Finančná správa rozbieha kontroly e-kasy, na koho sa zameria?

Do terénu opäť vyrazia kontrolóri finančnej správy. Zamerajú sa na kontroly e-kasy. Podnikatelia však o kontrole nemusia nič tušiť. Ako to bude prebiehať a kto by mal byť na pozore?

Na ktorých podnikateľov sa kontroly finančnej správy zamerajú?

S postupným uvoľňovaním opatrení a otváraním prevádzok obnovuje svoju kontrolnú činnosť aj finančná správa. Cieľom kontrol však nie je rozdávať pokuty, ale podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. Zároveň je podľa slov finančnej správy ich povinnosťou zabezpečiť, aby podnikatelia dodržiavali zákon a klientom pokladničné doklady vydávali. Podnikateľov preto o plánovaných kontrolách informujú v predstihu. Nepôjde pritom o jednorazovú „letnú“ akciu, ale kontroly bude finančná správa vykonávať pravidelne na mesačnej báze.

Kontrolóri finančnej správy sa v najbližšom období zamerajú na evidenciu tržieb v systéme e-kasa najmä v krajských mestách. Kontrolovať budú aj prevádzky, ktoré mali v období od 1.4.2021 do 26.6.2021 podpriemerné tržby alebo subjekty, ktoré sa už v minulosti dopustili porušenia zákona. Kontrolám sa nevyhnú ani prevádzky poskytujúce ubytovacie a stravovacie služby. Kontrolóri však navštívia aj kaderníctva, zmrzlinárne, jedálne a kozmetické salóny. Okrem toho si „posvietia“ na prenosné pokladnice umiestnené na trhoviskách, jarmokoch či festivaloch.

Podnikatelia nemusia o kontrole nič tušiť

Pred vykonaním štandardnej kontroly bude vo väčšine prípadov finančná správa vykonávať priamo na prevádzke online monitoring tržieb. Kontrolóri budú pozorovať prostredníctvom tabletov priamo v prevádzke alebo v blízkosti prevádzky, či tržby od zákazníkov prichádzajú do systému e-kasa.  V prípade, že bude všetko v poriadku, podnikateľ si ani nevšimne, že bol kontrolovaný a ku klasickej štandardnej kontrole ani nemusí dôjsť. Týmto novým moderným postupom kontroly chce finančná správa čo najmenej zaťažovať poctivých podnikateľov.

Kontroly už priniesli „svoje ovocie“

Kontroly e-kasy uskutočnila finančná správa aj vlani, pričom z hľadiska výšky tržieb priniesli pozitívne výsledky. V prípade vlaňajšej kontrolnej akcie Turista zistila finančná správa porušenia pri vydávaní pokladničných dokladov až takmer v 50 % kontrolovaných prípadoch. Počas tejto kontrolnej akcie vzrástli príjmy evidované v systéme e-kasa. Keď finančná správa porovnávala týždeň pred spustením kontrol s týždňom počas kontroly, tak tržby vzrástli o 19 %. Akcia Beauty tiež priniesla pozitívne výsledky. Podnikatelia už boli uvedomelejší a pokladničné doklady svojim klientom vydávali. Kontrolóri zistili porušenia len približne v 12 % prípadov.

Zdroj: Finančná správa

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kontroly na vianočných trhoch: aké povinnosti majú predajcovia?

Kto kontroluje predajcov na vianočných trhoch, na čo sa kontrolóri zameriavajú a aké sú najčastejšie porušenia? Obchodníci neraz riskujú pokuty aj v tisíckach eur či zákaz činnosti.

Zmeny v DPH a v dani z finančných transakcií od roku 2025

Najnižšou DPH sa budú zdaňovať ďalšie potraviny, dani z finančných transakcií sa vyhnú exekútori či neziskové organizácie a valorizácia pokút – aké novinky schválil parlament?

Plán boja proti daňovým únikom: návrh opatrení

Povinné prijímanie elektronických platieb je opäť „v hre“, zabrániť daňovým únikom má aj eFaktúra, sprístupnenie dát z eKasy či zmeny v DPH. Prehľad avizovaných opatrení.

Elektronické bločky v praxi: skúsenosti podnikateľov

Ako obchodníci hodnotia zasielanie elektronických pokladničných dokladov na mail či do aplikácie, aký záujem o túto službu zákazníci majú a ako náročné je jej zavedenie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky