Monika Sobeková Majková

Ing. Monika Sobeková Majková, PhD.

Som odborná asistentka na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, Fakulte ekonómie a podnikania.


Firmy so ženami vo vedení môžu od nového fondu ESPIRA získať kapitál

Na slovenský a český trh prichádza začiatkom decembra nový private equity fond ESPIRA, ktorého je cieľom investovať do firiem, ktoré majú vo vedení zastúpené aj ženy. Zameriava sa na malé a stredné podniky, do ktorých rozvoja plánuje vložiť kapitál v hodnote 30 miliónov EUR.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.

Zahraničné tendre sú už dostupnejšie aj pre slovenské MSP

Malým a stredným podnikom (MSP) sa otvárajú ďalšie podnikateľské príležitosti v európskom priestore. Slovenský startup Tenderio vyvinul platformu, vďaka ktorej sa MSP z celého sveta vrátane Slovenska môžu oveľa jednoduchšie zapájať do medzinárodných tendrov verejných inštitúcií. Vďaka tomuto systému sa ľahšie prekonáva jazyková aj administratívna bariéra a zahraničné tendre na zákazky za stovky tisíc eur sú pre nich oveľa dostupnejšie.

Slovenský Domotron chystá pokročilý smarthome systém pre celý svet

Domotron je komplexný systém inteligentnej domácnosti, tzv. smarthome systém. Firmu založili v roku 2012 dvaja spoločníci, Martin Budaj a Ján Zuštiak. Neskôr k nim pribudol aj Alexander Janušek, ktorý predtým pôsobil vo firme ako externista na marketing a obchod. Podelil sa s nami o dvojročné skúsenosti s hľadaním investora na slovenskom a českom trhu, ale aj o plány, ako chce firma rásť na domácom aj svetovom trhu.


Príbeh firmy AVG Technologies – z malej českej firmy na newyorskú burzu

Príbeh firmy AVG Technologies je učebnicovým príkladom na získanie a maximálne zužitkovanie investorských peňazí na globálny rozvoj podniku s následnou IPO a exitom investora. AVG Technologies je tiež príkladom toho, kam až to môže malá česká firma dotiahnuť. No a do tretice ide o príklad častého spôsobu exitu investície vlastnenej venture kapitálovým alebo private equity investorom. Práve firmy, v ktorých pôsobili private equity a venture kapitáloví investori, tvoria významnú časť spoločností uvádzaných na svetové burzy.

Márja Hurajová: Korene problémov nášho kapitálového trhu siahajú až do roku 1992 - 1993, keď sa začal vytvárať

Prečo je firiem, ktoré využívajú slovenský kapitálový trh ako šafranu, prečo si na primárne emisie akcií vyberajú zahraničné burzy a čo by sa s tým dalo robiť?

5 možností exitu investorov z podniku

Prvá otázka, nad ktorou dobrý investor rozmýšľa, je exit. Pre niekoho to možno znie kruto, ale majitelia, ktorí hľadajú venture kaptiálového alebo private equity partnera musia byť pripravení na to, že investor im predá firmu. Prinášame prehľad najčastejších spôsobov exitu investorov aj s príkladmi zo slovenského prostredia.


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky