Karanténna PN v roku 2022: postup žiadania o nemocenské

Karanténa a izolácia je od 25.1.2022 v niektorých prípadoch kratšia. Kedy vypláca náhradu mzdy zamestnancovi jeho zamestnávateľ a kedy o nemocenské žiadať Sociálnu poisťovňu?

Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii a ošetrujúci lekár im potvrdí dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie, informujú o svojej práceneschopnosti v prvom rade svojho zamestnávateľa. Ten im bude vyplácať náhradu mzdy za prvých desať dní práceneschopnosti. Teda aj v prípade, ak v súvislosti s vlnou omikron zamestnanec absolvuje len skrátenú 5-dňovú karanténu. Zamestnanci o dávku nemocenské žiadajú Sociálnu poisťovňu prostredníctvom elektronického formulára až v prípade, ak im dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako 10 kalendárnych dní.

Výnimka pri žiadaní o nemocenské – kto kontaktuje Sociálnu poisťovňu hneď?

Jedinou výnimkou sú zamestnanci, ktorí si uplatňujú nárok na nemocenské po skončení pracovného pomeru v tzv. ochrannej lehote alebo zamestnanci, ktorým pracovnoprávny vzťah skončil počas prvých 10 dní práceneschopnosti. Títo si v Sociálnej poisťovni podávajú žiadosť o dávku nemocenské hneď.

Prečítajte si tiež

V prípade zamestnancov nárok na dávku nemocenské zo Sociálnej poisťovne vzniká až od 11. dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Sociálna poisťovňa preto prosí občanov, aby na túto skutočnosť nezabúdali a nezasielali žiadosť o dávku skôr. Keďže každú žiadosť musí Sociálna poisťovňa preskúmať, aj keď nárok na nemocenské nevznikne, žiadosti zamestnancov, ktorým práceneschopnosť ešte netrvá viac ako 10 dní, môžu procesy posudzovania nároku na dávku predlžovať. Ak teda zamestnanec doručí žiadosť a jeho dočasná pracovná neschopnosť nebude trvať viac ako 10 dní, Sociálna poisťovňa musí zamietnuť nárok na nemocenské vydaním rozhodnutia. Táto činnosť oberá zamestnancov pobočiek Sociálnej poisťovne o čas, ktorý môžu venovať skoršej výplate ostatných nemocenských dávok.

Žiadosť o nemocenské v prípade karantény pri SZČO

Samostatne zárobkovo činné osobydobrovoľne poistené osoby na rozdiel od zamestnancov žiadajú Sociálnu poisťovňu o pandemickú dávku nemocenské prostredníctvom vyplnenia elektronického formulára hneď od prvého dňa práceneschopnosti z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie.

Prečítajte si tiež

Podrobnejšie informácie o tom, ako žiadať o dávku počas koronakrízy a karantény približujeme v článku Pandemická PN skončila, ako žiadať o nemocenské pri karanténe?

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2025 v roku 2026

Nie každý živnostník a SZČO má povinnosť platiť sociálne odvody. V článku sa dozviete, akú výšku príjmov za rok 2025 sledovať, aby ste sa od roku 2026 vyhli plateniu sociálnych odvodov.

Súbeh dôchodkov: ktoré dávky (ne)možno poberať súčasne?

Je možné poberať viacero invalidných dôchodkov či vdovský so starobným? Na čo majú nárok invalidní penzisti po dovŕšení dôchodkového veku? A ako sa navzájom ovplyvňujú sumy dávok?

Kontroly PN na Slovensku v kocke a v číslach

Ako prebieha kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN, kto a kedy ju môže vykonať, aké právomoci (ne)má kontrolór a aké hrozia postihy? Informácie aj dáta.

Odvody z dohody od 1.1.2025

Aké odvody platí zamestnávateľ a dohodár pri uzavretí niektorej z dohôd o prácach mimo pracovného pomeru v roku 2025, sa dočítate v článku.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky