Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur
Zdroj: Pixabay.com

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Spoločnosť Mastercard ponúka možnosť podpory inovatívnych projektov, ktoré sú určené malým firmám, a to v rámci Mastercard Strive EU Innovation Fondu. Granty sa pohybujú od 100-tisíc do 500-tisíc eur, ktoré bude možné využiť na validáciu a vývoj riešení počas 12 až 18 mesiacov. Aké sú podmienky, kto a dokedy môže o financie žiadať a čo ďalšie treba vedieť?

Kto môže o príspevok žiadať?

O grant môžu žiadať startupy, etablované spoločnosti, neziskové organizácie či sociálne podniky v EÚ. Dôležité je, aby boli registrované a pôsobiace v aspoň jednom členskom štáte Európskej únie. Žiadateľmi môžu byť jednotlivé organizácie alebo konzorcium viacerých organizácií (za podmienky, že hlavný žiadateľ je registrovaný v aspoň jednom členskom štáte únie). O podporu naopak nemôžu žiadať vládne subjekty ani akademické inštitúcie.

Žiadatelia musia dodržiavať zákony a predpisy EÚ a USA vrátane nariadení o ochrane údajov a súkromia, dodržiavať ľudské práva a medzinárodné a európske pracovné normy. Taktiež je potrebné mať v poriadku obchodné licencie, dane, dodržiavať zamestnanecké predpisy a podobne. Treba byť finančne zdravým podnikom a nezúčastňovať sa neetických činností, ako je výroba zbraní či tabaku.

Na veľkosti firmy nezáleží, no jej cieľovou skupinou, resp. koncovými používateľmi riešenia musia byť spoločnosti s menej ako 10 zamestnancami.

Typy podporených projektov

Financie môže získať navrhovaný projekt, ktorý súvisí aspoň s jednou zo štyroch tém:

Potrebné je využiť digitálne riešenia a riešenia zamerané na dáta, byť aspoň vo fáze definície produktu a byť pripravený preukázať, že pri konci projektu bola dosiahnutá vyššia fáza. Žiadajúca firma sa nesmie zameriavať na budovanie kapacít, ako je odborná príprava alebo mentorstvo.

Do programu sa hľadajú najmä projekty, ktoré podporia odolnosť a rast malých firiem, využijú digitálny doručovací mechanizmus, ktorý možno škálovať nákladovo efektívnym spôsobom a ktoré generujú ponaučenia či poznatky, z ktorých sa môžu poučiť iné organizácie.

Všetci príjemcovia grantov budú musieť na štvrťročnej báze podávať správy o dohodnutých metrikách a vymieňať si poznatky pri dodržiavaní nariadení EÚ o ochrane údajov. Zároveň budú požiadaní, aby sa zapojili do vzdelávacích stretnutí a podelili sa o svoje skúsenosti s interným a verejným publikom.

Čo môžu firmy získať?

V prvom rade vybraní žiadatelia môžu získať grant vo výške 100-tisíc až 500-tisíc eur. Avšak, ak je žiadaná suma vyššia ako 250-tisíc eur, počítať treba s minimálne 10 % spolufinancovaním.

Okrem toho však môžu firmy získať prístup k odborným znalostiam tímov Strive a Mastercard, prístup k vybraným zdrojom z oceneného globálneho programu spoločnosti Mastercard pre startupy, no tiež im bude umožnené spojiť sa s mentormi, ktorí sú relevantní pre danú inováciu. Vybrané firmy navyše získajú príležitosť zviditeľniť sa a publicitu v spolupráci so spoločnosťou Mastercard a Strive.

Dôležité termíny

Prihlásiť sa do výzvy je možné cez formulár na stránke cariboudigital.submittable.com. Prihlášku možno vyplniť len po anglicky a uzávierka je 11. marca 2024 o 12.00 hod. SEČ. Uchádzači zaradení do užšieho výberu budú známi do 8. apríla 2024 a následne budú predkladať mininávrhy. Finalisti budú vybraní do 24.5.2024, v júni sa budú prezentovať a 30.6.2024 sa oznámia výhercovia.

Zdroj: strivecommunity.org

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Finančný príspevok pre inovatívne projekty: možnosť získať 10 000 eur

Kto môže o finančnú podporu z Fondu SK-NIC žiadať, ako postupovať, na čo nezabudnúť a prehľad dôležitých termínov.

Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky