Založenie živnosti v Rakúsku

Založenie živnosti v Rakúsku
Zdroj: Pexels.com
Zuzana Nötstaller FAIRSQUARE law firm
Zuzana Nötstaller FAIRSQUARE law firm

Rakúska advokátka, ktorá vedie kanceláriu FAIRSQUARE vo Viedni. Zameriava sa na obchodné a korporátne právo. Vedie tím, ktorý poskytuje právne služby medzinárodným korporáciám a podnikateľským subjektom pri expanzii do Rakúska. Poskytuje právne poradenstvo pri fúziách a akvizíciách, ohľadne práva na ochranu hospodárskej súťaže a práv duševného vlastníctva. Zastupuje klientov v arbitrážnych konaniach, ako aj sporoch pred riadnymi súdmi.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Aké podmienky je potrebné splniť pre založenie živnosti v Rakúsku a čo všetko budete k tomu potrebovať? Základné informácie o založení rakúskej živnosti fyzickou či právnickou osobou v článku.

Na výkon živnosti (Gewerbe) v Rakúsku je, podobne ako na Slovensku, potrebné živnostenské oprávnenie. Toto oprávnenie udeľuje príslušný živnostenský úrad na základe nahlásenia výkonu živnosti. Podrobnosti o činnostiach, ktoré sú živnosťami, upravuje rakúsky Živnostenský poriadok (Gewerbeordnung 1994 – GewO 1994). Živnosť je podľa rakúskeho práva samostatná činnosť, t. j. na vlastný účet a vlastné riziko vykonávaná činnosť spravidla s cieľom dosiahnutia zisku.

Pre úplnosť treba uviesť, že určité činnosti, predovšetkým tzv. slobodné povolania (advokáti, lekári, architekti, atď.) podliehajú osobitných právnym (často stavovským) predpisom a na ich výkon je potrebné špeciálne povolenie. Odporúčame preto, aby ste sa pred začatím výkonu činnosti v Rakúsku informovali v Rakúskej obchodnej komore alebo u rakúskeho advokáta, či plánovaná činnosť spadá pod rakúsky Živnostenský poriadok (GewO) alebo sa jej výkon riadi osobitnými predpismi.

Podľa druhu živnosti (voľná alebo viazaná) ako aj spôsobu vykonávania živnosti (fyzická alebo právnická osoba) sa podmienky na vydanie živnostenského oprávnenia rôznia. 

Živnosť môže byť vykonávaná fyzickou osobou (Einzelunternehmer) alebo právnickou osobou (prostredníctvom obchodnej spoločnosti založenej podľa rakúskeho práva alebo pobočkou slovenskej obchodnej spoločnosti v Rakúsku). Pri nahlásení živnosti je potrebné disponovať priestormi, z ktorých sa bude v Rakúsku živnosť vykonávať. Podmienky na vybavenosť týchto priestorov a prípadne potrebné povolenie na prevádzkovanie živnosti v daných priestoroch (Betriebsanlagengenehmigung) sa riadi podmienkami na výkon konkrétnej živnosti.

Podmienky prevádzkovania živnosti v Rakúsku

Fyzická osoba musí pri udelení živnostenského oprávnenia dovŕšiť plnoletosť, teda minimálna veková hranica pre získanie živnostenského oprávnenia je 18 rokov. Zároveň musí ísť o občana Európskej únie (EU), resp. Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) s trvalým pobytom v Rakúsku alebo v jednej z členských krajín EU/EHS alebo o fyzickú osobu s iným štátnym občianstvom, ktorá disponuje povolením na pobyt (Aufenthaltstitel) oprávňujúcim na výkon samostatnej zárobkovej činnosti v Rakúsku.

Právnické osoby musia byť pred nahlásením výkonu živnosti resp. podaním žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia zapísané v rakúskom obchodnom registri (Firmenbuch) a uviesť v žiadosti osobu zodpovednú za riadny výkon živnosti (gewerberechtlicher Geschäftsführer). Môže ísť buď o konateľa, člena predstavenstva alebo zamestnanca spoločnosti, ktorý je zamestnaný minimálne na 50 % normálneho týždenného pracovného času, pričom musí táto osoba spĺňať všeobecné predpoklady na výkon živnosti (viď nižšie) a pri viazaných živnostiach disponovať odbornou spôsobilosťou na výkon živnosti (viď nižšie).

Slovenské právne subjekty sú oprávnené požiadať o vydanie rakúskeho živnostenského oprávnenia za predpokladu, že v Rakúsku zriadia pobočku (Zweigniederlassung), ktorá je registrovaná v rakúskom obchodnom registri (Firmenbuch.

Kedy nie je možné založiť živnosť v Rakúsku

Pri podaní žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia nesmú existovať u fyzickej osoby (Einzelunternehmer) a/alebo u osoby zodpovednej za výkon živnosti (gewerberechtlicher Geschäftsführer) dôvody, ktoré bránia udeleniu živnostenského oprávnenia (tzv. Ausschlussgründe). K týmto dôvodom patria právoplatný súdny rozsudok

  • za trestný čin zvýhodňovania veriteľov, poškodzovania cudzích veriteľov a hrubého poškodzovania záujmov veriteľov (§§ 156 - 159 StGB, pozn. rakúsky Trestný zákon), podvodného krátenia odvodov do sociálnej poisťovne a príspevkov podľa zákona o dovolenkovom a odstupnom príspevku pre stavebných robotníkov (Bauarbeiter-Urlaubs- und Abfertigungsgesetz, § 153d StGB), organizovanie čiernej práce (§ 153e StGB),
  • za iné trestné činy, v prípade že trest odňatia slobody (aj podmienečne udelený) presahuje 3 mesiace alebo peňažná pokuta predstavuje viac ako 180-násobok dennej sadzby (Tagessätze – ide o osobitne vypočítaný peňažný trest, ktorý zohľadňuje sociálne pomery odsúdených) a
  • vyššie uvedené tresty neboli ešte vymazané z registra trestov alebo
  • tresty udelené finančnými úradmi za určité finančné priestupky (napr. pašovanie, daňové alebo odvodové podvody, a pod.), ak udelená peňažná pokuta prevyšuje 726 eur alebo bol popri peňažnom treste vymeraný aj trest odňatia slobody, ak od udelenia trestu neuplynulo viac ako 5 rokov.

Vyššie uvedené platí aj v prípade, ak k spáchaniu trestných činov došlo mimo územia Rakúska, teda napríklad na území Slovenska.

Právnické osoby sú vylúčené z výkonu živnosti, ak bola žiadosť o zahájenie konkurzného konania ohľadne majetku spoločnosti zamietnutá z dôvodu neexistencie majetku na pokrytie trov konania alebo konkurzné konanie bolo zrušené a uvedené rozhodnutie ešte nebolo vymazané zo špeciálneho registra (doba na vymazanie z registra je 1 až 3 roky).

Je nutné uviesť, že vyššie uvedené dôvody (Ausschlussgründe) vedú k zamietnutiu žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia aj prípade, ak nastali u osôb, ktoré majú rozhodujúci vplyv na chod spoločnosti, ako napr. konatelia, prokuristi, členovia predstavenstva a dozornej rady, spoločníci s väčšinovým obchodným podielom alebo obchodným podielom, ktorý im poskytuje možnosť blokovať rozhodnutia orgánov spoločnosti (Sperrminorität) a osobne ručiaci spoločníci pri tzv. osobných obchodných spoločnostiach (Personengesellschaften). V prípade, že jedna z týchto osôb podmienky na udelenie živnosti nespĺňa a teda pri tejto fyzickej osobe existujú dôvody na neudelenie živnosti [t (Ausschlussgründe), žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia bude zamietnutá.

Žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia môže byť ďalej zamietnutá z dôvodu existencie súdneho rozhodnutia o strate živnosti (Verlustigerklärung) alebo jej odňatí príslušným živnostenským úradom z dôvodu vážnych porušení právnych predpisov, ktoré súvisia s výkonom živnosti alebo z dôvodu ochrany všeobecných záujmov, ak existuje riziko, že plánovanou činnosťou dôjde k zmareniu dôvodov, pre ktoré bolo živnostenské oprávnenie danej osobe odňaté.

Ak žiada fyzická osoby o udelenie živnostenského oprávnenia v oblasti pohostinstva (Gastgewerbe) predstavuje prekážku pre jeho vydanie aj právoplatné odsúdenie za trestný čin, ktorý súvisí s nadobudnutím, držaním a výrobou omamných a psychotropných látok vo veľkých množstvách, ich importom, exportom a uvedením na trh, pokiaľ nebol záznam o treste vymazaný z registra trestov.

Článok pokračuje pod reklamou

Možnosť udelenia výnimky pri nesplnení podmienok pre založenie živnosti v Rakúsku

Živnostenský úrad príslušný podľa trvalého bydliska alebo sídla žiadateľa (Bezirkshauptmannschaft alebo Magistrat v obciach so štatútom mesta, špecifickým prípadom je Viedeň, kde ide o úrad s názvom Magistratisches Bezirksamt) však môže žiadateľovi o vydanie živnostenského oprávnia udeliť výnimku z dôvodu brániacemu výkonu živnosti (Nachsicht). Rozhodnutie o výnimke sa vydáva do štyroch mesiacov od podania žiadosti, pričom žiadateľ musí preukázať - v závislosti od dôvodu vylučujúceho výkon živnosti, - že

  • pri osobe žiadateľa neexistuje obava zo spáchania podobného trestného činu,
  • v prípade právneho subjektu, ohľadne majetku ktorého bola žiadosť o zahájenie konkurzného konania zamietnutá z dôvodu neexistencie majetku na pokrytie trov konania alebo konkurzné konanie bolo zrušené sa dá očakávať, že bude plniť svoje finančné záväzky,
  • živnostník alebo osoba s rozhodujúcim vplyvom na chod právnickej osoby vedie nepretržite dlhšiu dobu usporiadaný život a preto neexistuje obava, že by došlo k opätovnému odňatiu živnostenského oprávnenia z dôvodu vážnych porušení právnych predpisov, ktoré súvisia s výkonom živnosti alebo z dôvodu ochrany všeobecných záujmov (viď vyššie Verlustigerklärung). 

Druhy živností v Rakúsku – voľné a viazané živnosti

Rakúsky právny poriadok pozná dva druhy živností:

  1. voľná živnosť,
  2. viazaná živnosť.

Voľné živnosti sú živnosti, na výkon ktorých nie je potrebné splniť osobitné odborné podmienky (tzv. Befähigungsnachweis) , ale stačí spĺňať všeobecné podmienky na výkon živnosti (plnoletosť atď. – viď vyššie).

Voľné živnosti sú demonštratívne uvedené v zozname (bundeseinheitliche Liste der freien Gewerbe) rakúskeho Ministerstva práce a hospodárstva (Bundesministerium für Arbeit und Wirtschaft) . Uvedený zoznam predstavuje – obdobne ako v SR – iba odporúčaný zoznam resp. označenie voľných živností, t. j. nejde o zákonom predpísané označenie voľných živností a žiadateľ môže v žiadosti uviesť aj vlastné označenie voľnej živnosti, avšak je nutné dbať na to, aby nedošlo k zásahu do niektorej viazanej živnosti. 

Viazané živnosti predstavujú typ živností, pri ktorých je potrebné preukázať na ich výkon odbornú spôsobilosť (Befähigungsnachweis, § 94 GewO). Ide o viac ako 70 predmetov podnikania, napríklad o masérov, kaderníkov, cukrárov, mäsiarov, stolárov, klampiarov či turistických sprievodcov. Zoznam viazaných živností v Rakúsku je uvedený v § 94 GewO .

Z vyššie uvedeného zoznamu vyplýva, že v porovnaní so slovenskou legislatívou je napríklad stavebná činnosť viazaná živnosť. To znamená, že na výkon prípravných práce k realizácii stavby alebo dokončovacích stavebných prác pri realizácii exteriérov a interiérov budete v Rakúsku potrebovať preukázať odborné vzdelanie a prax a uzavrieť predpísané poistenie prevádzkové rizika. Viazanou živnosťou sú Rakúsku napr. aj služby súvisiace so skrášľovaním tela. Vedenie účtovníctva nespadá pod rakúsky živnostenský zákon, na jeho výkon je v Rakúsku – na rozdiel od SR – potrebné získať osobitné povolenie, nejde o voľnú živnosť.

Predpoklady na preukázanie odbornej spôsobilosti sa líšia podľa konkrétnej živnosti a sú v zásade stanovené v osobitných vyhláškach príslušného ministerstva. Všeobecne je možné uviesť, že je nutné buď zložiť tzv. odbornú skúšku (Meisterprüfung) alebo preukázať dostatočné vzdelanie a/alebo prax v odbore v rozsahu stanovenom v príslušnej vyhláške.

V prípade, že žiadateľ nie je schopný podmienky stanovené príslušnou vyhláškou preukázať, je možné požiadať o individuálne posúdenie odbornej spôsobilosti (individueller Befähigungsnachweis) . Predovšetkým v prípadoch, ak žiadatelia alebo osoby zodpovedné za riadny výkon živnosti (gewerberechtlicher Geschäftsführer) nadobudli vzdelanie alebo prax mimo územia Rakúska, je potrebné zahájiť konanie o uznanie odbornej spôsobilosti. Predmetné konanie trvá spravidla 4 až 6 mesiacov a žiadosť je potrebné doložiť dokladmi o ukončenom vzdelaní a potvrdeniami o dĺžke praxe v stanovenom rozsahu. 

Vydanie živnostenského oprávnenia v Rakúsku

Živnostenské oprávnenia vydávajú živnostenské úrady príslušné v mieste výkonu živnosti (Gewerbestandort), t.j. Bezirkshauptmannschaft alebo Magistrat v obciach so štatútom mesta, vo Viedni Magistratisches Bezirksamt.

Žiadosť je možné podať osobne, poštou, mailom, telefaxom alebo prostredníctvom online formulára. S podaním žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia alebo vydanie dokladu o odbornej spôsobilosti nie sú spojené žiadne poplatky.

Konanie o vydanie živnostenského oprávnenia trvá v závislosti od živnosti, pri voľných živnostiach sú žiadosti – za predpokladu, že k žiadosti sú priložené všetky potrebné podklady – spracované v priebehu 2 až 3 týždňov, pri viazaných živnostiach sa môže konanie predĺžiť až na cca 3 mesiace, ak živnostenský úrad preveruje aj spoľahlivosť žiadateľa o vydanie živnostenského oprávnenia (napr. vyžiadaním si potvrdení slovenských súdov, že voči žiadateľovi alebo konateľovi právnickej osoby neprebiehajú konkurzné konania alebo neboli zamietnuté a pod.).

Žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia je možné podať aj v zastúpení žiadateľa, avšak potrebné prehlásenia prostredníctvom predpísaných formulárov je potrebné, aby učinil žiadateľ a potvrdil svojim podpisom.

Živnostenské oprávnenia sú registrované v špeciálnom registri, tzv. "Gewerbeinformationssystem Austria" (GISA), online prístup do uvedeného registra je bez poplatku a nevyžaduje registráciu v systéme.

Doklady potrebné k žiadosti o vydanie živnostenského oprávnenia 

Fyzické osoby sú povinné predložiť:

  • rodný list a doklad o štátnom občianstve alebo platný cestovný pas,
  • povolenie k pobytu s oprávnením na výkon samostatne zárobkovej činnosti pri osobách z tretích štátov,
  • sobášny list (v prípade, ak je aktuálne meno odlišné od rodného mena),
  • podpísané prehlásenie o neexistencii dôvodov vylučujúcich výkon živnosti (Gewerbeausschlussgründe podľa § 13 GewO 1994),
  • doklad o odbornej spôsobilosti (pri viazaných živnostiach).

Právnické osoby musia predložiť nasledovné doklady:

  • výpis z obchodného registra nie starší ako 6 mesiacov (pozn.: v Rakúsku je možné podať žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia až po založení právnickej osoby, t. j. jej registrácii v obchodnom registri),
  • kópiu preukazu totožnosti osoby zodpovednej za výkon živnosti (gewerberechtlicher Geschäftsführer) a doklad o jeho odbornej spôsobilosti,
  • prehlásenie o neexistencii dôvodov vylučujúcich výkon živnosti pre právnické osoby podľa § 13 GewO 1994,
  • prehlásenie o neexistencii dôvodov vylučujúcich výkon živnosti podľa § 13 GewO 1994 pre fyzické osoby a to od všetkých štatutárnych zástupcov spoločnosti a väčšinových spoločníkov,
  • ak je osobou zodpovednou za výkon živnosti (gewerberechtlicher Geschäftsführer) osoba, ktorá nie je štatutárnym zástupcom spoločnosti, tak je potrebné predložiť
    • prehlásenie podľa § 39 GewO 1994
    • tzv. prehlásenie pre Gewerbeanmelder bzw. Bewilligungswerber podľa § 39 GewO 1994
    • potvrdenie od sociálnej poisťovne o zamestnaneckom pomere (pri viazaných živnostiach v rozsahu min. na 50% normálneho týždenného pracovného času)
    • registračné číslo zamestnávateľa v sociálnej poisťovni (Dienstgeberkontonummer)

Výpis z registra trestov je nutný v prípade, ak žiadateľ (fyzická osoba), konateľ a/alebo zodpovedná osoba (gewerberechtlicher Geschäftsführer) nemá trvalý pobyt v Rakúsku, resp. ak je tento kratší ako 5 rokov. Výpis z registra trestov je v tomto prípade nutné zabezpečiť z krajiny, z ktorej žiadateľ pochádza.

Pri určitých viazaných živnostiach, napr. stavebná činnosť vyžaduje rakúsky zákon povinné poistenie prevádzkového rizika a je podmienkou pre vydanie živnostenského oprávnenia. V neposlednom rade je potrebné poukázať na skutočnosť, že živnostenský úrad je oprávnený v rámci konania o vydanie živnostenského oprávnenia preskúmať, či sú priestory, z ktorých je živnosť vykonávaná označená a vyžadujú dôkazu o umiestnení tabule pri vchode do budovy.

Ďalšie povinnosti po založení živnosti v Rakúsku

Získaním živnostenského oprávnením (nahlásením živnosti) vznikajú ďalšie povinnosti. Držiteľ živnostenského oprávnenia sa stáva automaticky členom príslušnej Krajinskej a odbornej sekcie (podľa odvetvia) rakúskej Obchodnej komory (Wirtschaftskammer). Toto členstvo so sebou prináša povinnosť platiť členské poplatky, ale aj rôzne služby a poradenstvo, ktoré vám Obchodná komora na základe členstva ponúka. 

Okrem nahlásenia živnosti musíte prihliadať aj na iné právne aspekty, ako je prihlásenie na finančný úrad (DPH registrácia / Umsatzsteuer alebo dane z príjmu / Einkommenssteuer), nahlásenie do sociálnej poisťovne atď. 

Predovšetkým pri viazaných živnostiach a konaniach o získanie odbornej spôsobilosti vám odporúčame konzultáciu s rakúskym advokátom, aby ste získali kompletný prehľad o podmienkach pre výkon živnosti a získanie potrebných povolení či dokladov, vrátane časovej náročnosti.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Zuzana Nötstaller title_company
Zuzana Nötstaller FAIRSQUARE law firm

Rakúska advokátka, ktorá vedie kanceláriu FAIRSQUARE vo Viedni. Zameriava sa na obchodné a korporátne právo. Vedie tím, ktorý poskytuje právne služby medzinárodným korporáciám a podnikateľským subjektom pri expanzii do Rakúska. Poskytuje právne poradenstvo pri fúziách a akvizíciách, ohľadne práva na ochranu hospodárskej súťaže a práv duševného vlastníctva. Zastupuje klientov v arbitrážnych konaniach, ako aj sporoch pred riadnymi súdmi.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Zrušenie živnosti v Rakúsku

V akých prípadoch dochádza k zániku živnostenského oprávnenia, kedy vám ho môže živnostenský úrad odňať a ako na dobrovoľné zrušenie či pozastavenie živnosti v Rakúsku?

Vyslanie zamestnancov a živnostníkov: Slovensko v EÚ vyniká

Ako sa vyvíja počet vyslanej pracovnej sily zo Slovenska, aké pravidlá platia pri opakovanom vyslaní, v čom je iné vyslanie cudzincov so slovenskou živnosťou a aké riziká vysielanie má?

Zrušenie a pozastavenie živnosti v roku 2024

Prevádzkovanie živnosti možno dočasne prerušiť, alebo aj úplne zrušiť. Ako postupovať, koľko tieto úkony stoja a aký vplyv to má na platenie odvodov či daní?

Živnosť vs. s. r. o. a čistý príjem

Živnosť a s. r. o. ako právne formy podnikania majú odlišné zdaňovanie príjmov, ako aj rozdielne odvodové povinnosti. Od čoho závisí, koľko ostane majiteľovi v čistom a čo sa od roku 2024 zmenilo?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky