Peter Vereš bol študentom Fakulty elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite a už tam vedel, že chce kráčať s dobou a robiť niečo progresívne. Začal sa zaoberať inteligentnými elektroinštaláciami, ktoré ho natoľko inšpirovali, že s nimi dnes úspešne podniká.
Inteligentné technológie ho nadchli v zamestnaní počas vysokej školy
Peter Vereš je ďalším príkladom mladého slovenského podnikateľa, ktorého snaha niečo dosiahnuť sa naozaj vyplatila. Už počas štúdia na vysokej škole nelenil a tvrdo na sebe pracoval. „Študoval som elektrotechniku a informatiku, pretože technický smer som mal v krvi. V mojej rodine bolo viacero strojárov a elektrikárov. Okrem toho ma vždy lákali počítačové veci a snažil som sa programovať,“ začína svoje rozprávanie Peter.
S prvým zamestnaním nemal veľmi šťastie, keďže podľa vlastných slov pracoval „vo firme, v ktorej akoby zastal čas“. Keďže sa snažil kráčať s dobou, našiel si iné zamestnanie. Práve to rozhodlo o jeho budúcom smerovaní. Pracoval na mnohých automatizérskych projektoch, ktoré boli unikátne aj v európskom meradle. Práve pri realizácii takýchto projektov, na rozhraní tretieho a štvrtého ročníka vysokej školy sa pevne rozhodol, že chce pracovať v oblasti inteligentných technológií, ktoré ho nadchli.
Keď mladý talent začne podnikať a z jeho šéfa sa stane prvý zákazník
Počas svojho vysokoškolského štúdia vystriedal niekoľko zamestnaní, z ktorých si okrem odborných vedomostí odniesol aj mnoho cenných skúseností. Naučil sa totiž veľa nielen o tom, ako sa veci robiť majú, ale vďaka vlastnej skúsenosti vie tiež to, ako by sa podnikateľ k zákazníkom či zamestnancom správať nemal. „Zlomovým momentom pre mňa bolo, keď môj šéf najskôr zmietol zo stola moje nápady aby ich následne mohol prezentovať firemným zákazníkom ako úžasnú novinku.“ Keďže takéto praktiky neboli ojedinelé, nakoniec sa rozhodol zo zamestnania odísť. Chcel dosiahnuť viac, a tak si založil vlastnú firmu, ktorá zabezpečovala programovanie a realizácie inteligentných elektroinštalácií. Peter sa dostal do fázy, kedy reálne začal s inteligentnými elektroinštaláciami naplno pracovať. Jeho bývalý zamestnávateľ sa paradoxne stal prvým klientom novovzniknutej Petrovej spoločnosti Intelectric, s.r.o.
Začiatok spolupráce s významnými zahraničnými firmami
Bývalý zamestnávateľ však nepatril k Petrovým klientom dlho. Po niekoľkých mesiacoch spoluprácu ukončili. Petrova stratégia bola iná. Hľadal zahraničných výrobcov s produktami pre inteligentné elektroinštalácie, ktorých chcel zastupovať na Slovenskom trhu. Už koncom roka 2009 dovážal na Slovensko produkty významných zahraničných značiek. Úspešná nemecká spoločnosť mu vložila do rúk svoju dôveru a uprednostnila jeho novú spoločnosť ako distribútora pred zabehnutou maďarskou spoločnosťou. Na dva roky získal prvú zmluvu o výhradnej distribúcii pre Slovensko. V súčasnosti už má s týmto partnerom zmluvu podpísanú na dobu neurčitú. Postupom času sa stal výhradným predajcom aj ďalších značiek.
Tretí rok podnikania rozhodol o budúcnosti firmy
Tak ako každý podnikateľ, aj Peter zažil nielen dobré časy. V prvých rokoch podnikania sa mu len ťažko darilo získavať klientov na kúpu týchto v súčasnosti stále nadštandardných produktov, ktorých bol distribútorom. V roku 2012 dokonca zvažoval ukončenie podnikania. A práve vtedy nastal významný zlom. Podarilo sa mu získať dôležité projekty, vďaka ktorým sa na trhu udržal a dnes patrí medzi významných etablovaných podnikateľov v oblasti inteligentných elektroinštalácií. „Keďže som vo svojom okolí nemal veľa podnikateľov, pravidelne som sa zúčastňoval rôznych podujatí organizovaných Združením mladých podnikateľov Slovenska. Bolo pre mňa užitočné stretávať ľudí, ktorí riešia podobné problémy ako ja a mať si s kým vymeniť skúsenosti. Paradoxne som na jednom z podujatí našiel to, čo som tam vôbec nehľadal. Stretol som tam obchodného partnera, vďaka ktorému nabralo moje podnikanie výrazne rastúci trend.“
V prvých rokoch poskytovala spoločnosť Intelectric len programovanie dovezených elektroinštalácií. Peter však pozoroval požiadavky zákazníkov a svoje podnikanie postupne rozširoval. „ V ďalšej fáze sme začali spolupracovať s mojím bývalým spolužiakom, ktorý si založil elektroinštalačnú firmu. V súčasnosti má naša spoločnosť Intelectric skupinu stabilných subdodávateľov, vďaka ktorým vieme poskytnúť zákazníkovi komplexné riešenie. Takýto model kooperácie sa nám osvedčil. Nemusím strážiť desiatky zamestnancov a viem, že pracujem s profesionálmi, ktorí svojich ľudí vedia riadiť,“ dodáva Peter.
Vo svojom tíme dáva šancu mladým talentom
Peter sa sám prebojoval už ako študent, preto mladým ľuďom dáva aj on šancu, aby mali možnosť začať svoju kariéru už počas štúdia. Na margo spolupráce s mladými talentami však dodáva: „Nie všetci kandidáti boli pre prácu naozaj zapálení a mnohí vo svojich životopisoch preháňali.“ Svojho kľúčového kolegu prekvapivo nenašiel v radoch vysokoškolákov, ale na „učňovke“. Hoci nemá vysokú školu, je vo svojom odbore ozajstným odborníkom. Sám sa preto presvedčil, že niekedy nejde o titul a školu, ale naozaj o praktické zručnosti, zapálenosť a ľudskú šikovnosť. „Uchádzačom o zamestnanie u nás som ponúkol priateľské prostredie a možnosť pracovať s technológiami zajtrajška. No prvoradá je u mňa kvalitne odvedená práca. Vždy sa rád nechám prekvapiť dobrými nápadmi a inováciami od členov nášho tímu.“
Ako je to s podnikaním na Slovensku?
V oblasti podnikania sa pohybuje od mladého veku a klady a zápory biznisu v našich končinách hodnotí takto: „Naše podnikanie je úzko späté s ľudským potenciálom, čo je niekedy naozaj nevýhodou, ak ľudia nemajú chuť na sebe pracovať a niečo dokázať.“ Podnikanie nie je vždy jednoduché, ale treba bojovať práve preto, že sa človek môže dostať ďaleko. A Petrov príklad ukazuje tiež to, ako je pri podnikaní dôležitý správny výber odvetvia a networking.