Rok 2018 z perspektívy blockchain konzultantky v Holandsku

Rok 2018 z perspektívy blockchain konzultantky v Holandsku
Jana Petkaničová

Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Tento článok nebude veľmi vecný, pretože o názoroch, emóciách a trendoch v nových technológiách sa nedá písať objektívne.

Najmä vtedy, ak ide o oblasť, ktorá ponúka nevídanú likviditu na finančných trhoch. Pretože áno, aj vaša kryptomena, ktorú si naprogramujete za 20 minút, môže mať na pár sekúnd hodnotu miliónov. Dopredu vás prosím, nerobte to a neskúmajte bližšie, ako sa to dá. Právo a poriadok už prichádza do sveta kryptomien s niečím, čo umožní perzekvovať aj spätne

Tak pekne poporiadku.

Rok 2018 priniesol novinky v podobe nízkej volatility na burzách. Samozrejme, závisí od kryptomeny, o ktorej hovoríme, ale celkovo trh digitálnych aktív nevykazoval veľa vzostupov a pádov. Tento fenomén spôsobil znížený záujem o kryptomeny a technológiu za nimi, no paradoxne podporil hospodárenie s prostriedkami, ktoré viedlo k vývoju produktov a aplikácií s potenciálne vyššou životnosťou a lepším uplatnením na trhu.

Vlani sme tiež zažili úpadok tzv. ICO – initial coin offerings, alebo počiatočnej ponuky kryptomeny. Tu by som rada upozornila čitateľa, že je veľmi užitočné sa základné výrazy z tejto novej ekonómie učiť po anglicky. Potrvá ešte roky, kým budú preložené správne. A úprimne, niektoré pojmy (ako už spomínané ICO) nemusia o pár rokov existovať, keďže svet blockchainu a kryptomien je dynamická a rýchlo vyvíjajúca sa oblasť, kde prežijú len tí najsilnejší. Teda napríklad aj tí, ktorí sa najlepšie prispôsobia novým zákonom.

Takže späť k ICO. ICO bolo veľkým hitom v roku 2017, pretože táto počiatočná verejná ponuka zrazu umožnila investorom z celého sveta vložiť peniaze aj do vášho biznisu, ktorý mohol byť na opačnom konci sveta. Tiež je potrebné dodať, že človek nepotreboval stotisíc dolárov, čo je štandardne minimálna hranica pre privátnych investorov. Stačilo aj niekoľko desiatok dolárov, dokonca pár centov a aj vy ste sa mohli stať šťastným majiteľom digitálneho aktíva reprezentujúceho podiel v novovznikajúcej firme, ktorá na stránke sľubovala, že sa stane ďalším googlom.

Napísala som „podiel vo firme“, čo nie je celkom správne, pretože kvôli zákonom to nikto takto explicitne nenazýval, teda nemal nazývať. Startupy, ktoré chceli vaše peniaze v rámci svojho ICO, tvrdili, že digitálne aktívum slúži skôr na prístup k budúcim službám poskytovaných firmou. Keď sa však právnici na tieto prípady pozreli bližšie, prišli k záveru, že „prístup k službám“ je len prezlečený podiel vo firme, keďže predajcovia lákali investorov na prísľub budúcej rastúcej hodnoty daného aktíva.

V roku 2017, ale ešte aj začiatkom roka 2018, firmy mohli pomocou uvedenej investičnej schémy získať prostriedky v desiatkach miliónov dolárov – aj keď často ich nápad nemusel byť realizovateľný alebo na zrealizovanie ich nápadu nebolo ani zďaleka potrebných toľko peňazí.

Vytriezvenie z tohto ošiaľu v roku 2018 prenieslo pozornosť verejnosti na technológiu blockchain ako takú a ako my, ľudia pracujúci v tejto oblasti, radi hovoríme, zostali len tí najstatočnejší a takí, ktorí sú zapálení pre myšlienku blockchainu kvôli jej potenciálu a nie kvôli neskutočným peniazom, ktoré táto technológia môže časom priniesť. Tiež nám nie je veľmi príjemné, že valorizácia digitálnych aktív sa berie vzhľadom na dolár. Tí, ktorí pracujeme v oblasti kryptomien sme tak zapálení pre myšlienku, že kryptomeny majú potenciál stať sa novými peniazmi, že počúvať o dolárových vyjadreniach napr. bitcoinu považujeme za nezmysel. Ak máte vo vrecku 10 EUR, pýtate sa každý deň, aká je ich hodnota v dolároch práve teraz? Nie. Rovnako sa dá uvažovať o bitcoine. (Pozn. ďalší veľký trend je tzv. decentralizované financie, nájdete ich často pod označením alebo hashtagom DeFi.)

V roku 2018 vidíme však paradoxne nevídaný nárast podujatí venovaným ICO tejto technológii. Je to dôsledok toho, že keď pripravujete konferencie pre tisícky návštevníkov, je potrebné nastaviť tému aj 6 či 9 mesiacov vopred. Veľa konferencií tak pripadlo na 2. a 3. kvartál tohto roku.

Vyššie uvedený fakt je skôr nešťastnou anekdotou pre organizátorov a sponzorov – ja sama organizujem podujatia v Amsterdame každý mesiac, kde pozývame prezentujúcich z celého sveta a máme v priemere 80 návštevníkov. Keďže naša platforma je známa tým, že združuje miestnych profesionálov k blockchain technológii, neraz sa stane, že ma kontaktujú organizátori presne tých veľkých konferencií. Prosia o pomoc, keďže záujem o kryptomeny, blockchain a príbuzné témy, ako bolo spomínané vyššie, výrazne klesol a oni majú značné problémy s predajom vstupeniek. Viete, koľko sme sa napočúvali, že „naša konferencia má najlepší obsah na trhu“, „takéto podujatie tu ešte nebolo, máme najlepších speakrov z celého sveta“ a pod.? Dámy a páni, takéto vyjadrenia a formulky na potenciálneho zákazníka, ktorí väčšinou sleduje cenu kryptomien, absolútne nefungujú. Relatívne vysoký počet konferencií dopadol totálnym fiaskom alebo boli na poslednú chvíľu zrušené.

Aj taký bol rok 2018.

Ďalší zaujímavý moment nastal v oblasti bitcoinu. Bitcoin je najstaršia a najväčšia kryptomena. Najväčšia, čo sa týka trhovej kapitalizácie. Bitcoin sa rozdelil v auguste 2017, ale hoci rozdelenie sľubovalo lepší bitcoin, nová verzia sa musela deliť znova, a to 15. novembra 2018. Tí, ktorí to sledovali, mi zrejme dajú za pravdu, že išlo skôr o politiku a emócie ako zaujímavý technologický posun.

Navyše, toto rozdelenie okrem iného prispelo aj k pádu niekoľkých gigantov, zabezpečujúcich servisy okolo kryptomien (predaj hardvéru na ťaženie, vývoj peňaženiek, tzv. pooly atď) – reč je predovšetkým o korporáte Bitmain, ktorý po slede zlých rozhodnutí manažmentu a ešte horších výsledkoch pred pár dňami oznámil rezignáciu časti dozornej rady.

Na záver tohto resumé roku 2018 by som rada poznamenala niekoľko bodov, ktoré by si podľa kryptokomunity mal trh uvedomiť v roku 2019:

  • cena kryptomien je veľmi variabilná, čo však nutne neznamená, že kryptomeny sú podvod
  • technológia je tu stále a je hmatateľná a cena ju ovplyvňuje len do malej miery
  • stále sme v ranom štádiu vývoja technológie, príde ešte mnoho fake news a nepríjemných prekvapení
  • medzi jednotlivými kryptomenami môžu byť markantné rozdiely
  • zákony je potrebné sledovať – ale je potrebné vziať do úvahy aj to, že inovácia, akou sú blockchain a kryptomeny, je ťažko klasifikovateľná a je potrebné mať trpezlivosť, pretože ani úradníci presne nevedia, ako sa k nim postaviť. A ich najlepším záujmom podľa oficiálnych zdrojov je ochrana spotrebiteľa

Osvojiť si vyššie uvedené princípy (a mnohé ďalšie) je dôležité pre rýchlejší výskum/vývoj. Nehovoriac o tom, že podpora širokej verejnosti pomôže efektívnejšiemu napredovaniu a dosahovaniu úspechov, nielen u nás, ale aj v rozvojových ekonomikách.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Jana Petkaničová
Jana Petkaničová

Absolventka študijného odboru Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. Medzi jej záujmy patrí okrem matematiky aj politika, ekonómia a ekológia. Momentálne pôsobí v Amsterdame, kde pracuje ako konzultant pre technológiu blockchain a kryptomeny, klientmi sú finančné inštitúcie, právnické kancelárie, poisťovne, štát a komerčné spoločnosti rôzneho druhu. Tiež podniká v oblasti organizovania podujatí venovanej tejto technológii. V jej sieti kontaktov sa nachádzajú mnohí svetoví odborníci pre túto technológiu, s ktorými úzko spolupracuje. Rada cestuje, číta a stále hľadá spôsob, akým môže zlepšiť svet okolo seba.


Dávid Stancel získal titul z digitálnych mien. Je podľa neho Bitcoin digitálne zlato?

Dávid Stancel je spoluzakladateľ občianskeho združenia Blockchain Slovakia. Aktuálne o svete digitálnych mien vzdeláva študentov na Žilinskej univerzite.

Založil prvú kryptoburzu na Slovensku. Záujem Slovákov o kryptomeny rastie s ich cenou, hovorí Richard Bystrian

Podniká v oblasti kryptomien a na Slovensku zakladal prvú burzu, na ktorej je možné kúpiť si kryptomeny za eurá.

Kryptomeny, altcoiny a tokeny – čo je čo?

Kryptomenový svet a jeho definície sú pre bežného človeka často španielskou dedinou. Prinášame informácie, ktoré vám pomôžu sa zorientovať.

Čo je tokenizácia a čo môže priniesť

S rozvojom kryptomien nabral pojem tokenizácia nový rozmer. Tento článok vám vysvetlí, čo je tokenizácia aktív v kryptomenovom svete, aké prináša výhody a zároveň aké má úskalia pre podnikateľov ale aj fyzické osoby.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky