Akým rizikám a výzvam čelia sociálne podniky v súvislosti so šírením COVID-19?
Pred vyhlásením núdzového stavu v marci 2020, bolo v registri sociálnych podnikov registrovaných niečo cez 90 subjektov. Zdá sa, že koronavírus zatiaľ nemal významnejší vplyv na proces registrácie sociálneho podniku. Deje sa tak aj vzhľadom na prijatú novelu zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorou sa žiadateľom umožnilo počas trvania mimoriadnej situácie požiadať o štatút aj elektronicky (bez kvalifikovaného elektronického podpisu).
Na druhej strane však sociálne podniky čelia významným rizikám a výzvam. Niektoré subjekty prešli dočasne na výrobu nového druhu produktu, alebo služby. Iné boli nútené obmedziť prevádzky. Všetky subjekty však spája neistota do budúcnosti.
Akým rizikám a výzvam čelia sociálne podniky?
V máji 2021 to budú tri roky od kedy je v účinnosti zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý má priaznivo podporovať sociálne podnikanie a takisto rozvíjať celkový sektor sociálnej ekonomiky na Slovensku.
Pri kreovaní podporného prostredia sektora sociálnej ekonomiky si nikto ani len nevedel prestaviť, akým vážnym výzvam budú sociálne podniky čeliť v tak krátkom období.
S prepuknutím COVID-19 sociálne podniky tak, ako aj ostatné podnikateľské subjekty, čelili, resp. čelia rýchlo meniacemu sa prostrediu a pretrvávajúcej neistote spojenej s vývojom koronavírusu. Najmä z hľadiska rozvoja sociálnej ekonomiky a udržateľnosti podnikov, možno súčasné obdobie vnímať za veľmi krehké.
Osobitnou snahou v prípade sociálnych podnikoch je dosahovanie rovnováhy medzi finančnou udržateľnosťou a maximalizáciou pozitívneho spoločenského vplyvu. S prepuknutím koronavírusu začali sociálne podniky čeliť nielen výzve rovnováhy, ako takej ale aj ďalším špecifickým výzvam. Jednou z nich je aj udržanie zamestnanosti, omeškanie vyplácania vyrovnávacích príspevkov, ale aj dlho očakávané spustenie investičnej pomoci ako funkčného systému investičnej podpory.
Podpora na udržanie zamestnanosti
Spustením projektu „Prvá pomoc“ na podporu udržania zamestnanosti, ktorý realizuje Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, mohli sociálne podniky začať žiadať o podporu. Treba povedať, že sa nerozlišuje medzi neregistrovaným alebo registrovaným sociálnym podnikom, čo znamená, že sa uplatňujú rovnaké podmienky pre oba typy subjektov.
Okrem
toho v prípade registrovaných subjektov však nie je možný súbeh s inými
príspevkami na rovnaký účel. V praxi to znamená, že registrované sociálne
podmienky, ktoré potenciálne spĺňajú podmienky pre získanie príspevku na udržanie
zamestnanosti z tzv. Prvej pomoci, majú na výber či požiadajú o tento príspevok, ale budú naďalej
poberať príspevky na mzdy v rámci aktívnych opatrení trhu práce.
Omeškané vyplácanie vyrovnávacích príspevkov pre integračné sociálne podniky
Začiatkom roka došlo k omeškaniu vyplácania
vyrovnávacích príspevkov pre registrované integračné podniky. Schvaľovací proces schémy štátnej pomoci,
prostredníctvom ktorého môžu žiadať integračné sociálne podniky o vyrovnávacie
príspevky sa omeškal, čím boli subjekty vystavené špecifickej výzve v čase
obmedzenej prevádzky a tým naviazaného výpadku príjmov.
Omeškanie spôsobilo výpadok príspevku za mesiac január a február 2021. Okrem toho nebolo možné podpisovať ani zmluvy s registrovanými sociálnymi podnikmi, ktoré zamestnávajú zdravotne znevýhodnené osoby. Začiatkom marca sa proces vyplácania vyrovnávacích príspevkov obnovil a v Obchodnom vestníku bola uverejnená Schéma štátnej pomoci na podporu vzdelávania a pomoci na prijímanie do zamestnania a zamestnávanie znevýhodnených pracovníkov a pracovníkov so zdravotným postihnutím. Príslušná schéma nahradila v plnom rozsahu pôvodnú schému.
Pozitívne je, že o príspevok je možné požiadať aj spätne, t. j. od 1. januára 2021 a to až po splnení zákonom stanovených podmienok. Na druhej strane pokiaľ by výpadok trval dlhšie, mohlo by to spôsobiť značné výpadky v oblasti financovania integračných podnikov.
Prístup k investičnému kapitálu pre sociálne podniky
Vzhľadom na obmedzený prístup sociálnych podnikov k investičnému kapitálu, investičná pomoc je rozhodujúca. Jedna zo zákonne definovanej formy podpory sociálnym podnikom je poskytovanie investičnej podpory, pričom má isť o kombináciu návratnej a nenávratnej zložky. Návratná zložka je už dlhšie spustená, pričom sa čakalo už len na dobudovanie nenávratnej časti, čím by sa vytvoril funkčný systém investičnej podpory pre sociálne podniky a zároveň by sa posilnila aj zamestnanosť znevýhodnených a zraniteľných osôb.
V októbri 2020 bolo na stránkach Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny zverejnené oznámenie o možnosti predkladania žiadostí o poskytnutie investičnej pomoci v rámci národného projektu „Investičná pomoc pre sociálne podniky – nenávratná zložka“. Začiatkom roka prebiehala aktualizácia oznámenia. V súčasnosti ide už o štvrtú aktualizáciu, v rámci ktorej boli upravené termíny prijímania žiadostí a podpisovania dohôd o poskytnutie investičnej pomoci.
Zhrnutie
Sociálne podniky majú v súčasnosti z hľadiska maximalizácie spoločenského vplyvu ešte väčšiu opodstatnenosť ako kedykoľvek predtým. Ich význam je nespochybniteľný. Napriek tomu podliehajú v súčasnosti viacerým neočakávaným rizikám. Vzhľadom na to, že časť sociálnych podnikov sa nachádzala pred vypuknutím koronakrízy vo fáze nachádzania stabilizácie, súčasné obdobie je z pohľadu rozvoja sociálnej ekonomiky výzvou.