Za podnikaním do Rakúska

Za podnikaním do Rakúska
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Podľa zistení Združenia mladých podnikateľov Slovenska, viac ako 50 % startupov uvádza zahraničnú expanziu ako nevyhnutnú pre úspech ich podnikateľského zámeru. Jedným z trhov, ktorý majú v hľadáčiku je susedné Rakúsko.

Napriek toľkokrát ospevovanej blízkosti Bratislavy k Viedni, aj napriek tomu, že si do Heinburgu odskočíme na prechádzku rovno bratislavskou MHD a napriek tomu, že v Parndorfe nás nemčinou veľmi nepotrápia, má pôsobenie slovenských podnikateľov na rakúskom trhu ešte množstvo nevyužitých možností. Preto sa Združenie mladých podnikateľov Slovenska v spolupráci s Vienna business Agency a Slovak Business Agency rozhodlo podporiť myšlienku pôsobenia slovenských podnikateľských subjektov na rakúskom trhu. V rámci osvety tejto cezhraničnej spolupráce sa v Bratislave konal pre podnikateľov seminár s názvom „ Ako rozšíriť podnikanie do Rakúska“

Viedeň ako brána na rakúsky trh

Katerina Kreidl, regionálna manažérka Vienna business agency pre strednú Európu vo svojej prezentácii predstavila veľké množstvo výhod, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre podnikanie vo Viedni. Viedeň je nielen mesto slávnej histórie, je dôležité si uvedomiť aj jeho obrovský podnikateľský potenciál, ktorý pramení z jeho geografickej polohy a taktiež bonitnej klientely.

Vysokú mieru kreativity pozorujeme na úspešných projektoch výstavby viedenskej Hauptbahnhof či projektu Aspern, ktorý poukazuje aj na vysokú mieru koncentrácie výskumu v meste. Ďalšími výhodami sú pomerne vysoký životný štandard, veľká koncentrácia firemných centrál a v neposlednom rade vysoko kúpyschopný dopyt, ktorý zaistí odbytové možnosti.

Lacnejšie to byť nemusí

O Rakúšanoch sa hovorí, že majú tvrdšie zákony, platia vysoké dane, ale je to skutočne takto? Na seminári, ktorý organizovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska sa odborník z rakúskej priemyselnej komory Mag. Ivan Sipták vyjadril, že by hlavným motívom slovenských podnikateľov nemala byť ambícia konkurovať cenou, pretože realita môže vyzerať úplne inak. Na veľké množstvo podnikateľských činností vykonávaných v Rakúsku, sa vzťahuje rakúska legislatíva napriek tomu, že ich vykonávajú zahraničné subjekty. Kalkulácie slovenských startupov môže značne ovplyvniť rakúska minimálna mzda, úroveň odvodov, poistenia povinné pre jednotlivé podnikateľské subjekty; to všetko môže výrazne ovplyvniť náklady na podnikanie na rakúskom trhu a celkovo prevýšiť úroveň nákladov, ktoré by podnikateľ dosahoval na slovenskom trhu.

Veľké oči

Mnohí slovenskí podnikatelia vidia v preniknutí na rakúsky trh (pri)veľké príležitosti. Jednou z nich je napr. aj nedávna úprava otázky vytvorenia spoločnosti s ručením obmedzením tzv. Gesellschaft mit beschränkter Haftung. Právna úprava GmbH prešla nedávno novelizáciou – znížilo sa povinné základné imanie a zjednodušili sa aj formálne požiadavky. Táto úprava sa javí ako skvelá príležitosť rozbehnúť s.r.o. avšak v skutočnosti má takýto typ podnikania pre slovenského podnikateľa dosť veľa nevýhod. Vyžaduje si podvojný spôsob vedenia účtovníctva, dane sa dokážu vyšplhať až do výšky 42,6% a účtovná závierka rakúskej GmbH si vyžaduje každoročný audit, ktorý tiež patrí k pomerne náročným finančným položkám.

Šanca pre mladých

Aby sme to nevideli tak čierno, treba spomenúť aj podpora nových podnikateľov v Rakúsku. Tzv. Neufög (Neugründungsförderung) je zákon, ktorý vytvára výhodné podmienky pre začínajúcich podnikateľov. Poskytuje im počiatočné daňové úľavy, odpúšťa určitú mieru vstupných nákladov pre založenie podniku, odpúšťa aj formálne poplatky napr. pri zápise do obchodného registra. Takto poskytuje začínajúcim podnikateľom hladší štart podnikania.

Pre slovenských mladých podnikateľov, ktorí majú podnikateľský nápad alebo zámer a chcú ho premeniť na reálne podnikanie, už 24. marca začína séria workshopov TwinEntrepreneurs. Ide mikro „akceleračný program“, ktorý účastníkom počas piatich workshopov pomôže premeniť nápad na biznis koncept a následne na biznis model. Účastníci sa taktiež dozvedia ako robiť marketing efektívne aj s malým rozpočtom a v neposlednom rade získajú veľmi cennú spätnú väzbu nielen od trénerov, ale aj od kolegov – podnikateľov zo Slovenska a Rakúska, nakoľko program je spoločný pre slovenské aj rakúske start-upy (program je v anglickom jazyku). Účastník s najväčším potenciálom taktiež získa 10 hodín individuálneho business koučingu v hodnote 1 500 EUR. Workshopy sa budú konať v Bratislave a vo Viedni. Preto sú ideálnou platformou pre networking a nadviazanie cezhraničnej spolupráce. Viac informácií a prihlasovací formulár nájdete tu.

Informácií je dosť, poradenstvo je k dispozícii, tak, milí podnikatelia, veľa šťastia v Rakúsku!

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Dominika Dobrovičová
Dominika Dobrovičová

študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave, vo svojom štúdiu sa zameriava na medzinárodné vzťahy.


Konferencia Zamestnávanie cudzincov bude plná odborných prednášok a diskusií

Legislatívne novinky, výzvy v oblasti zamestnávania cudzincov aj skúsenosti odborníkov z praxe. Čo ďalšie ponúkne Konferencia Zamestnávanie cudzincov a kedy a kde sa uskutoční?

Založenie živnosti v Rakúsku

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.

Vstupenky zdarma na Online festival vzdelávania 2024

Tri dni nabité užitočnými tipmi pre biznis. Na čo sa môžete tešiť na 5. ročníku Online festivalu vzdelávania a ako sa zúčastniť?

Roztočte to na Online festivale vzdelávania

Štvrtý ročník prinesie skúsenosti podnikateľov, cenné rady a zaujímavé diskusie o digitalizácii či nových zákonoch. Čo všetko je pripravené a ako sa zúčastniť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky