Jedným zo spôsobov exitu je aj spätné odkúpenie podielu manažmentom spoločnosti, tzv. management buyout (MBO). Napriek tomu, že nejde o typický exit private equity investorov, máme v slovenskej praxi aj takéto príklady. Spätný odkup realizovali na Slovensku zakladatelia spoločnosti NAY, rovnako ako STD Donivo či manažment Slovanetu. Prinášame príbeh exitu spoločnosti STD Donivo.
STD Donivo sa venuje medzinárodnej kamiónovej doprave. Je to najväčšia slovenská dopravná a špedičná spoločnosť s viac ako 800 zamestnancami a s viac ako 500 kamiónmi, ktoré jazdia po celej Európe. V rokoch 2007 – 2012 podnikala spoločnosť spolu s private equity investorom. Po piatich rokoch sa rozhodol z firmy exitovať (vlastnil 75 % podiel), pretože jeho investičný horizont sa blížil ku koncu. Pre investora nebol spätný odkup prvou voľbou. Predtým, ako sa bývalý majiteľ rozhodol, že firmu kúpi späť do svojich rúk, hľadal investor iných kupujúcich.
Boli to nevšedné pytačky
Počiatky odchodu investora z podniku opisuje finančný manažér STD Donivo Daniel Bačko nasledovne: „V rokoch 2009 – 2010 sme zažívali ťažké časy. Bola kríza, ktorá aj nás donútila reštrukturalizovať. Je jasné, že v tých časoch investor svoj podiel nemohol predávať a potreboval vyčkať, kým sa situácia na trhu zlepší. Vedeli sme, že jedného dňa to príde.“
Ako prebiehal samotný exit? „Celú agendu predaja si investor riadil sám. Bolo to aj preto, že jedným z potenciálnych kupujúcich mohol byť manažment. Spolu s investorom sme pripravili podklady, ktoré sme následne prezentovali potenciálnym kupujúcim. Požiadavky na to, čo presne má byť v prezentácii, sme dostali od investora. V podstate sa na tvorbe podkladov podieľali všetci, ktorí vedeli po anglicky,“ hovorí Daniel Bačko.
„Celá prezentácia pred kupujúcim na mňa pôsobila ako také divné pytačky. Predstavili sme firmu a ľudí, ktorí za jej úspechom stoja. Niektoré detaily sme museli odkryť, napríklad aké máme typy áut, koľko kusov, rozprávali sme aj o zákazníkoch, prepravách, ktoré robíme. Všetky číselné informácie sa snažíte podať ako príbeh vašej firmy. Predstavujete trhy, na ktorých pôsobíte, či štruktúru zákazníkov. Na jednej strane dávate mnoho informácií, no nemôžete odkryť všetko, pretože obchod jednoducho nemusí vyjsť. S každým kupujúcim sme sa my stretli len raz, ostatné stretnutia prebiehali v réžii investora,“ dodáva Daniel.
Nakoniec zostali z troch záujemcov iba dvaja - jeden zo Slovenska a druhý z Francúzska. Keďže komunikácia s francúzskou firmou bola oveľa zdĺhavejšia, investor sa dohodol s bývalým majiteľom STD Slovakia, Jánom Drozdom, že firmu odkúpi späť. Z hľadiska času dal ako prvý ponuku, ktorú Enterprise Investors akceptovali. Ján Drozd poznal, čo kupoval. Firma bola o ľuďoch a jemu boli dôverne známi. Istú úlohu v tom zohral aj jeho vnútorný pocit, pretože nechcel, aby ich bývalá rodinná firma skončila v cudzích rukách.
Po odchode investora sme si dobré zvyky ponechali
Čo sa stalo po odchode investora? „Dobré zvyky, ktoré k nám priniesol, sme sa snažili si ponechať. STD Donivo bola vždy rodinná firma, no akonáhle sme sa stali veľkou celoslovenskou firmou, pravidelné stretnutia a štruktúru procesov, ktoré zaviedol investor, sme si zachovali a prakticky jeho pravidlá a nastavenie firmy stále udržiavame. Dnes stále mierne rastieme, ale už je to iné tempo, ako v čase podnikania s Enterprise Investors. Otvorili sme štvrtú pobočku v Senci. Vieme, že treba rásť a vieme, ako rásť. Stále sa rovnako snažíme optimalizovať všetky naše prevádzky,“ dodáva na záver Daniel Bačko.
Ďalšie skúsenosti a príbehy podnikania slovenských firiem s investormi nájdete v našej publikácii 39 rád ako budovať svetovú firmu s investorom na Slovensku.