COVID opatrenia od 15.2.2022: uvoľnenie opatrení pre obchody a zmena v režime OP+

Od utorka 15.2.2022 sa menia pravidlá pre obchody – vstup v režime základ bude platný aj pre iné ako esenciálne prevádzky. Čo ďalšie sa mení?

Aktualizované

Nové vyhlášky vychádzajú z Aktualizácie opatrení proti SARS-CoV-2 (variant Omikron), ktorú schválila vláda SR na rokovaní dňa 10.2.2022. V predkladacej správe označilo Ministerstvo zdravotníctva SR navrhované úpravy a uvoľnenia za akceptovateľné riziko. V prípade prevádzok totiž stále platia ďalšie protiepidemické opatrenia ako je povinné nosenie respirátora či kapacitné obmedzenia. Navrhované opatrenia boli zo strany ÚVZ SR akceptované a zapracované do vyhlášok. Prevádzkovateľov aj zákazníkov žiada úrad verejného zdravotníctva o dôsledné dodržiavanie platných opatrení. Čo sa mení?

Kto patrí do režimu OP+ od 15.2.2022?

Do režimu OP+ boli zahrnuté aj osoby, ktoré prekonali COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami a zároveň sú schopné sa preukázať negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19 (RT-PCR a LAMP max. 72 hod. od odberu; antigénový test max. 48 hod. od odberu).

Pravidlá pre prevádzky - zmena od 15.2.2022

Všetky prevádzky maloobchodu budú od 15.2.2022 fungovať v režime základ. Doteraz v režime základ fungovali iba vybrané maloobchodné prevádzky, ako napríklad prevádzky potravín, drogérie, lekárne, neskôr predajne odevov, obuvi, stavebniny či ďalšie. Po novom budú v „základe” už aj hračkárstva, elektro, kníhkupectvá a iné.

Všetky prevádzky maloobchodu budú môcť fungovať po 22.00. Doteraz tak fungovali iba vybrané prevádzky: napríklad potraviny, lekárne, predajne s krmivom a iné. Po novom budú môcť byť po 22.00 otvorené aj drogérie, predajne oblečenia a obuvi, elektro a iné.

Podmienky pre prevádzky poskytujúce služby od 15.2.2022

Opatrenia pre prevádzky poskytujúce služby sa týmito vyhláškami nateraz nemenia.

Znamená to, že služby, napríklad gastrosektor, prevádzky starostlivosti o ľudské telo, hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, kúpaliská, akvaparky, fitness centrá a iné zostávajú v režime a s kapacitnými obmedzeniami ako doteraz – teda OP alebo OP+.

Služby, ktoré mohli fungovať v režime OTP budú takto fungovať aj naďalej. Ide napríklad o ubytovanie pre lyžiarske alebo snoubordové výcviky a kurzy, ubytovanie v hoteli v súvislosti s výkonom práce či za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia, lanové dráhy a vleky, vonkajšie športoviská a iné. Rovnako ostávajú bez zmeny aj služby, ktoré mohli fungovať v režime základ (ide napríklad o veterinárne ambulancie, práčovne a čistiarne, zberné dvory a iné).

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že pre vybrané služby naďalej platia aj obmedzené otváracie hodiny od 5.00 do 22.00 (napr. gastroprevádzky s konzumáciou na mieste, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, fitness, wellness služby, oprava a servis vecí, vonkajšie športoviská a iné).

Podmienky pre organizáciu hromadných podujatí zostávajú rovnaké ako doteraz.

Aktualizácia opatrení od 16.2.2022

Úrad verejného zdravotníctva SR informoval, že niektoré ďalšie vyhlášky prešli novelizáciou, a to vzhľadom na aktuálne dianie súvisiace s Ukrajinou. Zmeny vo vyhláškach boli prerokované s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Úradom hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru a konzíliom odborníkov. 

Od 16.2.2022 sa zmenili pravidlá pre prechod hraníc nasledovne:

  • Povinná karanténa sa po vstupe na územie Slovenska nebude vzťahovať na osoby, ktoré na naše územie vstupujú zo susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho alebo medzinárodného ozbrojeného konfliktu. Tieto osoby nie sú povinné registrovať sa cez systém eHranica.
  • Povinná karanténa a registrácia v systéme eHranica sa rovnako nebudú vzťahovať na osoby, ktoré vstúpia na územie SR z územia susedného štátu z obavy pred vnútroštátnym alebo medzinárodným ozbrojeným konfliktom a ďalej tranzitujú do krajiny, v ktorej majú udelený pobyt alebo ktorej sú občanmi. Tieto osoby však musia územie Slovenska opustiť do 72 hodín od vstupu naň.

Zmeny v pravidlách pre karanténu od 16.2.2022 sú nasledovné:

  • Osoby, ktoré vstúpili na územie Slovenskej republiky z územia susedného štátu, v ktorom boli bezprostredne pred príchodom vystavené ohrozeniu počas vnútroštátneho alebo medzinárodného ozbrojeného konfliktu, budú oprávnené opustiť miesto izolácie alebo karantény na čas nevyhnutný s opustením územia Slovenskej republiky (poznámka: znamená to napríklad, že ak takáto osoba v rámci OTP režimu v hoteli bude mať pozitívny výsledok testu, môže v rámci päťdňovej izolácie opustiť územie Slovenskej republiky).
  • Medzi osoby v osobitnom režime budú zaradené osoby pôsobiace v sektore poľnohospodárstva, potravinárstva a obchodu s potravinami (poznánmka: tento bod súvisí s personálnymi výpadkami na pracoviskách v dôsledku variantu omikron).

Zmena v pravidlách pre prevádzky od 16.2.2022 je nasledovná:

  • Prevádzky poskytujúce hotelové a podobné ubytovacie služby, turistické a ostatné krátkodobé ubytovacie služby budú môcť fungovať v režime OTP.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zákaz predaja a používania pyrotechniky: pravidlá a výnimky

Aká pyrotechnika je od roku 2024 celoročne zakázaná a čo možno kúpiť aj použiť na oslavu nového roka? Predajcom a používateľom hrozí za porušenie zákona pokuta v tisíckach eur.

Otváracie hodiny Kaufland, Lidl, Billa a ďalšie od 21.12. - 27.12.2024

Prehľad otváracích hodín počas Vianoc v obchodných reťazcoch Kaufland, Lidl, Tesco, Billa či COOP Jednota, špecializovaných obchodoch ako Alza či Ikea, ale aj lekárňach a bankách.

Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025

Príležitostné práce možno vykonávať aj na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru. Kedy a za akých podmienok po nej možno siahnuť v roku 2025?

Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky