Ukrajinci na Slovensku a pripravenosť trhu práce

Stúpa počet ukrajinsky hovoriacich uchádzačov. Ako je trh práce pripravený na ľudí, ktorí nevedia po slovensky?

Situácia na Ukrajine vytvára otázky o tom, či Slovensko zvládne prijať utečencov pred vojnou na svojom trhu práce. Analýza portálu Profesia.sk rozoberá, akí Ukrajinci si v našich končinách aktuálne hľadajú prácu.

Počet uchádzačov so znalosťou ukrajinčiny medziročne rastie

Vo februári 2022 si na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku vytvorilo životopis takmer 500 uchádzačov so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C2. Túto úroveň možno prirovnať k materinskému jazyku. Oproti rovnakému obdobiu spred roka je to nárast o zhruba 130 percent.

Analýza Profesie poukazuje na to, že februárové čísla ešte nepokrývajú utečencov, ktorí odchádzajú z Ukrajiny po útoku ruských vojakov. Je preto očakávané, že čísla ukrajinských kandidátov budú v nasledujúcom období stúpať omnoho výraznejšie.

K tejto situácii dochádza v čase, keď slovenský trh práce eviduje rekordný počet pracovných ponúk. Zamestnávatelia uverejnili v januári zhruba 30-tisíc a vo februári takmer 29-tisíc inzerátov, pričom mnohí upozorňujú na problémy s hľadaním pracovnej sily. To sa aktuálne prejavuje napríklad v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, doprave, logistike a špedícii, IT, vo výrobe a ďalších sektoroch.

O akú prácu majú záujem uchádzači, ktorí ovládajú ukrajinčinu?

Medzi aktuálnymi uchádzačmi, ktorí si aktívne hľadajú prácu na Profesii, je zhruba 1000 ľudí, ktorí ovládajú ukrajinčinu na úrovni C2. Najväčšia časť z nich hľadá prácu v obchode, doprave, špedícií a logistike či v administratíve.

Počet pracujúcich Ukrajincov za posledné roky výrazne stúpol

Podľa januárových štatistík ústredia práce je na Slovensku viac ako 13-tisíc Ukrajincov s udeleným povolením na zamestnanie. Počet ľudí stúpa už od roku 2014. Pre porovnanie, ešte v januári 2014 malo u nás povolenie na  zamestnanie iba necelých 700 Ukrajincov.

Prečítajte si tiež

Spomedzi aktuálneho počtu z januára 2022 je približne 10-tisíc mužov a zvyšok sú ženy. Väčšina týchto ľudí pracuje vo výrobnom sektore. V tomto prípade však treba zdôrazniť, že doterajšie skúsenosti zamestnávateľov boli odlišné. Firmy sa k týmto zamestnancom dostávali cielene prostredníctvom personálnych agentúr.

Článok pokračuje pod reklamou

Ukrajinskí uchádzači ovládajú ruštinu aj angličtinu

Spomedzi ľudí, ktorí ovládajú ukrajinčinu na úrovni materinského jazyka a hľadajú si dnes aktívne prácu, má vyše polovica vysokoškolské vzdelanie. Štatistiky pracovného portálu Profesia.sk navyše ukazujú, že ide o ľudí, ktorí vo väčšine životopisoch uvádzajú znalosť cudzích jazykov. Najčastejšie ide o ruštinu a angličtinu. Tú spomína vo svojom CV vyše 90, respektíve vyše 80 percent kandidátov.

Koľko kvalifikovaných ponúk nevyžaduje znalosť slovenčiny?

Portál Profesia.sk vo svojej analýze zisťoval, aké možnosti ponúka náš trh práce kvalifikovanej pracovnej sile, ktorá nerozpráva po slovensky. Zamestnávatelia uverejnili v roku 2022 do 27. februára viac ako 8-tisíc inzerátov, ktoré sú napísané po anglicky a neuvádzajú požiadavku ovládať miestny úradný jazyk. Spomedzi všetkých ponúk ide o viac ako 14 percent.

Pracovné inzeráty, ktoré by boli napísané v inom jazyku sú skôr ojedinelé. V roku 2022 eviduje Profesia necelých 150 ponúk v nemčine. To predstavuje iba 0,3 percenta.

Cudzincov víta najviac IT

Uchádzači, ktorí sa nedohovoria po slovensky, majú na výber najmä ponuky práce v angličtine v oblasti informačných technológií, ekonomike, financiách a účtovníctve či v administratíve.

Najčastejšie ide o ponuky práce na administratívnych pracovníkov a pracovníčky, programátorov/ky, softvérových inžinierov a inžinierky či finančných analytikov a analytičky.

Zdroj: Profesia.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Prechodný pobyt na účel zamestnania od 15.7.2024

Novela zákona o pobyte cudzincov zmenila proces žiadania a udeľovania prechodného pobytu cudzinca za účelom zamestnania. Ako postupovať a čo treba vedieť?

Zamestnávanie cudzincov – postup a povinnosti

Odborník o rozdieloch v postupe zamestnania cudzinca v prípadne národných víz a v prípade vybavenia prechodného pobytu, a tiež o povinnostiach po ich udelení.

Zlúčenie rodiny a oprávnenie pracovať: podmienky a postup

Ako žiadať o prechodný pobyt za účelom zlúčenia rodiny, pre koho je určený a ako sa postupuje pri zamestnávaní osôb s týmto druhom udeleného pobytu?

Agentúra dočasného zamestnávania: riešenie zamestnávania občanov z tretích krajín na Slovensku

Ako Agentúry dočasného zamestnávania fungujú, ako ich upravuje zákon a čo je ich povinnosťou pri zamestnávaní osôb z tretích krajín? Podstatné informácie.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky