V čom sa líši vnútropodnikový presun (ICT) od tzv. mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku? Kedy sa ktorý využíva a aké povinnosti s nimi súvisia?
V rámci zamestnávania cudzincov majú slovenské firmy možnosť vybaviť pre štátnych príslušníkov tretích krajín prechodný pobyt za účelom zamestnania. Okrem toho existuje príležitosť využiť presun odborníkov z pobočiek mimo EÚ do slovenských spoločností prostredníctvom vnútropodnikových presunov, známych aj ako ICT (Intra-Corporate Transfer), alebo z pobočiek v EÚ tzv. mobilita zamestnanca presunutého v rámci podniku. Zatiaľ čo pri ICT je potrebné vybaviť pobyt, pri mobilite zamestnanca táto požiadavka odpadá; postačuje splniť oznamovaciu povinnosť. V článku podrobnejšie priblížime tieto možnosti a ich výhody.
Kedy a aký typ pobytu využiť?
Vnútropodnikový presun (ICT)
ICT sa týka špecifického prípadu, kedy sa cudzinec - štátny príslušník tretej krajiny pri podaní žiadosti o prechodný pobyt za účelom zamestnania, ak ide o vnútropodnikový presun nachádza mimo územia Slovenskej republiky a členských štátov EÚ, a je vyslaný do pobočky alebo dcérskej spoločnosti svojej firmy na Slovensko. Ide o dočasné vyslanie cudzinca - občana tretej krajiny na viac ako 90 dní za účelom zamestnania alebo odbornej prípravy. Na tento účel musí získať povolenie na pobyt na Slovensku, čiže povolenie na vnútropodnikový presun, ktoré môže byť udelené na obdobie do 3 rokov (pre vedúcich pracovníkov a špecialistov) alebo do 1 roka (pre stážistov).
Podmienky udelenia povolenia na pobyt cudzincov pre vnútropodnikový presun
Zamestnávateľ musí sídliť mimo SR a EÚ (tretia krajina), pričom cudzinec - štátny príslušník tretej krajiny musí mať uzavretú pracovnú zmluvu pred aj počas presunu. Stážista musí byť pred presunom zamestnaný u toho istého zamestnávateľa alebo u zamestnávateľa v rámci tej istej skupiny aspoň tri mesiace a vedúci zamestnanec či odborník aspoň šesť mesiacov.
ICT vyžaduje rozsiahlejšiu byrokratickú procedúru, vrátane preukázania kvalifikácie a úloh vo firme.
Zamestnávateľ je totiž povinný nahlásiť voľné pracovné miesto a podať žiadosť o potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta na príslušnom úrade práce. Nahlásenie voľného pracovného miesta stačí vykonať v deň podania žiadosti o potvrdenie. Úrad na aktuálnu situáciu na trhu práce neprihliada a vydá potvrdenie bez ohľadu na okolnosti.
Žiadosť o tento typ prechodného
pobytu musí byť kompletná a výhradne predložená na príslušnom zastupiteľskom
úrade. Musí obsahovať skutočnosť, že ide o vnútropodnikový presun, čo
môže byť zahrnuté v pracovnej zmluve. Ak pracovná zmluva tieto údaje
neobsahuje, je potrebné predložiť doklady preukazujúce nasledovné:
- názov a sídlo hostiteľského subjektu a dátum začiatku a skončenia vnútropodnikového presunu, uvedené v Zmluve o vnútropodnikovom vyslaní;
- skutočnosť, že hostiteľský subjekt patrí k tomu istému zamestnávateľovi alebo k tej istej skupine zamestnávateľov, odkiaľ je štátny príslušník tretej krajiny vyslaný na územie Slovenskej republiky, uvedenú v Zmluve o vnútropodnikovom vyslaní;
- skutočnosť, že štátny príslušník tretej krajiny bol pred začiatkom vnútropodnikového presunu zamestnaný u toho istého zamestnávateľa alebo u zamestnávateľa v rámci tej istej skupiny zamestnávateľov, uvedenú v Zmluve medzi zamestnancom zamestnávateľom;
- skutočnosť, že štátny príslušník tretej krajiny sa po skončení vnútropodnikového presunu bude môcť vrátiť späť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k zamestnávateľovi v rámci tej istej skupiny zamestnávateľov, uvedenú vo Vyhlásení zamestnávateľa alebo Vysielacej zmluve;
- skutočnosť, že štátny príslušník tretej krajiny má vysokoškolské vzdelanie požadované na výkon zamestnania a dohodu o odbornej príprave na účely profesijného rastu alebo získania vedomostí v oblasti manažmentu podnikania, doklad o vzdelaní, vyžaduje vyššie overenie Apostilom alebo superlegalizáciou a úradný preklad;
- skutočnosť, že štátny príslušník tretej krajiny spĺňa podmienky na výkon regulovaného povolania, ak ide o regulované povolanie - dokladuje sa Rozhodnutím o uznaní vzdelania.
Okrem toho sa vyžaduje, aby za posledných päť rokov nebola spoločnosti uložená pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania.
Počet občanov z krajín mimo EÚ, ktorí môžu pracovať ako ICT zamestnanci a bývať na Slovensku, nie je limitovaný žiadnou kvótou.
Mobilita zamestnanca presunutého v rámci podniku
Mobilita je flexibilnejší spôsob, ako umožniť štátnym príslušníkom tretích krajín pracovať v iných krajinách EÚ. Vzťahuje sa na vnútropodnikový presun štátneho príslušníka tretej krajiny v rámci EÚ alebo na účely výkonu činností na Slovensku na základe jeho už existujúceho povolenia na pobyt v inom členskom štáte. Tento štátny príslušník tretej krajiny nemusí mať nové povolenie na pobyt, pretože jeho pobyt a práca sú už legálne pokryté v inom členskom štáte, o čom svedči aj to, že jeho doklad o pobyte obsahuje v položke „druh pobytu“ označenie „ICT“.
Mobilita má byť vykonávaná u toho istého zamestnávateľa alebo v rámci tej istej skupiny zamestnávateľov, v ktorom má štátny príslušník tretej krajiny schválený vnútropodnikový presun.
Príklad mobility zamestnanca presunutého v rámci podniku
Spoločnosť ZF Nemecko s pobočkou v Argentíne a aj na Slovensku presunie zamestnanca zo ZF v Argentíne do ZF Nemecko na základe vnútropodnikového presunu, čo znamená, že štátny príslušník tretej krajiny bude držiteľom pobytového preukazu „ICT“ v inej členskej krajine EÚ. Následne bude presunutý do spoločnosti ZF Slovensko, kedy si štátny príslušník uplatní mobilitu.
Povinnosti hostiteľského subjektu
Pred príchodom štátneho príslušníka tretej krajiny na územie Slovenskej republiky hostiteľský subjekt - spoločnosť, do ktorej je zamestnanec presunutý, so sídlom na území členského štátu oznámi ministerstvu vnútra úmysel uplatňovať mobilitu. Okrem oznámenia musí doložiť doklad o tom, že patrí k rovnakému zamestnávateľovi/skupine zamestnávateľov ako zamestnávateľ v tretej krajine. Hostiteľský subjekt taktiež musí oznámiť informáciu o dátume začiatku a ukončenia mobility.
Okrem uplatňovania mobility zamestnanca sa uplatňuje aj mobilita študenta vysokej školy, výskumného pracovníka a rodinného príslušníka.
Vo všeobecnosti platí, že v prípade mobility nie je povinnosťou hostiteľského subjektu nahlasovať voľné pracovné miesto ani žiadať o potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.
Hlavné výhody ICT a Mobility – pobytov pre cudzincov pri presune v rámci podniku
Oba druhy pobytov (ICT aj Mobilita) poskytujú firmám aj zamestnancom značné benefity. Medzi hlavné patrí:
- možnosť pre zamestnávateľa v prípade nedostatku kvalifikovaných odborníkov na Slovensku dočasne presunúť expertov zo zahraničia bez zdĺhavého procesu náboru nových zamestnancov;
- efektívne využívanie odborných znalostí zamestnancov firmy na globálnej úrovni, bez toho, aby bolo potrebné najímať nových pracovníkov na lokálnom trhu, kde môžu byť špecialisti nedostatkovým zdrojom;
- príležitosť pre zamestnancov získať cenné medzinárodné skúsenosti, rozšíriť svoju odbornú kvalifikáciu a zlepšiť si kariérne príležitosti v rámci firmy;
- možnosť pre zamestnancov (pri oboch typov presunov) pracovať na rôznych trhoch a projektoch, čo môže byť finančne aj osobne výhodné.