Rozhodcovské konanie


Rozdiel medzi mediáciou a alternatívnym riešením spotrebiteľských sporov

Na Slovensku máme okrem všeobecných súdov a rozhodcovských súdov dve oficiálne alternatívne formy riešenia sporov upravené osobitnými zákonmi. Mediáciu a alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov.

Rozhodcovský súd a rozhodcovské konanie – výhody a nevýhody

Je lepšie domáhať sa svojich práv na všeobecnom súde alebo je lepšie využiť rozhodcovský súd? Prinášame porovnanie ich výhod a nevýhod.

Vzor spotrebiteľskej rozhodcovskej zmluvy

Riešenie sporov so spotrebiteľmi pred rozhodcovským súdom je komplikované. Prinášame vám rozhodcovskú zmluvu, ktorú môžete využiť a riešiť tak spory so spotrebiteľom v rozhodcovskom konaní.

Vymáhanie pohľadávok v rozhodcovskom konaní

Ako postupovať pri vymáhaní pohľadávok v rozhodcovskom konaní pred stálym rozhodcovským súdom alebo individuálnym rozhodcom.

Rozhodcovské konanie (arbitráž) od 1. 7. 2014

Riziká a výhody rozhodcovského konania na Slovensku v kontexte dlho očakávanej novely, ktorá podstatne mení súčasný stav, a ktorá si okrem iného kladie za cieľ prispieť k zvýšeniu dôvery verejnosti.


Rozhodcovské konanie – v čom je lepšie ako súd?

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov alternatívneho riešenia sporov, medzi ktoré nepochybne patrí tiež konanie pred rozhodcom, skupinou rozhodcov či rozhodcovským súdom. Rozhodcovské konanie (inak nazývané tiež arbitráž) predstavuje rýchlu, efektívnu a nie príliš nákladnú formu vyriešenia majetkovoprávnych konfliktov medzi fyzickými osobami i podnikateľmi, ktorého výstup – rozhodcovský nález, má rovnakú váhu ako platobný rozkaz či rozsudok obecného súdu. V tomto článku sa pokúsime ozrejmiť túto problematiku v kontexte predpokladov, výhod i úskalí, ktoré so sebou rozhodcovské konanie prináša.

To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky