Desať rád ako tlačiť ekonomicky a ekologicky

Desať rád ako tlačiť ekonomicky a ekologicky
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Kým pristúpite k tlačiarni, nachvíľku sa zastavte. Firemná tlač môže byť vďaka malým šikovným zmenám v správaní zamestnancov lacnejšia aj priaznivejšia pre životné prostredie.

Pri pohľade na pracovné stoly vo firmách vás pravdepodobne prekvapí, že sa „prehýbajú“ pod tonami vytlačených papierov a dokumentov. Neraz sa to deje zbytočne. Šetrenie finančných prostriedkov firmy aj životného prostredia v dobe elektronizácie naberá nový rozmer. Ukážeme vám, ako tlačiť vo firme ekonomicky a pritom ekologicky.

1. Začnite od seba

Ak tlačíte pre svoju potrebu viacstranový dokument, zmenšite okraje stránky tak, aby sa zmestilo viac riadkov na jeden list. Jednoducho tak dokážete zredukovať počet strán a ušetriť zopár hárkov papiera. Podobným šikovným trikom je tlač dvoch strán dokumentu na jeden hárok papiera. Dajte si ale pozor, aby bol zmenšený text dobre čitateľný.

2. Všímajte si náhľady

Pred tlačou používajte náhľad dokumentu priamo na displeji multifunkčného zariadenia. Budete presne vedieť, ako sa vám dokument vytlačí a predídete zle vytlačeným stranám a opätovnej tlači. Niektoré zariadenia dokonca umožňujú priamo v náhľade urobiť úpravy ako zoradenie strán alebo ich správne otočenie.

3. Tlačiareň vyberajte strategicky

Zamerajte sa najmä na tlačiarne s funkciou rýchleho štartu alebo úsporným režimom s rýchlym vypínaním nepoužívaných častí zariadenia. Aj vďaka tomu vaša tlačiareň môže dosiahnuť až polovičnú spotrebu energie oproti ekologickým štandardom. Na trhu sa dnes nachádzajú už aj zariadenia s funkciou ekočasovača – zariadenie si na základe analýzy predchádzajúceho používania automaticky nastaví časovač prepínania do režimu spánku, keď sa nepoužíva.

4. Eliminujte prázdne strany

Využívajte službu, vďaka ktorej tlačiareň prázdnu stranu v dokumente nevytlačí.

5. Netlačte zbytočne

Dobre si premyslite, či je daný dokument naozaj potrebné vytlačiť. Mnohé firemné procesy, ktoré zvyknete robiť papierovo, sa dnes dajú ľahko automatizovať aj bez papiera vďaka softvérovým riešeniam – ako napr. elektronický obeh faktúr za účelom schvaľovania, schvaľovanie dochádzky, archivácia objednávok, evidencia rôznych dokladov a pod.

6. Nekupujte, prenajímajte

Ak ste firma, multifunkčné zariadenie si radšej prenajímajte. Vyjde vás to omnoho lacnejšie ako kúpa tlačiarne a navyše sa nemusíte o servis zariadenia.

7. Pokiaľ je to možné, tlačte obojstranne

Väčšina zariadení to už umožňuje automaticky, stačí si to navoliť v ovládači. Zvážte, či sa vám viac oplatí tlačiť pozdĺž krátkej, alebo dlhej strany papiera.

8. Tlačte „nazeleno“

Vyberte si zariadenie, ktoré je vyrábané s ohľadom na životné prostredie. Väčšina dnešných kvalitných čiernobielych zariadení je vybavená efektívnym systémom recyklácie tonera. Mechanizmus „toner loop“ zbiera, recykluje a znova používa nespotrebovaný toner. „Opätovné použitie tonera nielenže šetrí náklady, ale zároveň znižuje spotrebu tonera a tvorbu emisií CO2,“ konštatuje Tomáš Kopecký, produktový manažér zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia. Ďalšou funkciou mechanizmu je počítadlo ekometer, ktoré zobrazuje informácie o tom, ako ekologicky je stroj využívaný a koľko spotrebováva energie. Priamo na paneli multifunkčného zariadenia tak užívateľ vidí napríklad pomer obojstrannej tlače k jej celkovému objemu.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Na Slovensko dorazila najväčšia Toyota. Spozornieť by mali hlavne živnostníci

Podnikateľom môžu zjednodušiť život a fungovanie – čo ponúkajú nové vozidlá z radu dodávkových vozidiel Toyota?

Registrácia a evidencia rodinných firiem po roku: nulový záujem

Ako hodnotia možnosť registrovať/evidovať rodinný podnik zástupcovia podnikateľov? Upozorňujú na nedostatky, privítali by skôr riešenia, po ktorých roky volajú.

Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Vstupenky zdarma na Online festival vzdelávania 2024

Tri dni nabité užitočnými tipmi pre biznis. Na čo sa môžete tešiť na 5. ročníku Online festivalu vzdelávania a ako sa zúčastniť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky