Ako majú firmy narábať s elektroodpadom?

Zbavovať sa elektroodpadu v prípade domácností nie je náročné. Domáce spotrebiče sa nemenia tak často a v prípade, že je to nutné, stačí navštíviť zberný dvor. Sú tu však aj iné možnosti, ako sa pri výmene spotrebičov zákonne postarať o elektroodpad.

V porovnaní s domácnosťami majú trochu náročnejšiu úlohu firmy, ktoré sa musia o elektroodpad postarať v súlade so zákonom. Amortizáciou a morálnym opotrebovaním sa menia v spoločnostiach elektrické a elektronické zariadenia omnoho častejšie, než v prípade domácností. Preto je najlepším riešením nájsť si skúsenú firmu venujúcu sa poctivej recyklácii elektroodpadu.

Zber elektroodpadu prebieha aj v samotných predajniach elektroniky, no tento spôsob využijú najmä domácnosti. Ak kupujete nový spotrebič a chcete sa zbaviť starého spotrebiča rovnakého druhu, môžete ho jednoducho odovzdať na predajnom mieste. S menším elektroodpadom, akým sú napríklad batérie či žiarivky, môžete prísť do predajne aj bez toho, aby ste si museli zakúpiť nový tovar.

Prečo je recyklácia elektroodpadu dôležitá

Recyklácia elektroodpadu zabezpečuje opätovné využitie cenných kovov a iného nerastného bohatstva, ktoré je nepostrádateľnou súčasťou elektroniky. Druhotné kovy sa využívajú na plošných spojoch a mikroprocesoroch kvôli ich vodivosti a odolnosti. Ešte podstatnejším dôvodom, než je získavanie materiálu, je ochrana životného prostredia.

Nesprávnym zbavením sa elektroodpadu a jeho následným nevhodným uskladnením sa do vody, pôdy a vzduchu dostávajú škodlivé látky. Tie môžu neblaho vplývať na okolité prostredie, no podľa miery toxicity sa ich účinky môžu dostať ďaleko za hranicu skládky, na ktorej sa nachádzajú.

Ako by mali firmy splniť svoju zákonnú povinnosť?

Jednoducho. Stačí osloviť skúsenú spoločnosť, ktorá sa o ich odpad postará. SEWA, a. s. ponúka v rámci celého Slovenska odvoz aj recykláciu elektroodpadu úplne zadarmo. Firmy získajú okrem odvozu aj potvrdenie o ekologickej likvidácii ich starých zariadení.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Nové pravidlá pre nakladanie s obalmi od 1.1.2030

Európska únia zavádza prísnejšie pravidlá pre výrobu, používanie aj likvidáciu obalov. Pripraviť sa na ne musia výrobcovia, e-shopy, predajcovia potravín a mnohí ďalší. O čo ide?

KVÍZ - Vyznáte sa v legislatívnych zmenách od roku 2025?

Rok 2025 prináša zmeny najmä v súvislosti s konsolidáciou verejných financií. Máte o týchto zmenách prehľad? Overte si svoje vedomosti v našom kvíze.

Právo na opravu: čo prináša nová smernica EÚ pre spotrebiteľov a podnikateľov?

Možnosť opravy budú musieť podnikatelia poskytnúť aj po uplynutí záručnej doby. Môžu si za túto službu účtovať poplatok? Koho sa to (ne)bude týkať? Podrobnosti o novinke aj termíny.

Otváracie hodiny počas Silvestra - Kaufland, Lidl, Billa a ďalšie

Prehľad otváracích hodín na prelome rokov v obchodných reťazcoch Kaufland, Lidl, Tesco, Billa či COOP Jednota, ale aj špecializovaných obchodoch, lekárňach a bankách.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky