Ako Wayra vychovala „baby“ podniky

Ako Wayra vychovala „baby“ podniky
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Prví absolventi pražskej Wayra akadémie opúšťajú jej brány. Šancu dostali Big Launcher, Datamolino, Mapilary, Lionexpo, Networker, Remote assistant, TrashOut a Woppa. O aké projekty ide, vďaka čomu získali miesto v pražskej akadémii a ako im Wayra pomohla?

Čo je Wayra

Wayra je akceleračná iniciatíva  skupiny Telefónica, ktorá sa zaoberá podporou nádejných start-upov a projektov v počiatočnom štádiu vývoja, ktorých základom sú inovatívne nápady a moderné technológie z oblasti digitálneho komunikačného priestoru. Po tom, ako sa táto iniciatíva úspešne presadila v Latinskej Amerike a západnej Európe, otvorila sa ďalšia akadémia, v poradí už štrnásta. Nachádza sa v Prahe a pomáha premeniť „baby“ podnikanie na biznis s pevným základom.

Čo Wayra ponúka

Finančná investícia vo výške 40 000 €, profesionálna podpora, odbytový trh spoločnosti Telefónica (približne 300 mil. zákazníkov) a priestory, z ktorých doslova sálajú inšpiratívne idey – toto sú základné benefity účasti v akceleračnom programe Wayra. Za tieto benefity získava akcelerátor Wayra v podporených startupoch minoritný akciový podiel.

Ak máte inovatívny nápad, chuť ho realizovať a podnikateľského ducha, no potrebujete správne nakopnúť, tak je akceleračný program Wayra pre Vás tá správna voľba.

Tím Wayry je pripravený a ochotný pomôcť, prvotný impulz je však vždy na strane podnikateľa.

Čo Wayra dala vybraným tímom

V roku 2013 sa vybranými projektmi do pražskej akadémie Wayra stali zväčša slovenské projekty (plus jeden český). V krátkosti vám prinášame ich názory na iniciatívu Wayra.

Big Launcher

Sprístupnenie smartphonu seniorom a skupinám so zrakovým postihnutím prinieslo vývojárom Husákovi a Kunešovi obrovský úspech a zároveň aj možnosť účasti vo Wayre. Autori aplikácie vytvorili jednoduché rozhranie so šiestimi tlačidlami, pričom nastavenia sú dostatočne dômyselné na to, aby nedošlo k náhodným zmenám, čo rozširuje využiteľnosť tejto aplikácie aj pre deti. Účasť vo Wayre zabezpečila tejto aplikácii hlavne nové odbytové možnosti a pre vývojársky tím predstavuje platformu pre pochopenie fungovania sveta biznisu. Wayra umožnila „big launcherom“ vytvoriť si štruktúrovanú spoločnosť, ktorá má víziu, plánuje svoje pôsobenie a získané kontakty rozhodne neplánujú zahodiť.

Datamolino

Datamolino zabezpečuje spracovanie faktúr a vytvorenie štruktúrovaného elektronického dokumentu, ktorý je možné priamo začleniť do účtovného systému bez toho, aby bolo potrebné manuálne zadávanie údajov z dokladov, čím sa eliminujú chyby. Riešenie, ktoré doteraz bolo k dispozícii najmä veľkým firmám, bude vďaka Datamolinu prístupné aj pre malých a stredných podnikateľov. Prínos Wayry vidia zakladatelia hlavne v raste ich spoločnosti. Pričom okrem jej fyzického rastu, došlo aj k rozvoju ich produktu a taktiež zdôrazňujú úlohu Wayry ako sprostredkovateľa dôležitých kontaktov pre budúci rozvoj ich podnikania. Svoju účasť v akceleračnom programe Wayra zakončili ohlásením investície do svojho startupu. Niekoľko stotisíc eur investoval Fond inovatívnych technológií.

Mapilary

Mapilary sa zaoberá online mapovaním a vizualizáciou ľudí a tovaru. Táto aplikácia je využiteľná najmä pre logistické, či zásielkové spoločnosti. Tvorcovia tejto aplikácie získali množstvo užitočných informácii o svete biznisu a počas svojej polročnej účasti vo Wayre dokonca pozmenili aj koncepciu svojho projektu. Novým účastníkom odporúčajú dbať na dobrý time manažment a vysokú mieru efektivity hneď od začiatku tvorby start upu.

Lionexpo  sme si na našom portáli už predstavili ale na pripomenutie: ide o aplikáciu, ktorá zbiera dáta o správaní návštevníkov na výstavách a veľtrhoch. Analyzuje ich v reálnom čase a pomáha organizátorom a vystavovateľom v tom, že pomáha zvýšiť prílev návštevníkov a tým pádom posilniť obchodné kontakty jednotlivých vystavovateľov. Lionexpo ponúka aktuálnu databázu návštevníkov a umožňuje vystavovateľovi zamerať sa na tých, ktorí sú pre jeho biznis najdôležitejší. Prostredníctvom aplikácie je možné ponúkať produkty aj tým, ktorí nie sú aktuálne prítomní a dokonca aj sledovať, o ktoré konkurenčné produkty sa zaujímali. Tím Lionexpo oceňuje prístup samotného výkonného riaditeľa spoločnosti Telefónica ČR Luisa Malvida, ktorý im osobne pomáhal vlastnými skúsenosťami. Ako hlavný prínos ich účasti vo Wayre vidia širokú sieť kontaktov a jej inšpiratívne prostredie.

Networker

Networker je aplikácia, ktorá zabezpečuje nadväzovanie pracovných kontaktov, odporúča tie kontakty, ktoré sú pre nás relevantné a po vzájomnej výmene elektronických vizitiek umožňuje komunikáciu cez správy. Vďaka tejto aplikácii máte možnosť zistiť, kto sa na určitom podujatí zúčastní a priamo sa s ním skontaktovať. Organizátori si prostredníctvom tejto aplikácie vedia vytvoriť profil a na základe sledovania záujmov jednotlivých návštevníkov postupne zlepšovať kvalitu svojich podujatí. Wayra má pre tvorcov Networkera význam hlavne v oblasti formovania vlastnej stratégie predaja, budovanie tímovej spolupráce, naučila ich tiež posudzovať správne trhové príležitosti a vďaka eventom, na ktorých sa pod záštitou Wayry mohli zúčastniť mali možnosť prezentovať vlastný projekt oveľa jednoduchšie ako by to bolo v prípade snahy preraziť na trh „na vlastnú päsť“. Atmosféra na akadémii Wayra bola pre nich nezabudnuteľným zážitkom a jej mentorstvo na ceste za úspešným podnikaním si nevedia vynachváliť.

Remote assistant (Mapz)

Remote assistant je aplikácia, ktorá je očami pre nevidiacich. Na základe toho, že ich rodinní príslušníci, prípadne priatelia vidia na mape v reálnom čase, vedia im poradiť s ich aktuálnou polohou, nápisom na zatvorených dverách či s akýmkoľvek vizuálnym problémom. Aktuálne prebieha fáza primárneho testovania. Vývojár z Mapz vidí vo Wayre aj osobnú premenu, „z programátora s víziou, na podnikateľa s reálnym podnikateľským plánom“. Hlavným cieľom tímu Mapz je pokryť najprv slovenský a český trh a neskôr expandovať aj do zahraničia.

TrashOut

TrashOut je inovatívnym nápadom v oblasti odpadového hospodárstva. Vzhľadom na aktuálne veľmi preferované environmentálne povedomie je skvelým nápadom, ktorý zabezpečuje spoluprácu miestnych zastupiteľstiev, firiem a organizácii pri zachovaní čistého životného prostredia. Podstatou tohto projektu je vyhľadávanie nelegálnych skládok odpadu. Ako to celé funguje? Užívateľ si do svojho smartphonu stiahne aplikáciu. Hneď po jej zapnutí a po stlačení tlačidla „nahlásiť skládku“ je možné skládku odfotiť a určiť veľkosť a typ odpadu. Tie sa zadávajú veľmi jednoducho, keďže obidve charakteristiky sú definované cez názorné ikonky (veľkosť - vrece, fúrik, nákladiak; typ odpadu –  obrázok pneumatiky = automobilový odpad). Nakoniec stačí hlásenie uložiť a pri najbližšom pripojení sa dáta automaticky odošlú na TrashOut server. Získané informácie vie TrashOut posunúť ďalej.  Tento projekt, ktorý sa spočiatku nejavil tak perspektívny ako ostatné, dnes načrtáva sľubnú budúcnosť v otázkach spolupráce s firmami zaoberajúcimi sa odpadom. O danej skutočnosti svedčí aj fakt, že má viac ako 20 000 užívateľov z rôznych krajín, ktorí nahlásili už okolo 3000 nelegálnych skládok, z ktorých asi desatina už bola odstránená. Tím TrashOut je veľmi vďačný za možnosť byť súčasťou „dobrodružstva zvaného Wayra“, vo svojich radoch vidí nesmiernu zmenu myslenia poháňanú správnym mentorstvom a plány týkajúce sa svojich produktov nenecháva driemať pod povrchom. Naopak. Sú odhodlaní získať kredit cestou na západ.

Článok pokračuje pod reklamou

Woppa

Woppa, celým názvom World of opportunities, je iniciatíva, ktorá podporuje uplatnenie mladých ľudí tak, že zverejňuje ponuky inštitúcií, ktoré sú ochotné s nimi spolupracovať. Woppa je pre mladých príležitosťou a pre firmy šancou získať cenné talenty. O jej podstate najlepšie vypovedá info z ich facebookovej stránky: „As a young fellow - you can travel, receive grants, attend conferences, […],be creative, start your own business, couch surf, volunteer, help, do sports, write a book or get a dream job. The WOPPA makes this all perfectly easy for you.“

Ako Wayra pomohla Woppe?

Wayra bola impulzom, ktorý dal myšlienke rozmer. „Bolo to naše najlepšie rozhodnutie“, tvrdí tím Woppa. Vďaka času strávenom na akadémii v Prahe sa mohli prehrýzť cez počiatočnú neistú fázu a stabilne nabehnúť na cestu za úspechom a získať prvé kontakty.

Nakoniec už len malá rada pre budúcich účastníkov od autorov Woppy: „nie je to šprint, je to beh na dlhé trate“. Wayra dáva možnosti, otvára dvere, vytvára sieť kontaktov, ale hlavne vychováva zrelých podnikateľov, ktorí sú schopní presadiť sa na trhu a priniesť svetu inovatívnu myšlienku. Stimuluje, no samotné podnikanie je len na Vás milí podnikatelia.

Ako sa zúčastniť Wayry

Prihlásenie trvá do 23. februára 2014. Prihlásiť sa môžu podnikatelia z celého sveta, pričom akadémie v jednotlivých mestách majú určité kapacity. Jednotliví účastníci, resp. uchádzači o účasť vo Wayre majú dokonca možnosť otestovať pripravenosť svojho projektu. Ide o 6 stupňové testovanie, pričom účastník má vždy k dispozícii možnosti odpovedí, na základe ktorých systém vyhodnocuje pripravenosť jeho projektu, podáva odporúčanie o tom, na čo si pri prezentácii dať pozor, resp. o čom je potrebné komisiu presvedčiť. Samotná registrácia trvá len pár minút a vy máte prostredníctvom Wayry šancu premeniť svoju „skvelú ideu na ešte lepší produkt“ a zanechať na mape digitálnych technológií jasnú značku. Viac informácií nájdete tu

Zdroj: V článku boli použité informácie z www.wayracee.com

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Dominika Dobrovičová
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.


Sledujte kroky vášho obeda vďaka OrderLordu!

Startupový projekt OrderLord priniesol inovácie do sveta objednávok jedál. Firma vyvinula aplikáciu, ktorá dokáže celý systém objednávania pre reštaurácie výrazne zjednodušiť a zefektívniť. Prvé analýzy na reálnych klientoch dokazujú, že služba vie firme ušetriť až 30 % času.

O slovenský startup sa bijú investori. OrderLord získal už dve investície spolu za 240 000 eur

Slovenská aplikácia OrderLord láka investorov, za pár mesiacov majitelia získali už dvoch, ktorí do podniku vložili 240 000 eur.

Wayra – brána do sveta podnikania pre nové start-upy

Aké startupy uspeli v druhom ročníku náboru do pražskej Wayra akadémie?

Startup Datamolino získal investíciu 500 000 €

Datamolino získalo 500 000 eur na rozvoj svojho produktu na spracovanie faktúr.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky