Michal Wilhelm

Ing. Michal Wilhelm

Financie sú už ôsmy rok mojím každodenným záujmom - v súkromí aj v práci. Mojím poslaním je pomáhať klientovi dlhodobo finančne rásť, a to komplexným prístupom k jeho financiám a následnou pravidelnou starostlivosťou. Vyštudoval som Bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Venujem sa finančnému sprostredkovaniu a vzdelávaniu v oblasti finančnej gramotnosti.


Hypotéka na kúpu bytu v developerskom projekte

Klient zaujímajúci sa o kúpu nehnuteľnosti – bytu má dve základné možnosti – buď si kúpi hotový byt v skolaudovanom obytnom dome, alebo nehnuteľnosť v projekte, ktorý sa ešte len stavia. V súčasnosti je na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR rozostavaných viac ako 72-tisíc bytov. Mnohé z týchto bytov sa nachádzajú v tzv. developerských projektoch. V článku sa podrobne pozrieme na to, ako je možné financovať kúpu bytu v developerskom projekte a zároveň, na čo si je potrebné dávať pozor.

Štátny príspevok pre mladých od 1.7.2017 získa menej mladých ľudí

Štátny príspevok pre mladých je od 1.7.2017 menej dostupný pre väčšiu skupinu žiadateľov o hypotéku. Jednou z podmienok pre jeho získanie je totiž nepresiahnutie maximálnej príjmovej hranice, ktorá sa od júla výrazne znížila. V článku sa dozviete všetko dôležité o štátnom príspevku pre mladých a zároveň tipy, na čo si dávať pozor, ak uvažujete nad týmto spôsobom financovania vášho bývania.

Hypotéky a úvery na bývanie od 1. marca 2017. Čo sa reálne zmenilo?

Začiatkom marca 2017 sa situácia na trhu s hypotékami a úvermi na bývanie na Slovensku výrazne zmenila. Prvým a najdôležitejším zdrojom zmien sú legislatívne zmeny iniciované Národnou bankou Slovenska. Druhým zdrojom zmien je zostrený konkurenčný boj bánk a snaha získať klienta za každú cenu. V článku sa venujeme najdôležitejším zmenám, ktoré majú vplyv (nielen) na podnikateľov.

Hypotéky v roku 2017 čakajú vážne zmeny

V roku 2017 prichádza Národná banka Slovenska so sériou zmien, ktoré upravia fungovanie hypotekárneho trhu, a ktoré pocítia predovšetkým klienti bez dostatočných vlastných finančných zdrojov na kúpu nehnuteľnosti. Tieto zmeny sú dôsledkom prudkého nárastu cien nehnuteľností na Slovensku a nárastu zadlženosti domácností. O aké zmeny ide a ako sa na ne pripraviť?

Oplatí sa refinancovať hypotéku s poplatkom v roku 2016?

21. marca 2016 nadobúda účinnosť zákon o úveroch na bývanie, ktorým sa znižuje poplatok za predčasné splatenie úveru mimo výročia fixácie na maximálne jedno percento z aktuálne dlžnej sumy. Doteraz to bolo možné s poplatkom 4 či 5%. Klienti si tak budú môcť preniesť svoju hypotéku mimo výročia fixácie do inej banky s lepším úrokom lacnejšie. Prečo nad tým uvažovať?

To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky