Po tom, čo mladý švédsky obchodník Erling Persson precestoval veľkú časť Spojených štátov amerických, „s batohom plným skúseností“ rozbehol svoje podnikanie vo Švédsku. Dnes predstavuje H&M jednu z popredných svetových značiek.
Perssonov americký sen
Erling Persson bol mladý švédsky obchodník, ktorý precestoval veľkú časť USA a následne založil svoje podnikanie vo Švédsku. Inšpiroval sa obchodnými domami ako boli Macy’s alebo Barney’s, pričom s vidinou vysokého obratu, no zároveň pomerne nízkych cien, založil svoj prvý obchod v mestečku Västerås (1947). Bol to obchod s výhradne dámskymi odevmi a nazval ho Hennes, čo v preklade znamená „pre ňu“.
Hennes v rozkvete
Päťdesiate a šesťdesiate roky 20. storočia predstavovali pre Hennes obdobie rozkvetu, preto sa Erling rozhodol svoje podnikanie rozšíriť do hlavného mesta. Následne kúpil lovecké zariadenia Mauritz Widforss (odvtedy názov H&M - Hennes & Mauritz) a do regálov obchodu pribudla aj pánska móda. Značka sa začala rozširovať do zahraničia – H&M si získal zákazníkov v Dánsku a Nórsku.
Podnikateľ Erling
Napriek faktu, že sa Erling Persson v móde veľmi nevyznal, podnikateľských skúseností mal dostatok a maloobchodné podnikanie bolo jeho dávnym zamestnaním. Svoj úspech vybudoval na základe vízie a prvotriednych obchodníckych schopností. Hneď v počiatkoch svojho podnikania si za základnú stratégiu zvolil výhodné ceny a módu, ktorá odrážala najnovšie trendy. Podnikateľskú výhodu získal aj outsourcingom výroby, ktorej prevažnú väčšinu postupne presúval do krajín s lacnou pracovnou silou. Stratégiu H&M doplnil systémom just in time production, ktorý umožňuje pripraviť tisíce módnych kúskov práve podľa požiadaviek dopytu.
Persson mladší preberá vedenie firmy
V roku 1982 prevzal vedenie spoločnosti Erlingov syn Stefan. Čakala ho veľmi náročná úloha, pretože v danom období padlo na H&M obvinenie z využívania detskej práce. Túto nelichotivú nálepku získala spoločnosť na základe skutočnosti, že svoju výrobu presunula do krajín, prevažne ázijských, kde im nízka cena práce umožnila znižovať výrobné náklady. Dopyt sa však vplyvom tejto negatívnej kritiky neznížil a v období 80. a 90. rokov zaznamenala spoločnosť ročne 25-30% rast.
Priatelia - celebrity
Stefanovou silnou stránkou bola oblasť marketingu, čo sa prejavilo, keď otcovi pomohol s propagáciou a značka H&M otvorila svoj ďalší obchod v Londýne. Táto Stefanova schopnosť propagovať rodinnú značku sa prejavila aj jeho spoluprácou so známymi osobnosťami a vychytenými dizajnérmi. Stella McCartney, Donatella Versace, Karl Lagerfeld, Commes des Garçons, Matthew Williamson, Lanvin, Marni, Sonia Rykiel, Maison Martin Margiela, Jimmy Choo, Isabela Marant. Návrhy všetkých sa ocitli v policiach obchodov H&M. Okrem známych dizajnérov sa mu podarilo nadviazať spoluprácu aj s Madonnou, Kylie Minogue, Beyonce a Davidom Beckhamom, ktorí sa stali tvárami niekoľkých kolekcií a niekedy dokonca prispeli aj vlastnými návrhmi.
Vďaka Stefanovej usilovnej práci sa spoločnosť do konca milénia stala najväčšou maloobchodnou sieťou v Európe (dnes na 2. mieste po Inditexe).
Stefanov štýl riadenia firmy
Šepká sa, že Stefan viedol spoločnosť H&M veľmi skromne. Aj keď bez rozdávania služobných telefónov, či preplácania drahých leteniek, o svojich zamestnancov sa ukážkovo staral. V roku 2011 bol na jeho návrh odštartovaný H&M Incentive Program. Zahŕňa zamestnancov H&M z celého sveta a podporou dlhodobých pracovných úväzkov u nich buduje lojalitu a istú mieru oddanosti k spoločnosti. V závislosti od toho, ako dlho a v akom type pracovného vzťahu pre H&M pracujú, získavajú zamestnanci podiel na akciách spoločnosti vyhradených pre tento účel. Stefan tak vytvoril efektívny spôsob ako motivovať a vzbudzovať u svojich zamestnancov lojalitu a ochotu budovať si svoju kariéru práve v H&M. Podiely sa však vyplácajú najskôr od 62 roku života.
Žezlo preberá vnuk
Od roku 2009 je na čele spoločnosti H&M Stefanov syn, Karl-Johan Persson. Po jeho nástupe svet sužovala finančná kríza a do popredia sa dostala aj otázka spoločenskej zodpovednosti, pri ktorej sa značka H&M opätovne stala terčom kritiky. Ako uvádza správa o udržateľnosti (2013), túto skúšku zvládol Karl-Johan bravúrne. Uvádza, že spoločnosti H&M sa podarilo znížiť celkovú spotrebu vody o 340 litrov, elektrickej energie o 14%, že nepredané a nepotrebné odevy zbiera a následne buď recykluje, alebo daruje na charitu a v neposlednom rade, že uskutočňuje osvetu o právach zamestnancov a vyvíja tlak na zabezpečenie bezpečnosti a zdravia pri práci v textilnom priemysle. H&M sa teda riadi heslom „Investovanie do našej udržateľnosti, znamená investíciu do našej budúcnosti“
Paradoxné je, že aj keď sa H&M orientuje na rýchle krátkodobé dodávky, Karl-Johan je známy tým, že uprednostňuje dlhodobejšie ciele. Svoj prístup zakladá na tradícii a pevných základoch rodinného podniku, ktoré by inak nebol schopný udržať. „Mohli by sme zvýšiť ceny, znížiť kvalitu a zastaviť investície do podnikania,“ žartoval Persson v interview pre Financial Times v roku 2013, „vždy si však vyberáme to, čo je pre podnikanie prospešné z dlhodobého hľadiska.“ K tomuto vyhláseniu dodáva niekoľko kľúčov k úspechu. Výborný manažment, prepracovaná logistika, veľké objemy tovarov za rozumné ceny a v neposlednom rade vlastná sieť dizajnérov umožňujúca byť stále In.
Be fresh!
Štýlová móda, ktorá odráža aktuálne trendy, a to za ceny, z ktorých sa naše peňaženky nerozplačú. Udržať si tento status nie je ľahké, a preto každoročne pripravuje približne 150 dizajnérov pre H&M 2 hlavné kolekcie - jarnú a jesennú a niekoľko menších, ktoré zabezpečia, aby sa stratégia vybudovaná už zakladateľom Erlingom Perssonom využívala dodnes – ako? H&M chápe módu ako tovar s krátkou trvanlivosťou. Aby bol stále žiadaný a „fresh“ neustále tvorí, inovuje, venuje mu pozornosť, udržiava ho v pohybe, pracuje s čo najkratšími dodacími lehotami a zabúda na plné sklady zásob.
Tento textilný gigant má dnes 3200 obchodov v 54 krajinách sveta a zamestnáva okolo 116 000 zamestnancov. Neustále sa snaží zlepšiť pracovné podmienky v odevnom priemysle a zvyšovať podiel ekologických materiálov vo výrobe. Denne tak pracuje na móde, ktorá je ekologická a zároveň atraktívna pre širokú verejnosť.