Kto a v akej výške môže získať finančné prostriedky na inštaláciu fotovoltických panelov, aké sú podmienky a dokedy možno žiadať?
Podnikatelia môžu požiadať o nenávratné finančné príspevky na inštaláciu fotovoltických systémov, ktoré im pomôžu znížiť náklady na elektrinu. Na výstavbu zariadení na využitie slnečnej energie na výrobu elektrickej energie je z Operačného programu Kvalita životného prostredia k dispozícii 10 miliónov eur.
„Naším cieľom je, čím skôr pomôcť podnikom a podporiť ich samovýrobu elektriny v situácii, keď ceny energií rastú. Preto sme radi, že sa nám v spolupráci s ministerstvom životného prostredia podarilo ešte tento rok zabezpečiť presun európskych prostriedkov v rámci končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia z oblastí, v ktorých by inak zostali nevyužité,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.
Kto môže žiadať o príspevok na fotovoltický systém?
Výzva na predloženie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku firmám, ktorú vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra dňa 22. 12. 2022, je zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky. Podporené môžu byť projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré budú zrealizované do konca roku 2023.
O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri nepretržite najmenej 36 kalendárnych mesiacov ku dňu predloženia žiadosti.
V akej výške je dotácia na fotovoltiku pre firmy?
Firmy môžu v súlade s pravidlami poskytovania štátnej pomoci získať:
- najviac 80 % z celkových oprávnených výdavkov pre malý podnik,
- 70 % pre stredný a
- 60 % pre veľký podnik.
Pri výpočte oprávnených výdavkov obstarávaných fotovoltických zariadení bude z celkových výdavkov odrátaná suma, ktorú by bolo nutné použiť na obstaranie a inštaláciu zariadenia na výrobu elektriny menej ekologickým spôsobom.
Termín uzavretia výzvy a podmienky
Výzva bude otvorená do vyčerpania alokácie, žiadosti je
možné podávať priebežne. Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je
stanovený na 31. január 2023. Následne budú projekty hodnotené v
mesačných intervaloch.
Vzhľadom na nutnosť ukončiť podporené projekty do konca roka 2023 sú špecifikom výziev podmienky mať ku dňu predloženia žiadosti ukončené obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu, vrátane súhlasu s pripojením zariadenia do elektrizačnej sústavy, ak je relevantný.
Pripravuje sa výzva aj pre verejný sektor
„Efektívne dočerpanie európskych zdrojov je pre nás prioritou a keďže o využívanie fotovoltických zariadení, ktoré pomáhajú znížiť účty za elektrinu, majú záujem aj verejné inštitúcie, v polovici januára vyhlásime podobnú výzvu aj pre verejný sektor s vyčlenenou sumou 5 miliónov eur. Oprávnenými žiadateľmi budú obce, mestá a vyššie územné celky, verejné inštitúcie vrátane vysokých škôl a ústredná správa. Aj v tomto prípade budú príspevky financované z Operačného programu Kvalita životného prostredia a všetky projekty musia byť budúci rok ukončené. Ďalšia podpora s týmto zameraním je naplánovaná v Programe Slovensko,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.
Podrobnejšie informácie k výzve č. 79 sú zverejnené na stránke www.op-kzp.sk. Informačný seminár k 79. výzve sa uskutoční 11. januára 2023 v Bratislave, prístupný bude aj online. Záujemcovia o osobnú účasť sa môžu registrovať na stránke www.siea.sk.
Zdroj: Slovenská inovačná a energetická agentúra