Zvýšenie sadzby DPH od roku 2011 bolo podľa schválenej legislatívy len dočasné. V roku 2015 by mala klesnúť na 19 %.
S účinnosťou od 1. januára 2011 sa dočasne zvýšila základná sadzba dane z pridanej hodnoty o jeden percentuálny bod a zrušila sa znížená sadzba dane z pridanej hodnoty na predaj potravín z dvora, ktorá bola vo výške 6 %. Zmenami sa zabezpečili vyššie daňové príjmy do štátneho rozpočtu.
Podmienky pre zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 19 %
Základná sadzba dane z pridanej hodnoty vo výške 20 % má byť účinná len do konca kalendárneho roka, v ktorom Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje o tom, že aktuálny schodok verejnej správy (schodok štátneho rozpočtu) je nižší ako 3 % HDP.
Dňa 23. apríla 2014 uverejnila Európska komisia na internetovej stránke Eurostatu prvú notifikáciu (podľa aktualizovaných odhadov skutočných schodkov) o stave schodkov štátnych rozpočtov za rok 2013 a stave štátnych dlhov k roku 2013. Predbežná výška schodku štátneho rozpočtu Slovenskej republiky je zistená na úrovni - 2,8 % HDP.
Ak by nedošlo k výraznej úprave smerom k zvýšeniu schodku štátneho rozpočtu, podľa účinného zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len “zákon o dani z pridanej hodnoty”) by sa základná sadzba dane z pridanej hodnoty znížila s účinnosťou od 1. januára 2015 o jeden percentuálny bod, teda na úroveň 19 %. Ďalším nutným predpokladom je, že nenastane zmena zákona o dani z pridanej hodnoty v tejto oblasti.
Definitívne údaje o výške schodku štátneho rozpočtu Slovenskej republiky za rok 2013 budú zverejnené Európskou komisiou (Eurostatom) v štvrtom štvrťroku kalendárneho roka 2014. Členské štáty vrátane Slovenskej republiky majú povinnosť oznámiť Európskej komisii (Eurostatu) aktuálne schodky sektora verejnej správy za rok 2013 do 1. októbra 2014.