Kontrola peňažnej hotovosti sa sprísni. Čo bude platiť po novom a na čo dať pozor?
V Európskej únii začnú od 3. júna platiť prísnejšie pravidlá pre prevoz finančnej hotovosti z alebo do tretích krajín. Ide o európsku reguláciu v rámci boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Čo sa pri prevoze finančnej hotovosti zmení?
V súčasnosti platí, že ak cestuje občan
so sumou 10 tisíc eur a viac, alebo jej ekvivalentom v inej mene, bez
vyzvania ich musí ohlásiť hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive.
Po novom tak bude musieť cestujúci urobiť aj v prípade, že peniaze bude
klient posielať poštou, leteckou, námornou, cestnou či železničnou dopravou
cez hranice EÚ.
Hlásenie o odosielateľovi, príjemcovi, pôvode peňazí či o ich pravdepodobnom použití musí odosielateľ alebo príjemca doručiť finančnej správe do 30 dní odo dňa, keď finančná správa požiada odosielateľa alebo príjemcu predloženie oznámenia o preprave hotovosti. Členské štáty EÚ budú používať jednotný formulár oznámenia, ktorý je potrebné vyplniť v jednom z jazykov dostupných pre krajinu, do ktorej občan vstupuje alebo ktorú opúšťa. Formuláre sú dostupné online alebo ich budú mať k dispozícii orgány v miestach kontroly. Klienti ich môžu nájsť aj na stránke finančnej správy. Pri podozrení, že finančné prostriedky majú súvis so spáchaním trestného činu, bude ich môcť finančná správa zadržať.
Nejde len o hotovosť, pozor na hodnotu šekov alebo zmeniek
Od 3. júna sa do sumy 10 tisíc eur a viac budú zaraďovať po prvýkrát aj zlaté mince s obsahom zlata najmenej 90 %, zlaté tehly, nugety alebo hrudy s obsahom zlata najmenej 99,5%. Rovnako tiež šeky, cestovné šeky, vlastné zmenky, peňažné poukážky bez uvedeného príjemcu, bankovky i mince, ktoré už v súčasnosti nie sú v bežnom obehu, ale je ich možné vymeniť v centrálnej banke. Oznámenie o prevoze treba vyplniť na predpísanom formulári a podať colným orgánom v mieste kontroly vstupu alebo výstupu z EÚ.
Nové pravidlá vyplývajú z novely colného zákona, ktorá preberá nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Ním sa sprísnili podmienky, za akých môže colný úrad zadržať finančnú hotovosť a jej ekvivalenty dovezené alebo vyvážané z EÚ do tretích krajín. Zároveň upravuje podrobnosti dočasného zadržania peňazí v hotovosti a určovania ich hodnoty.