Podnikateľskí anjeli

Klub podnikateľských anjelov Slovenska založili Slovak Business Agency a Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Séria videoreportáží, v ktorých zahraniční podnikateľskí anjeli hovoria o svojich skúsenostiach s hľadaním a výberom podnikateľských nápadov, o svojej motivácii byť podnikateľským anjelom. Význam podnikateľských anjelov v Európe a situácia v SR.

V čom sa líšia podnikateľskí anjeli, venture kapitalisti a private equity investori?

Typy investorov možno rozdeliť na základe objemu investovaného kapitálu či ich organizácie a spôsobu výberu firiem, do ktorých investujú. Je dôležité poznať špecifiká jednotlivých typov, keďže každý sa zameriava len na istú skupinu spoločností.

Podnikateľskí anjeli investovali v roku 2015 v rámci Európy viac než 6 miliárd eur

Organizácia EBAN združujúca siete podnikateľských anjelov v rámci Európy zverejnila štatistiku o vývoji business angels investícií na európskom kontinente.

Aké sú hlavné rozdiely pri financovaní startupu angel investormi v porovnaní s crowdfundingom?

Alternatívne formy financovania sú s výnimkou vlastných úspor a financovania prostredníctvom úspor rodiny či známych prakticky jedinou cestou, ako získať kapitál na rozbeh startupu. Hoci podnikateľov, ktorí pre svoj startup získajú investora alebo zrealizujú úspešnú crowdfundingovú kampaň je minimum, záujem ostatných o tieto formy financovania to nijako neodrádza.

Štát ide podporovať startupy, väčšina klasických podnikateľov ostáva mimo hru

Schválená štátna Koncepcia na podporu startupov a startupového ekosystému prináša zvýhodnenia pre startupy, klasických podnikateľov však vynecháva. Startupy čaká odpustenie daňových licencií, nová jednoduchá akciová spoločnosť či zastúpenie v Silicon Valley. Novinky prichádzajú aj v podobe podpory anjelského investovania. Štát chce podporovať siete a dotovať konkrétne startupy, odborníci sa zhodujú, že nepriama podpora je lepšia a kvôli malému trhu postačí aj jedna sieť.

Michael Rostock-Poplar: Pri investovaní je dôležitý výber, potom som už iba divák

Verejnosť ho pozná hlavne z relácie Deň D z Českej televízie, kde hľadal projekty hodné investície. Je spolumajiteľom viacerých firiem a v branži sa pohybuje 18 rokov. Michael Rostock-Poplar je známy svojimi úprimnými názormi nielen na politickú situáciu ale napríklad aj na existenciu akcelerátorov. Tie pre neho väčšinou predstavujú nulovú pridanú hodnotu a sú určené "loserom, čo nevedia googliť".


Investície do startupov

Aký je význam angel investícií v Európe a aká je situácia v SR? Prečo je potrebné investovať do startupov a ako udržať dobré startupy na Slovensku? Aj o týchto témach bolo Slovak venture capital forum v Bratislave.

Sli.do vdýchne vašej konferencii život!

V dnešnom globalizovanom svete sa dejú denne tisícky konferencií a prednášok. Slovenský startup sli.do vyvinul aplikáciu, ktorá umožňuje do takýchto eventov interaktívne zapojiť každého diváka. Tuctová konferencia sa tak okamžite premení na zaujímavý event, na ktorom ľudia nezaspia od nudy.

Private equity v Rakúsku

Aké spôsoby na podporu mladého podnikania existujú v Rakúsku? Kedy nastupuje na scénu venture kapitál, aké možnosti predstavuje táto forma financovania? Kto sú business angels a aká je ich úloha na rakúskom private equity trhu?


To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky