Antikorona úvery sú pomalé a nedostatočné

Združenie podnikateľov Slovenska kritizuje pomalé tempo poskytovania antikorona úverov a upozorňuje, že objem záruk ani zďaleka nedosahuje avizované sumy.

Slovak Investment Holding dnes oznámil zapojenie ďalších bánk do programu SIH antikorona záruka. Združenie podnikateľov Slovenska pokladá problém s likviditou firiem za jeden z kľúčových v súčasnom období a oceňujeme, že sa rozširuje zoznam bánk, v ktorých môžu podnikatelia žiadať o zvýhodnené úvery. Zároveň však upozorňujeme na to, že poskytovanie antikorona úverov napreduje veľmi pomaly a ich objem sa ani zďaleka neblíži k sľubom vlády.

Vláda 29. marca predstavila balík prvej pomoci pre zamestnancov, živnostníkov a SZČO v avizovanom objeme 1,5 mld. mesačne. Z toho 0,5 mld. mesačne mala tvoriť pomoc vo forme bankových záruk. 

„Kým v zahraničí boli takéto úverové schémy spustené ešte v marci, na Slovensku sa ešte len dokončuje proces zazmluvňovania bánk,“ konštatuje Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska. „Namiesto tisícok zafinancovaných firiem, ktoré vidíme v iných krajinách, to u nás nie sú nielen tisícky, či stovky, ale ani len desiatky. Viac ako šesť týždňov od ohlásenia opatrení vidíme dva poskytnuté úvery,“ dodáva.

Združenie podnikateľov Slovenska tiež upozorňuje, že objem poskytnutých záruk pre banky ani zďaleka nedosahuje avizovaný objem a štát zároveň nevyužíva naplno svoje kapacity - SZRB či Eximbanka neposkytli podľa verejne dostupných informácií zatiaľ žiaden úver a kapacity a skúsenosti Slovak Business Agency nevyužíva štát pri poskytovaní koronaúverov vôbec.

„Veľmi pomalé tempo a nedostatočný objem reálne poskytnutej pomoci vidíme nielen pri zvýhodnených úveroch, ale aj pri dotáciách na záchranu pracovných miest a SZČO. Slovenské firmy sa tak dostávajú do nepriaznivej situácie nielen z hľadiska ich prežitia, ale aj ich schopnosti súťažiť so zahraničnými konkurentami. Ak by takýmto tempom poskytovali prvú pomoc zdravotníci, sotva by sme boli spokojní,“ uzatvára Solík.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky