Porovnanie jednoduchého účtovníctva a podvojného účtovníctva v roku 2014

Aj roku 2014 vzniká otázka výberu možnosti preukazovania výdavkov na účely zistenia základu dane. Podnikateľ – fyzická osoba, ktorý sa pri otázke výberu možnosti preukazovania výdavkov rozhodne pre vedenie účtovníctva, má možnosť výberu medzi sústavou jednoduchého a sústavou podvojného účtovníctva.

Porovnanie jednoduchého a podvojného účtovníctva

Porovnávací faktor Jednoduché účtovníctvo Podvojné účtovníctvo
Základ dane základ dane vychádza z rozdielu príjmov a výdavkov (peňažných tokov). základ dane vychádza z výsledku hospodárenia, ktorý je vypočítaný ako rozdiel výnosov a nákladov.
Účtovné knihy používané pri vedení účtovníctva peňažný denník, kniha pohľadávok, kniha záväzkov. Ak je potrebné, podnikateľ vedie aj  pomocné knihy (napr. kniha cenín, kniha zásob, kniha dlhodobého hmotného a nehmotného majetku atd.) denník (účtovné prípady zaznamenané v časovom slede), hlavná kniha (účtové prípady zaznamenané vecne a systematicky)
Účtovný zápis jednoduchý účtovný zápis podvojný účtovný zápis
Výkazy pri zostavovaní účtovnej závierky účtovná závierka v jednoduchom účtovníctve (výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch účtovná závierka podnikateľov v podvojnom účtovníctve (súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky)
Kvalita poskytnutých informácií jednoduchý účtovný zápis ma za následok nižšiu vypovedaciu schopnosť, podrobnejšie informácie poskytujú pomocné knihy zvyčajne vyššia vypovedacia hodnota, presnejšie informácie pre podnikateľa (možnosť zvolenia vhodnej analytickej evidencie)
Možnosť tvorby rezerv veľmi malá časť rezerv uznaná ako daňový výdavok väčšia časť rezerv uznaná ako daňový výdavok (pozn.: od roku 2015 nastáva v tejto oblasti zmena)
Preddavky ako položka ovplyvňujúca základ dane prijatý preddavok je účtovaný v peňažnom denníku ako príjem ovplyvňujúci základ dane, ktorý musí podnikateľ zdaniť (platí recipročne aj pre poskytnutý preddavok, ktorý je daňovým výdavkom) prijatý preddavok je účtovaný bez vplyvu na výsledok hospodárenia, a tým pádom aj bez vplyvu na základ dane (vplyv na základ dane nemá ani poskytnutý preddavok)


Článok pokračuje pod reklamou

Tak ako jednoduché účtovníctvo, aj podvojné účtovníctvo prináša pre podnikateľa určité výhody aj nevýhody. Záleží na podnikateľovi samotnom, pre ktorú zo sústav sa rozhodne. Niektorí podnikatelia kladú dôraz na prehľadnosť a presnosť informácií, iní skôr na nenáročnosť a nízke náklady spojené s vedením evidencie. Akokoľvek sa už podnikateľ rozhodne, nemal by zabúdať na skutočnosť, že najlacnejšia forma vedenia evidencie, nemusí byť preňho práve tá najlepšia.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Účtovanie stravného v jednoduchom účtovníctve – gastrolístky a karta

Aké účtovné prípady vznikajú v súvislosti so stravovacími poukážkami (gastrolístkami) a s elektronickými stravovacími kartami v jednoduchom účtovníctve, sa dočítate v článku.

Účtovanie stravného v podvojnom účtovníctve – gastrolístky a karta

Aké účtovné prípady vznikajú v súvislosti so stravovacími poukážkami (gastrolístkami) a s elektronickými stravovacími kartami v podvojnom účtovníctve? Dozviete sa v článku.

Zmeny v postupoch účtovania v podvojnom účtovníctve od 15. 3. 2024

Nové pravidlá v premenách spoločností a družstiev sa odrazili aj na spôsobe účtovania. Čo sa mení v tejto súvislosti v postupoch účtovania v podvojnom účtovníctve?

Účtovná závierka v podvojnom účtovníctve – dajte pozor na chyby

Okrem daňového priznania zostavujú účtovné jednotky po skončení roka aj účtovnú závierku. Tá je verejne dostupná, preto si dajte pozor na chyby, ktoré je v nej možné ľahko identifikovať.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky