Investičná pomoc pre sociálne podniky: aké sú podmienky?

Registrované sociálne podniky môžu predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na čo možno peniaze použiť a dokedy o ne možno žiadať?

Kto môže o investičnú pomoc žiadať a aké podmienky treba splniť?

Oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie investičnej pomoci v rámci národného projektu „Investičná pomoc pre sociálne podniky – nenávratná zložka“ bolo zverejnené v októbri 2020.

Ku koncu novembra 2021 evidovali úrady práce sociálnych vecí a rodiny 29 žiadostí o poskytnutie  finančnej pomoci. „Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny už podpísali dohody so 17 registrovanými sociálnymi podnikmi. V rámci nich bude podporených 73 pracovných miest. Finančné príspevky, ktoré na ne sociálne podniky dostanú, budú spolu vo výške 2,5 milióna eur, “ uviedol Karol Zimmer, generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Registrované sociálne podniky stále môžu predkladať žiadosti o poskytnutie finančného príspevku na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Čas na to majú do konca januára 2022. Oprávnenými žiadateľmi sú registrované sociálne podniky vrátane začínajúcich sociálnych podnikov.

Prečítajte si tiež

Podmienkou pre získanie nenávratného finančného príspevku z tohto národného projektu je schválenie financovania časti investičného zámeru formou návratných zdrojov (úver alebo pôžička alebo finančný nástroj). Táto podmienka je stanovená zákonom č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Sociálny podnik teda musí pri predložení žiadosti preukázať úradu schválenie financovania časti svojho investičného zámeru formou návratných zdrojov.

Na čo môžu sociálne podniky využiť finančné prostriedky?

V rámci národného projektu môžu registrované sociálne podniky získať finančné prostriedky, ktoré budú súvisieť vyslovene s investičným zámerom. Ide o kapitálové výdavky, bežné výdavky na dodanie tovaru a na poskytnutie služieb, ako aj príspevky na mzdové výdavky zamestnancov prijatých na pracovné miesta vytvorené priamo v dôsledku investičného zámeru. V rámci národného projektu tak budú podporené pracovné miesta v registrovaných sociálnych podnikoch ako napríklad operátor výroby, strojársky špecialista, operátor stroja na pranie a chemické čistenie textilu či  obrábač kovov.

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Výkaz o plnení zamestnávania ZŤP v roku 2024 elektronicky

Niektorí zamestnávatelia musia zamestnávať aj osoby so zdravotným postihnutím (ZŤP), s čím sa spájajú ďalšie povinnosti, napríklad podanie ročného výkazu. Ten sa prvýkrát v roku 2024 podáva elektronicky cez portál Služby zamestnanosti.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky