BREXIT a platnosť dokumentov A1 pre zamestnancov a SZČO od 1. januára 2021

Zamestnanci a SZČO potrebujú pri výkone práce v inej krajine Európskej únie formulár PD A1. Ako situáciu zmení BREXIT po 1. januári 2021?

Sociálna poisťovňa dáva do pozornosti, že vystavené dokumenty A1 ostávajú v platnosti aj po 31. 12. 2020. V platnosti zostávajú do konca obdobia, na ktoré boli vystavené, resp. do dňa ukončenia činností, na ktoré boli vystavené (ak takýto deň predchádza poslednému dňu obdobia, na ktorý boli vystavené). Zamestnávatelia, zamestnanci, resp. SZČO postupujú v situáciách, ktoré vznikli pred 1. januárom 2021 rovnako ako dosiaľ. To znamená, že na tieto situácie sa naďalej uplatňujú právne predpisy EÚ, vrátane určovania uplatniteľnej legislatívy a vystavovania dokumentov A1.

Aktualizácia k 11. januáru 2021: Zamestnávatelia, zamestnanci, resp. SZČO postupujú aj v prípade situácií, ktoré vznikli po 1. januári 2021 rovnako ako dosiaľ. To znamená, že v týchto situáciách sa naďalej určuje uplatniteľná legislatíva v kontexte Dohody a stále sa uplatňuje inštitút vyslania vrátane vystavovania dokumentov A1. Taktiež postupy pri určovaní uplatniteľnej legislatívy, resp. podmienky vyslania na územie Veľkej Británie a Severného Írska sa nemenia a naďalej platia pravidlá ako to bolo pred 1. januárom 2021.

Sociálna poisťovňa však upozorňuje, že podmienky na vstup, pobyt a pracovné podmienky pracovníkov vyslaných na územie Spojeného kráľovstva sa riadia jeho vnútroštátnymi právnymi predpismi.

Platnosť dokumentov je v súlade s Dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu a dohodnutou úpravou postupov medzi Slovenskou republikou a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska.

Na čo slúži formulár A1?

Dokumenty A1 potvrdzujú, že poistné na sociálne zabezpečenie zamestnanca alebo SZČO, ktorí vykonávajú prácu v zahraničí, sa naďalej odvádza na Slovensku. Súvisí to s európskou legislatívou, podľa ktorej občan môže byť poistený na sociálne zabezpečenie výlučne v jednom členskom štáte Európskej únie.

Ako o tento dokument požiadať, kto ho vydáva a čo sa stane, ak oň nepožiadate, sa dočítate v článku Formulár A1 – na čo slúži a kto ho potrebuje.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


DORA: Nariadenie o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora

Poisťovne, banky aj finanční sprostredkovatelia majú od 17.1.2025 nové povinnosti týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti. O čo ide, koho sa to netýka a čo sa mení pre klientov?

Zákon o kybernetickej bezpečnosti a opatrenia smernice NIS2 v praxi

Odborník o nových kybernetických povinnostiach od roku 2025. Čo nepodceniť, ako postupovať pri implementácii opatrení, na čo dať pozor pri kybernetickom audite aj ako predísť incidentom.

Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti od 1.1.2025

Viaceré firmy a inštitúcie musia plniť nové povinnosti vyplývajúce zo smernice NIS2, vykonávať bezpečnostný audit či kybernetickú hygienu. Čo to v praxi znamená, aké sú lehoty či pokuty?

Podnikateľský účet pre živnostníka: možnosť či povinnosť?

Do 31.3.2025 sú fyzické osoby – podnikatelia povinné založiť si transakčný účet na účely dane z finančných transakcií. Musí mať živnostník podnikateľský účet? Čo zvážiť a na čo myslieť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky