Brnenská spoločnosť INVEA-TECH sa dva roky po sebe dostala do rebríčka 50 najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v Európe - Deloitte Technology Fast 50. Aký je recept na úspech?
INVEA-TECH je mladá česká spoločnosť zaoberajúca sa monitoringom a bezpečnosťou počítačových sietí. Špecializuje sa na IP flow monitoring, behaviorálnu analýzu siete, hardwarové akcelerované aplikácie a riešenia pre ochranu proti kybernetickým útokom a kybernetickej kriminalite. Spoločnosť so sídlom v Brne je lídrom v oblasti monitorovania prevádzky a behaviorálnej analýzy, dva roky po sebe sa dokonca dostala do rebríčka Deloitte Technology Fast 50, teda 50 najrýchlejšie rastúcich technologických firiem v strednej Európe . Spoločnosť Deloitte, ktorá rebríček zostavuje už 15 rokov, v ňom porovnáva tržby technologických spoločností za uplynulých päť rokov. Priemerný rast spoločností v tohtoročnom rebríčku bol na úrovni 698 %.
Za úspechom stoja inovácie a spolupráca s univerzitami
Za úspechom spoločnosti INVEA-TECH stojí podľa jej predstaviteľov hneď niekoľko faktorov. „Problematika monitorovania a bezpečnosti počítačových sietí je veľmi aktuálnou témou, s ktorou sa stretávajú organizácie nezávisle na veľkosti a zameraní. Dôležitým faktorom je vysoká miera inovácie, ktorú sa snažíme udržať vďaka vlastnému výskumu, vývoju a úzkej spolupráci s významnými akademickými a výskumnými inštitúciami – združením CESNET, Masarykovou univerzitou a Vysokým učením technickým v Brne, ktorá je podporená transferom technológií,“ popisuje vedenie spoločnosti.
Prekonať administratívne prekážky trvalo dva roky
K založeniu spoločnosti INVEA-TECH došlo v prvej polovici roku 2007. K nápadu na jej vytvorenie však došlo o dva roky skôr. „Prvotná myšlienka na založenie spoločnosti siaha už do roku 2005, kedy v združení CESNET pôsobil pod vedením Ing. Novotného tím mladých výskumníkov z rôznych univerzít, najmä z Vysokého učení technického a Masarykovej univerzity v Brne. Tím bol zapojený do európskeho projektu SCAMPI, kde sa podarilo vyvinúť unikátny monitorovací adaptér pre desať gigabitové siete. Recenzenti projektu na základe kvality výstupu odporučili komercializáciu monitorovacieho adaptéru a založenie spin-off spoločnosti, čo spustilo pomerne zložitý administratívny proces, ako vytvoriť súkromnú spoločnosť a urobiť transfer technológie,“ približuje podnikateľské začiatky manažment spoločnosti. Proces založenia spoločnosti však vôbec nebol jednoduchý. Naopak, bol náročný a zdĺhavý. „V tej dobe nebolo bežné zakladať univerzitné spin-off spoločnosti a nikto s tým v tej dobe nemal skúsenosti. Prekonať administratívne prekážky trvalo dva roky, ale nakoniec sa podarilo nájsť cestu, ktorá bola pre všetkých priaznivá a umožňovala ďalšiu spoluprácu so združením CESNET aj s univerzitami.“
Pri vzniku stáli štyri kľúčové osoby
Pri samotnom vzniku boli štyri kľúčové osoby z výskumného tímu (Jiří Novotný, Jan Kořenek, Pavel Čeleda a Tomáš Martínek) a spoločnosť UNIS, ktorá k akademickým pracovníkom vybrala skúseného riaditeľa a obchodníka Rastislava Vocilku. „Podarilo sa dohodnúť a podpísať zmluvu o technologickom transfere so združením CESNET a spoločne s ďalšími dvomi zamestnancami, ktorí boli predtým tiež súčasťou výskumného tímu, sme sa snažili technológiu postupne pretvoriť do podoby produktu a začať ju predávať,“ opisuje vedenie spoločnosti. Minoritnými akcionármi stali obe spomínané univerzity. „Bola to doba, kedy oddelenia transferu na oboch univerzitách ešte len vznikali a náš projekt bol jedným z prvých.“
Veľkú úlohu zohralo JIC
INVEA-TECH v súčasnej dobe intenzívne spolupracuje s Jihomoravským inovačním centrom a rovnako tomu bolo aj pri zakladaní. V počiatkoch spoločnosti tiež zohralo veľmi dôležitú rolu aj Jihomoravské inovační centrum (JIC), ktoré poskytlo neoceniteľné konzultácie a možnosti naviazania obchodných kontaktov. To však nestačilo na to, aby spoločnosť presvedčila zákazníkov o dôležitosti problematiky monitorovania a bezpečnosti počítačových sietí a kvalitách riešení. Preto INVEA-TECH začala prednášať na mnohých odborných akciách a konferenciách. „To sa nám darilo a vďaka tomu sme čoskoro získali prvých zákazníkov a následne aj obchodných partnerov. Na českom trhu sme teraz známym výrobcom ponúkajúcim unikátne riešenie pre prevádzkový a bezpečnostný monitoring sietí, ktorý využíva stále viac a viac zákazníkov. Rôzne ceny, ktoré získavame, sú akýmsi ocenením tejto našej práce.“
Spolupráca s JIC pomáha so vstupom na americký trh
„Spoluprácu s Jihomoravským inovačním centrom (JIC) si veľmi vážime. Naša spoločnosť tu ma sídlo od svojho založenia. JIC zaistil v počiatočnom období ako podporu začínajúcim technologickým firmám nielen zvýhodnený nájom, ale najmä pomoc formou rôznych konzultácií, organizoval a dodnes organizuje prestížne akcie vedúce k nadviazaniu potrebných kontaktov. JIC je tiež garantom medzinárodných aktivít, ktoré naša spoločnosť využíva. Ide napríklad o americkú spoločnosť US MAC zo San Francisca, ktorá nám pomáha so vstupom na americký trh. JIC má mnoho zahraničných kontaktov, ktoré pozýva do Brna na rôzne semináre, ktorých sa veľmi radi zúčastňujeme. Vďaka JIC sme zapojení do európskeho programu Erasmus. Týmto som však určite nevyčerpal všetky možnosti, ktoré sme historicky využili,“ uzatvára.
Náskok je potrebné udržať
V dnešnej dobe má spoločnosť INVEA-TECH viac ako 30 zamestnancov v brnenskej centrále, ďalších 6 zástupcov na plný úväzok vo svete. „Ďalej spolupracujeme s akademickými vedecko-výskumnými tímami z z oblasti vysokorýchlostných sietí a kybernetickej bezpečnosti, ktorí v súhrne tvoria až 50 expertov a profesionálov,“ informuje spoločnosť, ktorá má obchodných partnerov v mnohých krajinách. „Priame zastúpenie formou našich zástupcov máme na Slovensku, v Nemecku, Poľsku, Holandsku, Japonsku či Rusku.“ A v týchto krajinách to pravdepodobne nekončí. Spoločnosť by sa v blízkej budúcnosti chcela zamerať na obchodnú expanziu do zahraničia. „Strednedobou víziou našej spoločnosti je globalizácia, chceme expandovať vo vybraných štátoch aj s využitím jedinečnosti nami ponúkanej technológie, ktorou je 100GbE hardwarovo akcelerovaná sieťová karta prvá na svete a unikátna behaviorálna analýza,“ približuje plány a vízie spoločnosti jej CEO Rostislav Vocilka. „Stratégia ďalej zahŕňa technologickú časť, akou je napríklad aplikácia našej technológie v prostredí big data a public cloud, streamové spracovanie dát či ďalšia akcelerácia riešení pomocou FPGA. Náskok je potrebné udržať,“ dodáva Vocilka.