Odvádzanie príspevkov do umeleckých fondov v roku 2021

Autori literárnych, výtvarných či hudobných diel nemusia do príslušného umeleckého fondu v roku 2021 odvádzať inokedy povinné príspevky. Novela zákona o umeleckých fondoch tiež dočasne zmenila podmienky pre dedičov autorských práv.

V súvislosti s pandémiou koronavírusu bola v máji minulého roka prijatá novela zákona č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch v znení neskorších predpisov, ktorá dočasne zrušila povinnosť právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá vypláca autorovi alebo umelcovi odmenu, zraziť z odmeny príspevok do príslušného umeleckého fondu. Vtedy prijatá zmena mala platiť do 31. decembra 2020 a počas tohto obdobia nebolo nutné zraziť z autorských a umeleckých odmien príspevky do umeleckých fondov, čo znamenalo, že právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá odmenu vypláca, bola povinná vyplatiť ju vcelku príjemcovi autorských odmien alebo odmien výkonných (reprodukčných) umelcov. 

Keďže sa pandemická situácia stále nezlepšila, bola platnosť tejto novely predĺžená aj na rok 2021. Autori literárnych, hudobných či výtvarných diel nemusia odvádzať 2 % do príslušných fondov, aj naďalej táto činnosť ostáva dobrovoľná. Takto dobrovoľne odvedený príspevok je však daňovým výdavkom podľa osobitného predpisu, ak je odvedený fondom do 31. marca 2022. 

Pravidlo odvádzania príspevku do fondu v prípade dedičov autorských práv

Na dedičov autorských práv sa povinnosť uhradiť fondom príspevok z celkového hrubého príjmu z autorských odmien za rok 2021 stále vzťahuje. Avšak v prípade, že je tento príjem vyšší ako 1 660 eur, príspevok má byť 1 % namiesto 3 %. Dediči autorských práv, ktorí zasa dosiahnu celkový hrubý príjem z autorských odmien za rok 2021 vyšší ako 3 319 eur, sú povinní počas tohto obdobia namiesto 5 % odviesť sumu len vo výške 3 %. 

Všetky podrobnosti o odvádzaní príspevkov do umeleckých fondov a prijatej novele, ktorej pravidlá platia aj v roku 2021, sa dočítate v článku Príspevky do umeleckých fondov v roku 2020.

Čo na novelu hovorí Literárny fond?

Zdobrovoľnenie inokedy povinných príspevkov do umeleckých fondov týmto inštitúciám zobralo podstatnú časť príjmov. Literárny fond preto informoval, že prijatím novely zákona o umeleckých fondoch, ktorej obsahom je zrušenie povinných 2 % príspevkov do umeleckých fondov v druhom polroku 2020 s následným predĺžením platnosti tejto novely do konca roka 2021, sa v minulom roku dostali do vysokej finančnej straty. A to aj napriek tomu, že výbory sekcií zredukovali výšku vyplácaných podpôr na minimum.

Prečítajte si tiež

Ministerke kultúry, Natálii Milanovej, preto adresovali výzvu, ktorou žiadali o kompenzáciu straty príjmov formou cielenej dotácie na podpornú činnosť zo štátneho rozpočtu. Podľa vyjadrenia Literárneho fondu však zatiaľ odpoveď nedostali, preto avizujú, že do vyriešenia otázky ich financovania, nemôžu plniť svoje humánne poslanie v plnom rozsahu, ale s množstvom obmedzení. Jedným z nich je aj pozastavenie tradičného hodnotenia minuloročnej knižnej produkcie, novinárskej činnosti a umeleckých výkonov. Literárny fond zároveň avizoval, že všetky uzávierky tvorivých súťaží a výročných cien považujte až do odvolania za bezpredmetné.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Letné detské tábory z hľadiska legislatívy

Ako organizovať detský tábor, aké povinnosti vyplývajú zo zákonov, v čom sa líšia pravidlá pre pobytové a denné tábory a čo musia dodržiavať organizátori?

Odpustenie či zníženie pokuty: zmeny v ukladaní sankcií od 1. 7. 2024

Od 1.7.2024 platí nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny priniesol v oblasti sankcií?

Prechodný pobyt na účel zamestnania: ako ho získať?

Aby mohla firma zamestnať cudzinca na Slovensku, musí mu byť udelený prechodný pobyt pre tento účel. Aké doklady treba k jeho získaniu a čo rieši zamestnávateľ?

Zákon o ochrane spotrebiteľa od 1.7.2024: koniec fiktívnych zliav

Ako musí obchodník postupovať pri poskytnutí zľavy z ceny tovaru podľa nového zákona o ochrane spotrebiteľa účinného od 1. 7. 2024?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky