Rekreačné príspevky (poukazy) môžu zmraziť platy zamestnancom, varujú firmy

Rekreačné príspevky (poukazy) môžu zmraziť platy zamestnancom, varujú firmy
Zdroj: Rawpixel.com
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Príspevok na rekreáciu vyvolal medzi firmami veľký rozruch. Hovorilo sa o zastavení rastu miezd, škrtaní odmien a iných benefitov. Oslovili sme niekoľko firiem, ako sa s novou povinnosťou vyrovnali.

Rekreačný príspevok musia firmy s viac ako 50 zamestnancami poskytovať od januára 2019. Táto novinka patrí medzi najdôležitejšie legislatívne zmeny v roku 2019.

Postoj zamestnávateľov k ďalšej povinnosti je jasný. „Povinné príspevky na rekreáciu sú nielen hlúpe, ale aj drahé, nepotrebné a škodlivé opatrenie. Štát totiž zamestnávateľov núti realokovať peniaze na jeden účel,  spôsobuje im dodatočnú administratívnu záťaž, pričom zamestnanci to v konečnom dôsledku nemusia pozitívne pocítiť,“ konštatuje prezident Združenia podnikateľov Slovenska, Ján Oravec.

„Ak sa zároveň so zavedením zákonnej povinnosti uhrádzať časť príspevkov na domácu rekreáciu nejakým zázrakom zároveň nezvýši objem prostriedkov, ktoré má firma k dispozícii na zamestnanecké benefity, potom zvýšené výdavky na rekreácie bude nútená ušetriť niekde inde, benefity sa celkovo nenavýšia, zamestnanec si dokonca môže pohoršiť, pretože možno príde o benefity, na ktoré bol zvyknutý a výmenou za to dostane benefit, o ktorý nežiadal,“ dodáva Oravec.

Rekreačný poukaz, faktúra alebo dohoda s hotelom?

Pre firmy existuje viacero spôsobov poskytnutia príspevku na rekreáciu zamestnancom. Buď majú možnosť preplatiť výdavky na základe predložených dokladov, zabezpečiť svojim zamestnancom rekreačný poukaz alebo dohodnúť zľavy z výdavkov na rekreáciu v konkrétnom rekreačnom zariadení.

Viaceré oslovené firmy si zvolili práve preplácanie na základe predložených dokladov. „Rozhodli sme sa, že naša cestovná kancelária umožní zamestnancom, ktorí majú na príspevok nárok, jeho čerpanie vo forme preplácania faktúr,“ hovorí Lenka Leimbergerová, HR manažérka cestovateľského portálu Pelikán, „Na rozdiel od poskytovania elektronických rekreačných poukazov nezaväzuje zamestnanca využívať iba vybrané rekreačné zariadenia, s ktorými má sprostredkovateľská spoločnosť, ktorá tieto poukazy vydáva, podpísanú dohodu o spolupráci. Možnosti výberu vhodnej dovolenky na Slovensku sú tak pre zamestnanca v nami zvolenom variante omnoho väčšie.“

Prečítajte si tiež

Na slobodný výber ubytovacieho zariadenia poukazuje aj jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. „Naši zamestnanci môžu využiť možnosť rekreačného príspevku na dovolenku strávenú na Slovensku preukázaním faktúry alebo bločku. Uprednostnili sme túto alternatívu, aby sme dali kolegom voľnosť pri výbere ubytovacieho zariadenia,“ vysvetľuje Lucia Poláčeková, PR manažérka Tesco Stores SR.

Faktúry pred poukazmi uprednostnilo aj kníhkupectvo Martinus a stomatologická klinika Petramed v Čadci. Jej konateľ Peter Džupa hovorí: „Vnímame to efektívnejšie, ako zakupovanie poukazov. Nakoľko v našej firme počítame s rozpočtom na benefity a vzdelávanie, presmerovali sme časť týchto zdrojov do rozpočtu na poukazy.  Bude to mať, bohužiaľ, dopad na rozvoj našich zamestnancov a na aktivity, ktoré utužujú kolektív. Finančne nás to ale negatívne neovplyvní.“

Bližšie informácie o tom, čo musí obsahovať doklad o uplatnenie príspevku nájdete v článku Čo musí obsahovať faktúra (doklad) pre uplatnenie príspevku na rekreáciu

Ako sú na tom štátne firmy?

Nové príspevky sa týkajú aj veľkých štátnych firiem. „Zamestnanec ZSSK si môže zvoliť, či požiada o spätné preplatenie faktúry našou spoločnosťou alebo využije možnosť sprostredkovateľa, pobyt si uhradí elektronicky a následne administratíva prejde na dodávateľa,“ vysvetľuje Tomáš Kováč, hovorca ZSSK.

Podobne je na tom aj Slovenská pošta. Nateraz zamestnancom prepláca účtovné doklady, no analyzuje aj uplatnenie rekreačných poukazov. Hovorkyňa pošty Eva Rovenská však hovorí aj o možnosti využitia už existujúcej karty: „Uvažujeme nad využitím Poštovej karty, aby sme pre zamestnancov proces zjednodušili a zefektívnili preplatenie príspevku na rekreáciu.“

Článok pokračuje pod reklamou

Príspevky na rekreáciu priniesli ďalšiu administratívnu záťaž

Napriek tomu, že sa firmy novinke prispôsobili, naďalej toto opatrenie kritizujú najmä za zbytočnú administratívnu záťaž. „Naša spoločnosť zabezpečuje plnenie zákona formou poskytovania príspevkov na rekreáciu preplácaním časti nákladov dovolenky na Slovensku na základe dodania účtovného dokladu. So zavedením tohto benefitu je spojená zvýšená administratíva,“ hodnotí Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia.

Podobne to hodnotí aj cestovateľský portál Pelikán: „Predpokladáme, že preplácanie faktúr nám síce prinesie mierne vyššiu administratívnu záťaž, no v porovnaní s poskytovaním rekreačných poukazov tiež ušetrí isté finančné prostriedky.“

Väčší záujem o príspevky príde až v lete

Firmy zatiaľ evidujú len mierne zvýšený záujem o využívanie rekreačných poukazov zamestnancami. 

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorá zamestnáva približne 6-tisíc ľudí, poskytla príspevok zatiaľ 6 % zamestnancov. „Za prvé štyri mesiace 2019 požiadali zamestnanci ZSSK o preplatenie 359 poukazov,“ konštatuje Tomáš Kováč, hovorca ZSSK.

Podobne nízke percento využitia evidujú aj Slovenská pošta a spoločnosť Volkswagen Slovensko, ktoré majú obe nad 10-tisíc zamestnancov. „Zvýšený záujem očakávame najmä v období letných dovoleniek,“ dodáva Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa automobilky.

Rast záujmu o preplácanie faktúr z dovoleniek najmä počas júla a augusta predpokladá aj Lucia Poláčeková z Tesco Stores SR: „Niektorí kolegovia už túto možnosť využili, avšak najväčší záujem je očakávaný počas letného obdobia.“

Vplyv príspevku na firmy sa ešte len ukáže

Reálne dopady príspevkov na rekreáciu firmy ešte nevedia vyhodnotiť. „Nevieme, aký veľký vplyv bude mať toto politické opatrenie na naše celkové mzdové náklady. Ak by však nastala situácia, že by sme sa museli zamyslieť nad prehodnotením našej firemnej politiky v oblasti miezd a odmien, ktorá je u nás nastavená pomerne progresívne, v prvom rade by sme pravdepodobne siahli po zmrazení alebo šetrení práve v rámci našich interných zamestnaneckých benefitov,“ hovorí Lenka Leimbergerová z Pelikan.sk.

Hodnotenie je predčasné aj pre obchodný reťazec Tesco. „Zavedenie tohto príspevku neovplyvnilo náš mzdový, odmeňovací či benefitový systém, no je v tejto chvíli predčasné hovoriť o budúcom vývoji,“ vysvetľuje Lucia Poláčeková.

Prečítajte si tiež

Nová povinnosť však môže mať vplyv na ďalšie zvyšovanie miezd alebo na benefity v kníhkupectve Martinus. „Povinné zavedenie týchto príspevkov je jeden z faktorov, ktorý pochopiteľne začal vstupovať do našich úvah o nastavení miezd či odmien, keďže je to priamy finančný náklad pre firmu, ktorý štát len prikázal a nikde inde nekompenzuje,“ konštatuje Michal Meško z kníhkupectva Martinus.

Podobne to vníma aj Peter Džupa, konateľ stomatologickej kliniky Petramed. „Rekreačné poukazy vnímame ako nesystémové opatrenie, ktoré navýši náklady našej spoločnosti. V konečnom dôsledku budeme musieť okresať iné benefity (firemné akcie a stretnutia) alebo aktivity (vzdelávanie), ktoré považujeme za oveľa dôležitejšie. Pokiaľ chce štát motivovať občanov, mal by to robiť napríklad formou odpočítateľných položiek zo základu dane a nie dodatočným navyšovaním nákladov zamestnávateľovi.“

Iný názor ako súkromní zamestnávatelia má štátna ZSSK, ktorá tvrdí, že nová legislatíva sa na zvyšovaní platov zamestnancov nijako neodrazí. „Zavedenie príspevku na rekreáciu v žiadnom prípade negatívne neovplyvnilo zvyšovanie platov a odmien,“ uzatvára Tomáš Kováč.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Kandidáti do europarlamentu 2024: čo sú priority pre podnikateľské prostredie?

Kto z kandidátok parlamentných strán bude v prípade zvolenia do europarlamentu hájiť záujmy slovenských podnikateľov a v čom vidia priestor na zlepšenie?

Rekreačné poukazy (príspevok) v roku 2024

Čo je to rekreačný poukaz, kedy vzniká zamestnancom nárok na rekreačný poukaz (príspevok) v roku 2024? Na čo všetko je možné rekreačný poukaz použiť?

Programové vyhlásenie vlády z pohľadu biznisu

Vyššie dane, zmena minimálnej mzdy či predvídateľné legislatívne prostredie. Aké priority má štvrtá vláda Róberta Fica v oblastiach týkajúcich sa podnikania?

Opatrenia na konsolidáciu štátneho dlhu: inšpirácia pre novú vládu

Úradnícka vláda vypracovala materiál s opatreniami na záchranu nášho rozpočtu. Rátať treba so škrtmi v dotáciách, zdvihnutím daní aj zmenami v dôchodkoch. Čo ďalšie navrhuje?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky