Príspevky pre zamestnávateľov aj začínajúcich podnikateľov do 29 rokov

Od augusta 2020 spúšťa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ďalšie projekty na podporu nezamestnaných, najmä mladých ľudí do 29 rokov.

Ministerstvo práce sa zameralo na mladých ľudí do 29 rokov, pretože títo si často pre nedostatočnú prax ťažšie hľadajú zamestnanie. Podporí ich zamestnávanie, príp. prax, aj ich podnikanie.

„Na rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny pomáhame ľuďom v čase pandémie udržať si pracovné miesta a zachovať si príjem. Aj práve preto je nezamestnanosť na Slovensku stále nižšia ako priemer krajín Európskej únie. Pozeráme sa však aj do budúcnosti a pomáhame aj ľuďom bez práce nájsť si zamestnanie,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Príspevok pre zamestnávateľa na zamestnanie a podnikanie mladých do 29 rokov

Na podporu zamestnávania mladých do 29 rokov, ktorí doteraz nemali pravidelné zamestnanie, pokračuje Ministerstvo práce v realizácii národného projektu „Úspešne na trhu práce“. V rámci neho bude poskytovať zamestnávateľom, ktorí vytvoria pracovné miesto pre mladého nezamestnaného na minimálne 9 mesiacov, finančný príspevok na jeho mzdu vo výške maximálne 638,40 eur mesačne po dobu 6 mesiacov. „Pridanou hodnotou tohto projektu je udržateľnosť, keďže zamestnávateľ je povinný udržať vytvorené pracovné miesto najmenej v dĺžke polovice obdobia, za ktoré dostáva príspevok. Ak bude zamestnávateľ dostávať príspevok 12 mesiacov, musí udržať toto miesto ďalší polrok,“ približuje minister práce Milan Krajniak.

Druhou aktivitou tohto projektu je poskytovanie príspevkov mladým bez práce, ktorí sa rozhodnú prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť. Tí dostanú od úradu na rozbehnutie vlastného podnikania 3 500 eur. Musia sa však zaviazať, že budú svoju činnosť vykonávať minimálne jeden rok. V rámci tohto projektu plánuje Ministerstvo podporiť približne 2 500 mladých nezamestnaných do 29 rokov.

Finančný príspevok ku mzde mladých do 29 rokov

Podporiť Ministerstvo plánuje aj aktivitu mladých nezamestnaných do 29 rokov pri hľadaní práce. V rámci národného projektu „Reštart pre mladých UoZ 2“ môžu požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o finančný príspevok k mzde, ak si sami nájdu zamestnanie. Prvých 6 mesiacov budú dostávať každý mesiac 126,14 eura, ďalších 6 mesiacov 63,07 eura. Týmto chcú motivovať prijať prácu aj za nižšiu mzdu, ktorá ich doteraz mohla odrádzať od nástupu do zamestnania. Podporiť by sa tak malo takmer 1 200 nezamestnaných.

Podpora pre začínajúcich podnikateľov (SZČO)

Spúšťa sa tiež podpora pre nezamestnaných v najmenej rozvinutých okresoch s vysokou mierou evidovanej nezamestnanosti, ktorí uvažujú o začatí samostatnej zárobkovej činnosti. V rámci opatrenia 3 národného projektu „Cesta na trh práce 2“ môžu požiadať úrad práce o príspevok na prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti v rôznych odvetviach. „Takto chceme pomôcť nezamestnaným, ktorí uvažujú nad vlastným podnikaním, avšak nemajú žiadne prostriedky na rozbeh. Ak nám budú garantovať udržateľnosť svojej činnosti na minimálne dva roky, úrad im pošle v dvoch splátkach 5 600 eur,“ dopĺňa minister. Pomôcť by sa malo približne 440 nezamestnaným.

Príspevok pre zamestnávateľa na mzdu a mentorovanie pri poskytnutí praxe

Od 20. júla 2020 môžu zamestnávatelia, ktorí majú záujem zamestnať mladého nezamestnaného do 29 rokov a poskytnúť mu prax, požiadať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny aj o finančný príspevok na jeho mzdu, aj mentorovanie. Podmienkou je, že pre neho vytvoria nové pracovné miesto na minimálne 6 mesiacov resp. na dobu neurčitú, pričom finančné príspevky sa mu poskytujú najviac 9 mesiacov. Príspevok na mzdu zamestnanca je vo výške 95 % celkovej ceny práce, maximálna 784, 16 eura. Na každého mentora môže zamestnávateľ dostať najviac 98,02 eura. Úrad prispeje aj na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné pomôcky či náradie, a to najviac 71,92 eura.

Ministerstvo pripravuje aj ďalšie projekty

Aktuálne bežiace projekty boli pripravované v čase, keď miera nezamestnanosti na Slovensku dosahovala historické minimá. Pandémia koronavírusu však trh práce pozmenila, čo si žiada aj inú formu pomoci. Ministerstvo preto plánuje v najbližších mesiacoch pripravovať nové projekty, ktoré budú odrážať aktuálne potreby tak, aby pomohlo nájsť prácu čo najväčšiemu počtu nezamestnaných. 

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky