Clo a colné konanie od 1.1.2021: ako brexit zmení režim na hraniciach s Veľkou Britániou?

Členské štáty Európskej únie schválili pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Hoci bude Veľká Británia od 1. januára 2021 treťou krajinou, dohoda zabezpečí výnimky. Občania a podnikatelia sa však colnému konaniu nevyhnú.

Dohoda medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom umožní, aby obchod medzi eurodvadsaťsedmičkou a Londýnom pokračoval bez používania ciel a obchodných bariér aj po skončení prechodného obdobia po Brexit-e. S príchodom nového roka totiž Veľká Británia prestane byť súčasťou jednotného trhu a colnej únie. Dohodu musí ešte ratifikovať britský parlament aj Európsky parlament.

Od januára sa colnému konaniu nevyhnete

Hoci sa Bruselu a Londýnu podarilo uzavrieť dohodu, občanov aj podnikateľov čaká preclievanie ako v prípade dovozu či vývozu tovaru z tretích krajín. Colné konanie sa uskutoční v každom jednom prípade, avšak s nulovou colnou sadzbou za splnenia podmienok ustanovených v pobrexitovej obchodnej dohode. Uplatňovať sa budú prípadné zákazy a obmedzenia podľa druhu tovaru, čo znamená možnosť vyžadovania dovozných alebo vývozných licencií. V prípade dovozu alebo vývozu tovaru rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (vrátane živých zvierat) sa budú uplatňovať rastlinolekárske alebo veterinárne kontroly.

Tovar radšej prepravte do konca roka

Prečítajte si tiež

Finančná správa bude podrobnejšie informácie zverejňovať po definitívnom schválení textu dohody Európskym parlamentom a britským parlamentom. Už teraz však odporúča podnikateľom nastaviť si obchodné aktivity tak, aby tovar do Spojeného kráľovstva alebo do EÚ dopravili ešte počas prechodného obdobia, teda do konca roka. Od 1. januára 2021 totiž začnú platiť na hraniciach colné kontroly a prechod tovaru bude podliehať aj vystaveniu colných dokladov.

Finančná správa ponúka v prípade nejasností možnosť obrátiť sa na jej call centrum, ktoré v colnej časti funguje non-stop. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Preprava kusových zásielok (LCL) v medzinárodnom obchode

Kedy je vhodné využiť LCL prepravu, ako funguje v praxi, aké výhody ponúka a na čo treba, naopak, dať pozor? Podrobnosti aj ilustračný príklad z praxe.

Medzinárodná kontajnerová preprava v praxi

Aké sú špecifiká kontajnerovej prepravy, aké zásielky sa ňou (ne)oplatí posielať, aké výhody ponúka a ako takáto preprava prebieha? Praktické informácie aj príklad.

Online obchod TEMU a jeho vplyv na e-commerce u nás

Napriek kritike, ktorej platforma čelí, je u zákazníkov stále obľúbená. Čím si ich získava, ako príchod TEMU ovplyvnil európske e-shopy a ako môžu obstáť v konkurenčnom boji?

Slovenskí europoslanci 2024 - 2029: prehľad funkcií a právomocí

Slovensko má zastúpenie v predsedníctve europarlamentu aj výborov či frakcií. Ktorých poslancov sa to týka a aké úlohy im z ich postov vyplývajú?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky