Pozastavenie cla na dovoz tovaru z Ukrajiny a ďalšie opatrenia EÚ

Európska komisia navrhla pozastavenie ciel na tovar z Ukrajiny, a tiež ochranných opatrení na ukrajinskú oceľ. Aké kroky EÚ podniká na pomoc ukrajinskému medzinárodnému obchodovaniu?

Pozastavenie ciel na tovar z Ukrajiny aj ochranných opatrení na oceľ

Európska komisia 27.4.2022 navrhla na jeden rok pozastaviť dovozné clá na všetok tovar, ktorý Ukrajina vyváža do Európskej únie. Ide o bezprecedentné gesto podpory pre krajinu vo vojne, ktoré by tiež malo viesť k ročnému pozastaveniu všetkých antidumpingových a ochranných opatrení, ktoré dnes EÚ uplatňuje na ukrajinskú oceľ. Tento krok má pomôcť posilniť ukrajinský vývoz do EÚ. Pomôže zmierniť ťažkú situáciu ukrajinských výrobcov a vývozcov v časoch ruskej vojenskej invázie.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Nevyprovokovaná a bezdôvodná ruská agresia vážne postihuje ukrajinské hospodárstvo. S prezidentom Zelenskyjm som hovorila o spôsoboch, ako ešte viac podporiť hospodárstvo – popri makrofinančnej pomoci a grantoch, ktoré už poskytujeme. Zhodli sme sa na tom, že pre oživenie ukrajinského hospodárstva by malo zásadný význam okamžité a rozsiahle pozastavenie dovozných ciel. Dnešný krok je reakciou na túto požiadavku. Výrazne sa tak uľahčí vývoz ukrajinských priemyselných a poľnohospodárskych výrobkov do EÚ.

Výkonný podpredseda Európskej komisie a komisár pre obchod Valdis Dombrovskis dodal: „EÚ ešte nikdy nezaviedla takéto opatrenia na liberalizáciu obchodu. Sú bezprecedentné z hľadiska rozsahu: Ukrajine poskytnú prístup na trh EÚ s nulovými colnými sadzbami a bez kvót. Od začiatku ruskej agresie považuje EÚ za prioritné a mimoriadne dôležité, aby ukrajinská ekonomika neprestala fungovať. Ide o nevyhnutnú podmienku, aby Ukrajina mohla túto vojnu vyhrať a postaviť sa po nej opäť na vlastné nohy. Tieto opatrenia pomôžu priamo ukrajinským výrobcom a vývozcom.“

Cieľom je pomôcť Ukrajine obchodovať so svetom, EÚ preto rieši aj ďalšie opatrenia

Ruská vojenská agresia má okrem strát na životoch a hromadného vysídľovania ukrajinských civilistov zničujúci vplyv aj na hospodárstvo Ukrajiny a jej schopnosť obchodovať so zvyškom sveta, keďže vážne zasahuje jej výrobné kapacity a kľúčové vývozné trasy. V tejto zložitej situácii chce EÚ čo najviac pomôcť Ukrajine, aby si dokázala udržať svoju obchodnú pozíciu so zvyškom sveta a posilňovať obchodné vzťahy s EÚ.

EÚ zároveň podniká kroky aj priamo na mieste na uľahčenie pozemnej prepravy tovaru, aby tak pomohla dostať ukrajinské výrobky do sveta. Komisia napríklad už začala liberalizovať podmienky pre ukrajinských vodičov nákladných vozidiel, ktorí prepravujú tovar medzi Ukrajinou a EÚ, ako aj uľahčovať tranzit a využívanie infraštruktúry EÚ na prevoz ukrajinského vývozu do tretích krajín. Tieto opatrenia poskytnú ukrajinským výrobcom väčšiu flexibilitu a istotu.

Návrh musia zvážiť a odsúhlasiť Európsky parlament a Rada Európskej únie.

Obchodovaniu Európskej únie s Ukrajinou sa darilo

Dvojstranný obchod medzi EÚ a Ukrajinou dosiahol v roku 2021 svoju najvyššiu úroveň od nadobudnutia platnosti prehĺbenej a komplexnej dohody o voľnom obchode (DCFTA) (viac ako 52 miliárd eur, čo je dvojnásobok hodnoty dvojstranného obchodu v roku 2016, t. j. pred tým, než dohoda nadobudla platnosť). Je to vďaka ambicióznemu programu vykonávania tejto dohody.

Ukrajinské hospodárstvo a obchodovanie so svetom v dôsledku ruskej invázie trpia. EÚ už prijala na podporu Ukrajiny množstvo opatrení v rôznych oblastiach – od sankcií uvalených na Rusko až po financovanie vojenskej pomoci. Tieto nové obchodné opatrenia posilnia hospodársku pomoc, ktorú EÚ Ukrajine poskytuje, a zachovajú jej prístup na svetové trhy v čase, keďže čelí ruskej agresii.

Zdroj: Európska komisia

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Čínsky veľtrh Canton Fair: príležitosť alebo prežitok?

Praktické informácie o tom, čo najväčší čínsky veľtrh ponúka podnikateľom z Európy, aké produkty tam možno nájsť a čo zvážiť pred jeho návštevou.

Preprava kusových zásielok (LCL) v medzinárodnom obchode

Kedy je vhodné využiť LCL prepravu, ako funguje v praxi, aké výhody ponúka a na čo treba, naopak, dať pozor? Podrobnosti aj ilustračný príklad z praxe.

Medzinárodná kontajnerová preprava v praxi

Aké sú špecifiká kontajnerovej prepravy, aké zásielky sa ňou (ne)oplatí posielať, aké výhody ponúka a ako takáto preprava prebieha? Praktické informácie aj príklad.

Online obchod TEMU a jeho vplyv na e-commerce u nás

Napriek kritike, ktorej platforma čelí, je u zákazníkov stále obľúbená. Čím si ich získava, ako príchod TEMU ovplyvnil európske e-shopy a ako môžu obstáť v konkurenčnom boji?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky