Zamestnávatelia a SZČO, ktorí sú zamestnávateľmi, už môžu žiadať o príspevky za mesiac február z opatrení 1 a 3 A/B elektronicky. Aké sú podmienky na získanie 100 % celkovej ceny práce a do kedy je potrebné žiadosť podať?
Európska komisia schválila
22. marca dodatok k schéme štátnej pomoci na podporu udržania
zamestnanosti, ktorý umožňuje navýšiť príspevky pre zamestnávateľov až do 100
% celkovej ceny práce. Keďže išlo o rozsiahlu zmenu schémy štátnej
pomoci, Európska komisia ju v spolupráci s Protimonopolným úradom
posudzovali od polovice februára. Maximálna výška príspevku na jedného
zamestnanca zostáva na úrovni 1 100 eur.
Nové dodatky k dohode nie sú potrebné
V rámci „Prvej pomoci ++“ Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšilo a predĺžilo finančnú pomoc na ochranu pracovných miest do 30. júna. Aby zrýchlili a zjednodušili administratívu, nemusia súčasní prijímatelia pomoci podpisovať nové dodatky k dohode. Stačí, ak vo výkaze za mesiac február vyjadria súhlas so zmenou zmluvných podmienok. S cieľom optimalizovať a súčasne zrýchliť systém Prvej pomoci prijímajú na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny 129 nových zamestnancov, ktorí pomôžu vyplácať príspevky pre zamestnancov.
Podmienky pre príspevok 100 % celkovej ceny práce
O príspevok vo výške 100 % celkovej ceny práce si môžu žiadať tí zamestnávatelia, ktorí neboli k 31. 12. 2019 podnikom v ťažkostiach. Taktiež platí, že súčet poskytnutej pomoci za mesiace február 2021 a nasledujúce nesmie prekročiť limit 1,8 milióna eur. Do limitu sa nezapočítavajú už poskytnuté príspevky v rámci Prvej pomoci a Prvej pomoci +. Limity sú súčasťou podmienok schválených Európskou komisiou.
V prípade, že žiadateľ prekročil stanovený limit alebo patril k 31. 12. 2019 do skupiny podnikov v ťažkostiach, naďalej môže pokračovať v poberaní príspevku vo výške 80 % celkovej ceny práce tak, ako doteraz.
O príspevok môžu zamestnávatelia žiadať na zamestnancov, ktorí nastúpili do zamestnania najneskôr k 1. 2. 2021. Rozšírili aj skupinu žiadateľov, keďže o príspevky sa môžu uchádzať aj subjekty, ktoré vznikli a začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. 2. 2021.
Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, upozornila na zmätočne nastavený vzorec vo formulároch pre príspevky z opatrenia č. 1 a č. 3. Vzorec je nasledovný:
hodinová mzda * 80 % + 35,2 % (v prípade konateľov 34,95 %) * počet hodín * 100 %
To znamená, že zamestnávatelia majú nárok na 100 % ceny práce, ale z 80 %-nej mzdy. Avšak, ak má spoločnosť v kolektívnej zmluve, že zamestnancom zabezpečí 100 % mzdy, výpočet prepočíta príspevok vo výške 100 % CCP.
Ak sa zamestnávateľ rozhodne žiadať o príspevok na mzdy všetkých zamestnancov v závislosti od poklesu tržieb podľa opatrenia 3B, po novom môže dostať od 330 eur do 870 eur na jedného zamestnanca.
Žiadosti a výkazy je možné posielať do 30. apríla 2021 elektronicky prostredníctvom stránky pomahameludom.sk.
Opatrenia č. 2, 4A a 4B
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny prijímajú aj žiadosti o príspevky „Prvej pomoci“ za mesiac február aj pre opatrenia 2, 4A a 4B. Záujemcovia môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce do 30. apríla 2021.
Všetky aktuálne informácie, dokumenty a žiadosti sú k dispozícii na stránke pomahameludom.sk. Ako sa zmenili výšky príspevkov a podmienky, približujeme v článku Prvá pomoc pre SZČO a zamestnávateľov v roku 2021: nové pravidlá aj sumy.
Ak chcete zistiť, na aký príspevok máte nárok, môžete si ho vypočítať v našej kalkulačke na výpočet príspevku pre SZČO pri poklese tržieb alebo pri zavretí prevádzky.