Firma, ktorá svojou technikou zariaďovala prezidentský palác a parlament, oslavuje 25 rokov

V roku 1990 vznikla v Československu firma INGOTTO. Spočiatku bola zameraná na predaj poľnohospodárskej techniky sa nakoniec presadila aj s čistiacou technikou. O začiatkoch, ťažších časoch v podnikaní i úspechoch spoločnosti, ktorá na trhu pôsobí už 25 rokov, sme sa rozprávali so spolumajiteľkou Tatianou Strakovou.

Čo vás priviedlo k tomu, aby ste začali podnikať?

Manžel mal už za totality túžbu byť sám sebe pánom. Robil vo firme, ktorá sa zaoberala dovozom technológií pre osivárstvo a vlastne zakrátko po revolúcii založil už ako fyzická osoba firmu, a to vo svojej pôvodnej profesii. Na Slovensku bol totiž hlavný technológ pre osivárske firmy. Keď však v tomto odbore začal pracovať, stretával sa čoraz častejšie s požiadavkou firiem na čistotu. Chceli vysávať, potrebovali nejaký čistiaci stroj, v dôsledku čoho začali hľadať rôznych dodávateľov týchto produktov. Na Slovensku vtedy podobné firmy neboli, a tak manžel vyhľadal spoločnosti, ktoré sa tým zaoberali v Európe. Získal od nich informácie a začali sme dodávať prvé priemyselné vysávače pre poľnohospodárske firmy. Mali sme zároveň tú výhodu, že sme obidvaja ovládali jazyk, manžel mal skúsenosti so zahraničným obchodom a ja som učila na ekonomickej škole, a tak sme postupne začali rozširovať náš sortiment aj o čistiacu techniku. Naši zahraniční partneri, ktorí sa zaoberali čistiacou technikou, mali vo svojej náplni okrem vysávačov aj sušiče na ruky, dávkovače mydla a veľa iných produktov, ktoré slúžili pre výbavu hotelov a administratívnych budov a to všetko začalo postupne rozširovať náš obchodný sortiment. V tom čase dokonca vznikal nový parlament a prezidentský palác, ktorý sme zariaďovali práve našou technikou.

Čo všetko ste dodávali do prezidentského paláca a parlamentu?

Od čističa topánok cez sanitárnu techniku do bytu prezidenta, dávkovače mydla, sušiče rúk do celého parlamentu, zásteny do sprchovacích kútov, až po nerezové odpadkové koše, ktoré boli vtedy u nás bolo skôr zriedkavosťou. K našim zákazníkom však patrilo aj mnoho ďalších veľkých firiem, ktoré tu vznikali, či už terajší U. S. Steel alebo Škoda. Veľa zákazníkov sme mali aj v Čechách, pretože sme boli naozaj jedna z prvých firiem v Československu. Veľmi ťažko sme potom niesli rozdelenie štátu, lebo po rozdelení krajiny sme stratili množstvo zákaziek.

Ako ste sa s tým vysporiadali?

Založili sme firmu Ingotto Bohemia. Lenže, ako to už býva, podnikanie má aj negatívne stránky, a to najmä vtedy, keď nemáte skúsenosti. Vtedy sme ešte boli veľmi dôverčiví a za konateľa sme si zvolili niekoho v Čechách, ktorý nás potom de facto podviedol a obral o mnoho miliónov korún. Ten človek sklamal našu dôveru a firmu sme kvôli nemu museli zatvoriť.

Čo by ste urobili inak, keby ste sa vrátili o tých 25 rokov späť?

Určite by som na začiatok menej dôverovala ľuďom. Firma dala mnohým zamestnancom možnosť vzdelať sa, vyškoliť sa, dala im možnosť cestovať. Títo neskôr buď odišli ku konkurencii, alebo si založili vlastné firmy, pričom nám dokonca ukradli časť zákazníkov. Mysleli si, že podnikať je ľahké, no po čase svoju firmu buď zatvorili, nedarilo sa im, alebo išli zase k niekomu inému. Vďaka tomu, že sa nám darilo, sme to veľmi nepocítili a prekonali sme to a navyše veľká časť zákazníkov sa vrátila po čase k nám. Dnes sa už náš tím stabilizoval a na charakter ľudí si dávame väčší pozor.

Vždy ste sa len venovali obchodu, alebo ste mali aj výrobnú činnosť?

V rokoch 1994 až 2001 sme vyrábali vlastné priemyselné vysávače so značkou Ingo, ktoré sme mimo predaja na Slovensku a v okolitých štátoch prezentovali aj na výstavách v Singapure, SAE, Indii a cez obchodného zástupcu aj v Južnej Kórei, väčšinou dokonca aj s priamym odpredajom exponátov z výstav. Bohužiaľ, po nástupe globalizácie sme s nízkymi výrobnými sériami už nestíhali konkurovať s cenou a napriek tomu, že sme výrobu zastavili, do dnešného dňa dodávame rôzne náhradné diely na naše vysávače, ktoré sú sústavne funkčné.

Článok pokračuje pod reklamou

Zotrvať na trhu 25 rokov sa predsa len nepodarí každému. Čomu vďačíte za vás úspech?

Najmä tomu, že robíme veľa, že neustále chodievame na odborné výstavy do zahraničia a vždy hľadáme nové produkty a myšlienky. Za tých 25 rokov sme doniesli veľa nových produktov, ktoré na Slovensku ešte neboli. Ďalšia vec je to, že sme vždy robili čestne. Prežili sme krušné chvíle, ale nikdy sme sa neznížili k tomu, že by sme podvádzali, ani štát, ani zamestnancov a ani zákazníkov. U nás sa vždy všetko robilo čestne a vďaka tomu sme spokojne spali. Nikdy sme sa nepolitizovali, nikdy za nami nestál nejaký kapitál, no práve kvôli tomu sme prežili aj veľmi ťažké chvíle. Aj to sme však prekonali pracovitosťou.

Od vzniku vašej firmy sa však trh určite veľmi zmenil. Ako ste sa tomu prispôsobili?

Hľadáme vždy produkty, ktoré ešte nie sú na Slovensku zavedené, a vďaka tomu, že máme dobré kontakty a prehľad, tak sme zaviedli rôzne nové produkty, ako sú napríklad priemyselné čistiace zóny či stroje na bezprašné odstraňovanie grafity bez použitia chémie a vody. Ľudia zároveň vnímajú aj skutočnosť, že za tých 25 rokov máme dostatok skúseností. Zároveň sme sa začali prispôsobovať novým trendom, ako je napríklad e-shop, ktorý sa ale snažíme robiť inak ako ostatné e-shopy. Klienti nám môžu vždy zavolať, keď sa nevedia rozhodnúť, a svoju objednávku môžu vždy s nami konzultovať. Jednoducho povedané, každému vieme dať servis a všetko to, čo k tomu patrí. Sme hmatateľní, konkrétni a dlhodobo dostupní , a práve v tom sa odlišujeme od ostatných.

V čom sú vaše výrobky lepšie oproti ostatným?

Keďže náš sortiment je veľký, spomeniem len ako príklad nami dodávanú profesionálnu čistiacu chémiu – oproti bežným čistiacim prostriedkom je výhoda našich v tom, že ide o koncentráty, ktoré šetria životné prostredie, nepoškodzujú materiál a, čo je dôležité, ľudia si u nás nekupujú vodu. Kúpia si koncentrát a podľa toho, aké majú znečistenie, ho riedia doma s vodou na roztok. Pri bežne dostupných lacných čistiacich prostriedkoch ľudia kupujú vlastne väčší diel vody, ktorú prenášajú, z čoho taktiež plynú náklady. Z každého jedného takéhoto výrobku taktiež zahodia obal, čo rozhodne neprispieva k ochrane životného prostredia ani k šetreniu financií. U nás si zákazník kúpi koncentrát v objeme 10 litrov, z ktorého vie urobiť až 400 litrov roztoku. Prvotná investícia je síce drahšia, ale z dlhodobého hľadiska sa to oplatí oveľa viac.

Toto sa týka nielen čistiacich prostriedkov, ale aj strojov, ktoré ponúkame. Zákazník spočiatku zaplatí za kvalitný a profesionálny výrobok viac, ale potom nemá náklady na servis, dlhšie mu vydržia spotrebné a náhradné diely. Bohužiaľ, v posledných rokoch sme zaznamenali, že tým najhlavnejším momentom rozhodovania je najnižšia cena a čo nás veľmi mrzí je to, že zákazníci nemajú záujem o vysvetlenie obsahu našich cenových ponúk, ale obdržané ponuky vložia do porovnávacej tabuľky a podľa toho rozhodnú. My ale mimo predaja stroja poskytujeme po dobu minimálne 10 rokov (ale často aj oveľa viac) servis a náhradné diely. Je to jednoducho služba zákazníkovi.

Trúfate si povedať, kde by sa mohla dostať vaša firma o ďalších 25 rokov? Čo by ste chceli dosiahnuť v budúcnosti?

Slovensko je malá krajina a my máme veľmi malý trh. Spotrebiteľ by si mal preto zvážiť, čo a kde kupuje. Chýba nám istý druh lokálpatriotizmu – ak vo svojom okolí kúpim výrobok, ktorý, samozrejme, kvalitou a cenou musí byť konkurencie schopný, podporím tým rozvoj svojho okolia – ono to totižto všetko súvisí so všetkým – aj s lepšími službami, aj s lepšími cestami, aj s lepšou infraštruktúrou... Chceli by sme dosiahnuť, aby sme boli malou súčasťou pozitívnej zmeny v tradičnom slovenskom myslení a zažili spokojný profesionálny život v prosperujúcej spoločnosti, kde je úspech každého jedinca úspechom celej spoločnosti tak, ako to dnes vidíme v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku a ostatných vyspelých štátoch EÚ.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky