Faktory úspechu rýchlo rastúcich podnikov

Čo sa skrýva za úspechom 22 najväčších rýchlo rastúcich podnikov?

Ak nejaký obchod rozširuje svoju sieť prevádzok rýchlo a úspešne znamená to, že vie robiť niečo lepšie ako ostatní. Konkurentov potom zaujíma, čo sa skrýva za takýmto úspechom. Štúdie, ktoré sa uskutočnili na vysokej škole v Heilbronne, podrobne analyzovali 22 najväčších rýchlo rastúcich gigantov (DM Drogerie Markt, Vapiano, Globetrotter a Würth) z rôznych sfér a podelili sa s výsledkami s celým svetom. Zostavili rebríček 5 faktorov rastu, vďaka ktorým sa podnikanie rýchlo rastie obrat spoločnosti a tiež počet prevádzok v ďalších mestách.

Faktory úspechu rýchlo rastúcich spoločností:

  1. Zdokonaľovanie
  2. Získanie podielu na trhu
  3. Rozširovanie okruhu svojej pôsobnosti
  4. Neformálna cesta k zákazníkom
  5. Prekážky poznať, no najmä ich zdolať

Zdokonaľovanie

Spoločnosti vedia, ktoré kroky boli úspešné a snažia sa ich stále zdokonaľovať. Rýchlo rastúce spoločnosti ovládajú všetky dôležité taktiky pri schopnosti presadiť sa: ide o schopnosť inovácií, presadzovanie najlepšej kvality a vytvárania priateľských vzťahov nielen so zákazníkmi, ale najmä s konkurenciou. Veď poznať svojho súpera a najmä jeho taktiku je len výhodou. Dôležité je byť vždy krok vpred. Nezabúdajú na žiadne maličkosti, lebo tie sú častokrát rozhodujúcimi.

Získanie podielu na trhu

Trh sa pre machrov v rýchlom raste stáva ich ihriskom, na ktorom musia poznať všetky pravidlá a striktne ich dodržiavať, aby hru vyhrali. Trh segmentujú, rozdeľujú na menšie časti, aby mali o všetkom prehľad. Túžba vyhrať na ich ihrisku ich vedie ďalej – chcú byť stále lepší ako konkurencia a chcú ovládať značnú časť trhu, preto sa ju snažia získať a zabezpečiť si tým čo najväčší podiel na trhu.

Rozširovanie okruhu svojej pôsobnosti

Znalci vo vedení podnikov vedia, že sú dobrí a najmä, že ich produkty sú dobré, preto sa snažia rozhadzovať nové siete. Vždy keď vidia príležitosť, uchytia ju pevne do rúk a nedovolia konkurencii, aby im vyfúkla trhovú pozíciu a obsadila nové pole pôsobnosti. V konkurenčnom boji nepoznajú brata. Keď majú signál, že niekde sú vítaní, neváhajú so založením pobočky.

Neformálna cesta k zákazníkom

Takéto spoločnosti sa o svojich zákazníkov príkladne starajú, dokonca s nimi udržujú blízky kontakt. Väčšina podnikov prosperuje vďaka stálym klientom, a preto je potrebné sa o nich zaujímať a stále ich presviedčať o tom, že práve Vaša firma je pre nich najlepšou voľbou. Nesmiete však zaspať na vavrínoch, preto by ste mali stále získavať a oslovovať aj nových zákazníkov.

Prekážky poznať, no najmä ich zdolať

Často sa podnikatelia zaoberajú témami, ktoré by mohli zajtra, pozajtra či inokedy v budúcnosti spôsobiť komplikácie celému zabehnutému chodu firmy. Preto by riadiaci pracovníci mali vedieť problémy zachytiť už pri ich vzniku, preukázať iniciatívu a vrámci možností tieto prekážky zdolať.

Týchto 5 faktorov zaručí úspech nejednej firme, ak ich zvládne správne. Podnik teda vedie svoje aktivity systematicky v súlade s týmito pravidlami. To však nestačí. Pri presadzovaní týchto cieľov sa podniky riadia aj istými spôsobmi správania, ktoré ovplyvňujú spôsoby vedenia podniku aj to, ako zaobchádzajú so spolupracovníkmi, zamestnancami a dodávateľmi. Nahliadneme do stratégií rýchlo rastúcich spoločností a poodhalíme ďalšie tajomstvá ich úspechu.

  1. Pestovanie kultúry podnikania

Pozorne sledujú dianie v podniku. Zdôrazňujú hodnoty a ciele, ktoré sú pre nich dôležité. Snažia sa o posilňovanie ich vlastnej kultúry podnikania.

  1. Flexibilita a rýchlosť

Pod týmito pojmami je ukrytá schopnosť pripraviť sa dobre na ťažké rozhodnutia a vedieť k nim zaujať správny postoj. Vlastník musí vedieť odhadnúť potreby a dôsledky rozhodnutí voči spolupracovníkom aj zákazníkom a rýchle sa rozhodnúť pre tú najlepšiu možnosť.

  1. Neustále zlepšovanie sa

Šampióni v rýchlom raste stále optimalizujú celkové vedenie podniku. Vedia sebakriticky zhodnotiť svoje klady aj zápory. Prezentujú sa v tom najlepšom svetle, ale zároveň pravdivom. Najlepšia príležitosť pre vlastnú prezentáciu je súťaž, kde si môžu zmerať sily s konkurenciou. Preto netreba váhať a využiť každú možnosť na prezentovanie dosiahnutých výsledkov.

Článok pokračuje pod reklamou
  1. Zamestnanci a zákazníci

Dve najdôležitejšie skupiny, ktoré s podnikaním súvisia. Firmy musia vedieť viesť svojich zamestnancov, ponúkať im rôzne školenia a ďalšie možnosti vzdelávania. Mali by im tiež dôverovať. S dôverou ide ruka v ruke delegovanie úloh. A čo sa týka zákazníkov, pri tých je dôležitá segmentácia. Každý podnik by mal vedieť správne segmentovať trh, a tým sa čo najlepšie priblížiť k jednotlivým skupinám svojich klientov a splniť ich očakávania.

  1. Neuspokojte sa s málom

V dnešnej dobe už len spokojnosť zákazníka nestačí. Musíte ho vedieť nadchnúť a vždy niečím ohúriť, aby si povedal, že vy ste ten najlepší.

  1. Kreativita a ešte raz kreativita

Je dôležité udržať si stálych klientov, no novú klientelu získate práve tak, že sa budete svoje produkty a služby neustále inovovať. Takisto nezabúdajte na spätnú väzbu svojich klientov, ktorá dokáže vaše inovatívne nápady korigovať do tej správnej miery.

  1. Investujte

Táto stratégia súvisí s predchádzajúcou. Investície do vývoja produktu sú nesmierne dôležité najmä v týchto ťažkých časoch, kedy sú už zákazníci znechutení a hľadajú niečo originálne. Investície sa oplatia aj do zamestnaneckej sféry, pretože školený a šikovný zamestnanec toho dokáže predať viac a vie sa lepšie priblíži ku klientom.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako začať podnikať: recept Jara Zacka z reklamnej agentúry TRIAD

Ako si „uvariť“ firmu radil na štvrtom ročníku Podnikateľskej fiesty spoluzakladateľ Agentúry roka 2018 - TRIAD Advertising.

Učitelia budúcich podnikateľov: Základom je motivácia a nadčasovosť biznis nápadu

Nepretržitá komunikácia, riešenie krízových situácií či organizácia výberových konaní. To je bežná súčasť práce pedagógov, ktorí pripravujú študentov na svet podnikania.

Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky