúsenosti a vedomosti a v roku 2018 založili spoločnosť Symptomedica. 

Lenka a jej spoločníčka Soňa. Zdroj: Archív L. Cermanovej
Lenka a jej spoločníčka Soňa. Zdroj: Archív L. Cermanovej

Dopĺňajú sa aj svojimi funkciami a úlohami vo firme. Lenka je skôr inovátorkou, „ťahúnom“, riadi rozvoj, má pod palcom marketing a zviditeľnenie spoločnosti. Soňa má zasa na starosti chod kliniky, dohliada na procesy, hlási chyby a zisťuje, čo treba zautomatizovať či vylepšiť. Problém im nerobí ani spomínaný vekový rozdiel, skôr naopak. Keďže Soňa už má deti veľké, Lenka sa mohla pokojne popri podnikaní vydať aj na cestu materstva. Vedela, že firma nezostane bez zodpovednej osoby. No hoci sa jej spoločníčka o mnohé postarala, skĺbiť podnikanie s materskou a rodičovstvom pre Lenku nebolo jednoduché.

Krátko na to, ako sa Lenka ponorila do rozbehnutia podnikania, sa jej s manželom narodilo vytúžené bábätko a onedlho aj druhé. V priebehu dvoch rokov sa tak z mladej podnikateľky stala aj dvojnásobná mama. „Bola a stále je to veľká výzva. No, ak vo svojom podnikaní naozaj vidíte zmysel, viete, prečo to robíte a hlavne máte podporu aj doma – manžel mi je naozaj veľkou oporou – tak sa dá ten balans medzi materstvom a prácou nájsť. A pomáhajú nám aj jasličky. Doobeda môžem byť podnikateľkou a poobede plnohodnotnou mamou. Dá sa to skĺbiť, hoci je to náročné,“ vysvetľuje Lenka a svojím príkladom povzbudzuje iné ženy, ktoré možno majú podobné ambície alebo sú v obdobnej situácii, aby sa svojich snov nevzdávali.

Špecialistov je na našom trhu málo, nahrádzajú ich experti zo zahraničia

Spočiatku bola Symptomedica malou ambulanciou v Rači. Zakladateľky hneď na začiatku čelili nejednému problému, pričom ten najzásadnejší bol nedostatok personálu. „Je náročné hľadať špecialistov, odborníkov na istú oblasť, keď je zdravotníkov na Slovensku celkovo málo,“ vysvetľuje. Napokon ambulanciu otvorili s odborným garantom a dvomi lekármi. Práve ich bol asi najväčší problém nájsť. „Bolo to ako hľadať ihlu v kope sena. Symptomedica ešte nebola značkou, nemala sa čím preukázať. Nemali sme za sebou ešte žiadne výsledky.“ Oslovili napokon doktora, špecialistu na enterálnu a parenterálnu výživu, ktorý pracoval v jednej z bratislavských nemocníc – odprezentovali mu ideu firmy, problematiku, analýzy. Požiadali ho, aby s nimi spolupracoval aspoň ako externista a zdieľal s nimi jeho vedomosti a skúsenosti. Druhou bola staršia doktorka, ktorú presvedčili na spoluprácu v čase, keď už uvažovala nad odchodom do dôchodku. „Ťažko povedať, čo ich oslovilo a presvedčilo, že nám dali šancu. Možno to bolo aj zanietenie, ktoré z nás cítili, no tiež skúsenosti z praxe, kedy zistili, že aj medzi ich pacientmi narastá počet tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami a náš koncept im dával zmysel,“ uvádza Lenka.

Zároveň podnikateľka dodáva, že niekedy sa jej zdalo až nemožné rozšíriť tím o kvalifikovaných expertov na výživu, ktorí vnímajú človeka a organizmus celostne. „Na riešenie tohto problému by bolo podľa mňa potrebné v prvom rade zmeniť školský systém, resp. spôsob vzdelávania na školách, na lekárskych fakultách. Na Slovensku neexistuje lekárska špecializácia „dietológ“, lekári sa jej nevenujú a chytajú sa jej rôzni ľudia bez adekvátneho medicínskeho vzdelania po absolvovaní rýchlokurzu.“ 

Prečítajte si tiež

Situáciu sa preto časom rozhodla riešiť vykrytím personálnych kapacít aj špecialistami zo zahraničia. Cez internet aktívne vyhľadávala ľudí, ktorí sa venujú črevnému mikrobiómu, výžive, funkčnej medicíne a podobne. Postupne sa zo Symptomedica stala stabilná klinika v bratislavskom Starom Meste, a tak sa im už neraz stane, že ich samotní odborníci kontaktujú so záujmom o spoluprácu. Nadväzovať nové kontakty pomáha aj účasť na rôznych medzinárodných konferenciách. Jedným zo zásadných kritérií pri ich výbere však je, aby si takpovediac sadli – po profesijnej aj ľudskej stránke. „Niekoľkých kolegov zo zahraničia máme priamo na klinike v tíme, no s mnohými spolupracujeme na diaľku. V krajine, kde žijú a pôsobia, sa starajú o našich zahraničných klientov, po ich návrate domov,“ vysvetľuje podnikateľka.

Tím kliniky Symptomedica. Zdroj: Archív L. Cermanovej
Tím kliniky Symptomedica. Zdroj: Archív L. Cermanovej

Mať v tíme najmä mužov, navyše lekárov – špecialistov, je však pre Lenku ako mladú „šéfku“, občas výzvou. Stretla sa s tým, že pre jej kolegov bolo niekedy ťažké akceptovať názor mladšej ženy. „Do tímu si ale vyberám ľudí priamo ja. Už pri nábore si všímam, či dokážu spolupracovať, akceptovať názor iného lekára, odborníka, iného kolegu. Alebo ide o samostatnú jednotku, ktorá si cez všetko presadzuje vlastné názory,“ vysvetľuje a dodáva, že ak sa už medzi kolegami stretla s problémom rešpektovať ju ako hlavu firmy, pomohla vzájomná diskusia. „Ako v každom manželstve či kamarátstve si treba povedať argumenty a názory oboch strán. Som tiež človek, ktorý počúva, takže vieme nájsť kompromis. No stalo sa nám už aj, že sme sa človekom skrátka rozlúčili,“ spomína Lenka a dodáva, že jej kolegovia dobre vedia, že je síce mladá a zanietená, no nie bez skúseností. Koniec-koncov, práve Lenka je nositeľkou celého know-how kliniky a spolu so spoločníčkou sú hlavou a krkom kliniky. Ak s nimi chcú pokračovať na dosahovaní stanovených cieľov, musia to rešpektovať.

Nedostatok financií a novosť témy brzdili v rozbehu

Ďalšími problémami, s ktorými sa mladá podnikateľka musela v začiatkoch popasovať, bol nedostatok finančných prostriedkov. Aby mohla generovať nejaký obrat a zisk, potrebovala špičkového odborníka. Toho ale zasa bolo potrebné riadne zaplatiť, čo nebolo spočiatku jednoduché. So spoločníčkou do podnikania najskôr vkladali vlastné peniaze a neskôr požiadali o úver z banky. „Pomohlo by nám, keby sme sa mohli zapájať do rôznych grantov a žiadať o podporu z fondov. Vnímam to ako potrebu najmä na začiatku podnikania, no zároveň ako nemožnosť, pretože malý tím, ktorý je dennodenne v klinickej praxi zahltený exekutívou, nedokáže zvládnuť byrokratickú a časovú záťaž, ktorú takýto finančný projekt so sebou prináša,“ dopĺňa Lenka.

Článok pokračuje pod reklamou

Zabojovať musela aj o presvedčenie ľudí a získať si klientov. Laická verejnosť o pojme črevného mikrobiómu a jeho roli v zdraví človeka ešte veľa nevie. Neuvedomujú si jeho dôležitosť a prečo by si ho mali nechať otestovať. Veľa sily a energie preto podnikateľka investovala do edukácie tak laickej, ako aj tej odbornej verejnosti. Marketing riešila najskôr najmä na intenzívnej osobnej báze, neskôr, keď už firma mala isté prostriedky, investovali do ďalších aktivít a boli súčasťou rôznych prednášok či vystúpení. „Veľkou výhodou bolo, že v čase, kedy my sme naozaj nemali na žiadne marketingové aktivity, našimi pacientmi sa stali ľudia, ktorí tieto možnosti mali. Napríklad sme mali pacienta, ktorý nám z vďaky za našu prácu sprístupnil médiá a objavili sme sa vo viacerých článkoch, čo nám pomohlo zviditeľniť kliniku.“

Za unikátnou bakteroterapiou cestujú klienti aj z ďalekých krajín

Najskôr sa na klinike zamerali na výmenu a optimalizáciu mikrobiómu prostredníctvom úpravy výživy a komerčnými alebo personalizovanými probiotikami a prebiotikami. Stále však zostávala kategória pacientov, ktorá má mikrobióm zdevastovaný tak, že tento spôsob liečby už nestačil. Lenka dlhodobo sledovala činnosť jednej kliniky z Veľkej Británie, ktorá už od roku 2011 vedela kompletne obnoviť črevný mikrobióm. Ohromilo ju to, a tak sa rozhodla, že ich skúsia osloviť so spoluprácou. Firmu a víziu im odprezentovali, no presvedčiť ich nebolo jednoduché. Slovensko veľmi nepoznali a voči novovzniknutej klinike ešte nemali dôveru. Napriek tomu prišla dobrá správa práve na Lenkine narodeniny, v apríli 2020. Sami jej z britskej kliniky zatelefonovali – zaujalo ich, že hoci bakteroterapiu ešte Symptomedica nerobí, Lenka o nej píše články. „Normálne si ich preložili zo slovenčiny do angličtiny a boli z nich nadšení. A tak mi ponúkli spoluprácu. Skoro som odpadla, bol to ten najkrajší darček,“ spomína s úsmevom podnikateľka.

Ďalšie mesiace ale trvalo, kým Symptomedica splnila všetky podmienky, aby sa mohla stať ich plnohodnotným partnerom. „Nie sme síce ich franšíza, no riadime sa ich pravidlami. Museli sme zaškoliť personál, zmenami musela prejsť aj celá naša klinika a jednotlivé miestnosti. Dva roky prešli, kým sme všetko poschvaľovali, nadobudli certifikáty a licencie a mohli s nimi plnohodnotne spolupracovať,“ dopĺňa Lenka.

Exkluzívna spolupráca s klinikou z Veľkej Británie, ktorá má „bio banku“ – zdravých, certifikovaných, kvalitných a bezpečných donorov, umožnila slovenskej klinike pacientom poskytovať vhodný mikrobiálny obsah. Špecialisti zo Symptomedica tak vedia klientom kompletne vymeniť črevný mikrobióm. „Materiál sa na Slovensko dováža letecky, za splnenia veľmi prísnych podmienok,“ dodáva podnikateľka.

Aj na Slovensku vieme poskytovať zdravotnú starostlivosť, za ktorou chcú pacienti cestovať tisícky kilometrov

Metóda, ktorá sa na obnovu črevného mikrobiómu používa, môže nejedného prekvapiť, no účinok nemožno odoprieť. A ten je, koniec-koncov, najdôležitejší. Ide totiž o tzv. „bakteroterapiu“, ktorá trvá 10 pracovných dní a pozostáva z transplantácie čistých mikrobiálnych buniek z kompletne vyšetrenej stolice zdravých, prísne testovaných darcov, do čreva pacienta. Transplantujú sa teda len mikrobiálne bunky, nie samotný fekálny obsah. Okrem toho tento program zahŕňa starostlivosť, personalizované poradenstvo v oblasti stravovania a životosprávy a komplexné metabolické a biochemické vyladenie. 

Konkurencia v tejto oblasti nie je veľká ani na Slovensku, ani v zahraničí. Po nadviazaní spolupráce s Veľkou Britániou a zavedení špeciálnej bakteroterapie, tak neváhali do Symptomedica na Slovensko vycestovať Kanaďania, Austrálčania či Novozélanďania. „Je možno bizarné, no pre mňa veľmi zaujímavé, že my sme nemuseli expandovať, svet za nami chodí sám. Je famózne vidieť, že aj na Slovensku vieme poskytovať zdravotnú starostlivosť, za ktorou sú pacienti hodiny ochotní cestovať stovky až tisícky kilometrov,“ hovorí s úsmevom Lenka.

Poisťovne nepotrebujú - že si pacienti za služby platia, má svoj význam

O klientov už dnes nemajú núdzu (z biznisového hľadiska našťastie, z toho ľudského bohužiaľ) – o ich liečbu majú ľudia záujem aj napriek tomu, že si ju treba v plnom rozsahu platiť, pričom môže stáť stovky až tisícky eur. Symptomedica totiž nie je zazmluvnená so žiadnou poisťovňou. „Najskôr nás to mrzelo, no časom sme si, paradoxne, všimli, že to má aj svoje pozitíva - pacient v roli samoplatcu totiž dôslednejšie dodržiava disciplínu, vie lepšie dodržať nami zadané zmeny, nastavenie jeho nového životného štýlu. Ak by mu liečbu preplatila poisťovňa, motivácia by bola nižšia a s tým by súviseli aj horšie výsledky liečby,“ vysvetľuje podnikateľka. Navyše pacient nepotrebuje žiadny výmenný lístok ani odporúčanie od lekára. Stačí, že príde alebo ich kontaktuje telefonicky či mailom. S odborníkmi sa poradí ohľadom jeho zdravotného stavu a chronického problému. Spoločne zistia, či mu vedia pomôcť.

Čo sa týka konkurencieschopnosti v regióne, podnikateľka a biochemička vníma podobnú kliniku zameranú na optimalizáciu mikrobiómu v Česku, kde sa ale sústreďujú skôr na prevenciu a dlhovekosť. Každopádne, Lenka konkurenciu celkovo vníma pozitívne. Je podľa nej dobré, ak sa o tejto problematike hovorí, ak sa jej niekto venuje. „Som rada za kohokoľvek, kto hovorí, že mikrobióm je dôležitý a že chronické ochorenia sa dajú riešiť,“ dodáva.

V pláne je špeciálne centrum, ktoré zariadi letenku, ubytovanie a liečbu

Rozdiel, v ktorom sa Symptomedica líši od iných kliník podobného zamerania, vidí zakladateľka v hľadaní príčiny. „Pátrame po nej, kým ju nenájdeme – či už v črevnom mikrobióme, alebo moči, krvi atď. Symptómy nepotláčame liekmi. Keď príčinu odhalíme, vieme mikrobióm zoptimalizovať od výživy, cez komerčné a personalizované probiotiká až po jeho absolútnu výmenu implantáciou mikrobiómu zdravého darcu. Ide o akúsi komplexnú skladačku, ktorú ponúkame našim pacientom,“ vysvetľuje a dodáva, že ich ambíciou do budúcnosti je urobiť z kliniky personalizovanej medicíny ešte väčšie dielo. Akési centrum s komplexnými službami, kde sa pacient nemusí o nič starať. Starostlivosť by o neho bola zabezpečená od letenky, ubytovania, oddychu v príjemnom prostredí, terapií, inovatívnych procedúr po samotnú liečbu. Predstaviť si to vie buď na Slovensku, niekde v horách, alebo v zahraničí, v blízkosti mora. Dovtedy sa budú naďalej usilovať o zníženie výskytu chronických ochorení, čo v konečnom dôsledku môže pomôcť aj našej ekonomike – zníži sa práceneschopnosť obyvateľstva a menej sa zaťaží zdravotnícky systém.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Titul Mladý inovatívny podnikateľ roka 2024 je udelený: kto zaujal?

Vo finále dominovali ženy podnikateľky. Porota ocenila nápady z oblasti vzdelávania, technológií, zdravotníctva a výroby dizajnových dekorácií. Kto je víťazom?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2024 sa blíži: ako sa zapojiť?

Na finalistov čakajú atraktívne ceny. Aké sú podmienky, kde a dokedy sa registrovať a čo finalisti získajú?

Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2023 je „za rohom“

Získajte atraktívne ceny ako mentoring či zájazd do Bangkoku. Rozhoduje kreativita a prístup s dávkou modernizácie a invencie. Ako a dokedy sa registrovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky