Podľa čoho vyberajú podnikatelia účet

Spýtali sme sa niekoľkých slovenských mladých podnikateľov, čo bolo kľúčové pri výbere ich bankového účtu. Prečítajte si, aké faktory ovplyvňovali ich rozhodnutie.

Výber podnikateľského účtu

Bez podnikateľského bankového účtu sa v dnešnej dobe nezaobíde žiadny podnikateľ. K podnikaniu síce nie je nevyhnutný, avšak ušetrí mnoho času a v náväznosti na ďalšie bankové produkty pomôže naštartovať podnikanie. Na slovenskom bankovom trhu pôsobí niekoľko desiatok bankových subjektov, ktoré majú v ponuke pomerne širokú škálu podnikateľských účtov. Vyberať je teda naozaj z čoho a výber toho „ideálneho“ účtu v niektorých prípadoch nebýva jednoduchý. Do úvahy je treba zobrať hneď niekoľko faktorov, pričom každý podnikateľ má iné potreby či požiadavky.

Podľa čoho sa rozhodovali

Pri výbere banky sa môže podnikateľ rozhodovať podľa výšky poplatku za vedenie účtu, dostupnosti bankomatov, rozšírenia pobočkovej siete, ale aj podľa toho, ako naňho pôsobí značka či obchodný model banky. Mnohým k rozhodnutiu pomôže aj dojem, ktorý na nich zanechalo správanie pracovníkov banky, otváracia doba pobočky alebo skutočnosť, že ako nepodnikatelia boli s danou bankou spokojní. Spýtali sme sa preto niekoľkých mladých slovenských podnikateľov, čo bolo základným kritériom pri výbere ich podnikateľského účtu. Ich rozhodnutie najviac ovplyvnili nasledujúce skutočnosti:

  1. Osobná skúsenosť, referencie;
  2. Poplatky;
  3. Počet transakcií;
  4. Dostupnosť banky či bankomatov.

Osobná skúsenosť, referencie

„Najvačšiu úlohu pri výbere banky na založenie podnikateľského účtu zohral fakt, že v nej mám aj ďalšie účty. Zároveň som veľmi spokojný so servisom, službami, aplikáciami či internetovým bankovníctvom,“ hovorí Tomáš Lodňan z firmy GoodRequest, ktorá sa zaoberá výrobou mobilných aplikácií. Referencie zohrali významnú úlohu pri výbere podnikateľského účtu grafického dizajnéra Lukáša Majzlana. „Rozhodoval som sa hlavne podľa referencií a skúseností od známych, ktorí už podnikali. Určite som ale prihliadal aj na finančnú stránku, čiže na poplatky za služby v banke. Keby som sa rozhodoval v súčasnosti, do úvahy by som jednoznačne vzal aj výhody v podobe nových technologických riešení, podobu internetového bankovníctva banky, prípadne, či je na platby možné využívať mobilné aplikácie,“ tvrdí Lukáš Majzlan.

Poplatky

Juraj Sasko, majiteľ digitálnej agentúry VISIBILITY, sa pri výbere podnikateľského účtu zameriaval predovšetkým na poplatky . „U nás to boli hlavne poplatky, nič iné sme neriešili. Tým, že časom firma narástla, samozrejme riešime aj možnosť pomocť nám s prípadným financovaním alebo prístup osobného bankára či iné dodatkové služby,“ približuje Juraj Sasko . Cena bola pri výbere účtu na prvom mieste aj pre Igora Prieložného, ktorý sa zaoberá natáčaním videí. „Účet som vyberal podľa poplatkov. Mám teda účet, ktorého vedenie je bezplatné, rovnako ako výber hotovosti. Čo sa týka platobnej karty, tú nepotrebujem, ale v prípade, že by nebola spoplatnená, beriem aj tú,“ vysvetľuje svoj výber Igor Prieložný zo spoločnosti Reziser.sk, s.r.o.. Poplatková politika banky je rozhodujúcim kritériom aj pre architekta Petra Švorca: „Zaujíma ma, koľko budem bankám platiť a za čo. Mám účet v banke, ktorá je bez poplatkov. Tých pár transakcií zvládame v pohode.“

Počet transakcií

„Čo sa týka výberu bankového účtu pre našu firmu, keďže sa zameriavame na individuálne doučovanie a kurzy z matematiky a fyziky, väčšina úhrad prebieha prevodom na účet. Preto naším prvoradým cieľom popri mesačnom poplatku za vedenie účtu bolo, aby sme neplatili za jednotlivé prevody na náš účet, čiže neobmedzený počet transakcií. Ďalším faktorom bola „schopná“ internetbankingová aplikácia do mobilu a celková dostupnosť bankomatov,“ hovorí Linda Vodislavská z Cielene, s.r.o.

Dostupnosť banky a bankomatov

Naopak, cenu pri výbere účtu vobec neriešil Róbert Kováč z banskoštiavnickej výrobnej firmy FALCO. „ V prvom rade ma zaujímala lokálna dostupnosť banky. Ďalším kritériom výberu bolo spektrum ponúkaných služieb banky a ochota poskytnúť úver v prípade potreby. Ceny služieb som neriešil, ale možnosť parkovania pred pobočkou áno :)“ zdôraznil Kováč. Dostupnosť bankomatov bola rozhodujúca pre firmu SEGES s.r.o. „ Pri výbere banky bola kľúčová hlavne dostupnosť bankomatov v okolí. Tiež sme sa však zamerali na pozíciu banky na trhu, tá ktorú sme vybrali, bola pocitovo najsilnejšia na trhu a mala rozumné poplatky,“ hovorí Peter Šimún zo SEGES s.r.o.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Centrálny register účtov – otázky a odpovede

Čo je centrálny register účtov, ktoré údaje sa do neho zapisujú a aké povinnosti majú banky? Odpovede na tieto a aj iné otázky nájdete v našom článku.

Centrálny register účtov od 1. 5. 2022

Čo je centrálny register účtov a ktoré údaje sa do neho zapisujú? Komu môžu byť zapísané údaje poskytnuté a aké sankcie hrozia za porušenie povinností?

Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2022

Stručný prehľad toho, aké služby a za akú cenu ponúkajú banky podnikateľom pri bankových účtoch a zdôraznenie základných odlišností, výhod a nevýhod.

Centrálny register účtov: kedy sa zriadi a čo v ňom bude?

Parlament schválil zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti súvisiace s prevádzkou registra účtov. Aké údaje budú banky nahlasovať a ako dlho k nim budú mať oprávnené orgány prístup?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky