Zamestnávateľ, ktorý vyplácal v roku 2019 príjem zo závislej činnosti, je povinný podať hlásenie o vyúčtovaní dane. Lehota za rok 2019 sa však kvôli núdzovému stavu predĺžila.
Kto podáva hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019?
Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti je povinný podať v roku 2020 (za rok 2019) podľa § 39 ods. 9 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) ten zamestnávateľ – platiteľ dane, ktorý vyplatil zamestnancom v roku 2019 príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či išlo o peňažné alebo nepeňažné plnenie.
Ten zamestnávateľ – platiteľ dane alebo zahraničný platiteľ dane podľa § 48 zákona, ktorý v roku 2019 nevyplácal žiadne príjmy zo závislej činnosti, nie je povinný podať hlásenie o vyúčtovaní dane.
Do kedy musí zamestnávateľ podať hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019?
Hlásenie o vyúčtovaní dane podľa § 49 ods. 1 sa podáva do konca apríla po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon neustanovuje inak. Uvedené znamená, že za rok 2019 je lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane do 30.4.2020.
Vzhľadom však na vyhlásený núdzový stav v súvislosti so šírením nákazy koronavírusu (COVID-19) bol dňa 2.4.2020 schválený Národnou radou SR nový zákon tzv. „lex korona“, ktorý upravuje niektoré mimoriadne opatrenia vo finančnej oblasti a predlžuje tým lehotu na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2019.
Na základe prijatých opatrení sa predlžuje lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane pre zamestnávateľa, a to do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie (napr. ak pandémia skončí v júli 2020, lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane bude do 30.9.2020).
To, aké opatrenia ešte boli prijaté „lex koronou“ si môžete prečítať v článku Lex korona – mimoriadne opatrenia vo finančnej oblasti.
Ako postupovať pri podávaní hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2019, ak zamestnávateľ zomrie?
Za zomrelého zamestnávateľa – platiteľa dane, podáva hlásenie o vyúčtovaní dane dedič (ak je dedičov viac, podáva hlásenie ten dedič, ktorému to vyplynie z dohody dedičov).
Pri podávaní hlásenia o vyúčtovaní dane za zomrelého zamestnávateľa je lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane podľa § 49 ods. 4 do troch mesiacov po smrti zamestnávateľa, avšak táto lehota môže byť správcom dane predĺžená, ak dedič podá žiadosť najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie hlásenia.
V čase vyhláseného núdzového stavu, však platí lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane, ktorú určuje tzv. „lex korona“, a to tak, že ak lehota na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane podľa vyššie uvedeného uplynie počas obdobia pandémie, dedič alebo osoba podľa osobitného predpisu podá toto hlásenie v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Aj tu môže dedič alebo osoba podľa osobitného predpisu využiť podanie žiadosti o predĺženie lehoty, najneskôr 15 dní pre uplynutím tejto novej lehoty na podanie hlásenia.
Aké tlačivo pri podávaní hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2019 použiť?
Pri podávaní hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2019 je potrebné dať pozor, nakoľko sa tlačivo za zdaňovacie obdobie roku 2019 oproti predošlému roku menilo. Zamestnávateľ pri podávaní hlásenia o vyúčtovaní dane použije tlačivo, ktoré vydalo Ministerstvo financií SR oznámením č. MF/014711/2019-721 o určení vzorov tlačív, ktoré nájdete v článku Vzory tlačív v roku 2020 – závislá činnosť a ročné zúčtovanie dane.
Nový vzor hlásenia o vyúčtovaní dane za zdaňovacie obdobie roku 2019 obsahuje tieto zmeny:
- nová kolónka „počet zamestnancov, ktorým bol vyplatený príspevok na rekreáciu, oslobodený od dane podľa § 5 ods. 7 písm. b) zákona“ a nová kolónka „v úhrnnej sume“, to znamená, že okrem počtu zamestnancov, ktorým zamestnávateľ poskytol príspevok na rekreáciu, je potrebné uviesť aj úhrnnú sumu týchto príspevkov v roku 2019,
- priznanú a vyplatenú sumu úhrnnej sumy a vybranej sumy daňového bonusu na dieťa a na zaplatené úroky je potrebné rozčleniť do dvoch riadkov v časti I. , konkrétne do riadkov 5 a 7,
- vypustená rekapitulácia zamestnaneckej prémie v časti III. – Rekapitulácia,
- údaje o daňovom bonuse na dieťa a zaplatené úroky je potrebné rozčleniť v časti III. – Rekapitulácia.
Aký je obsah hlásenia o vyúčtovaní dane za rok 2019?
Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019 sa skladá z piatich častí, pričom prvá strana hlásenia o vyúčtovaní dane obsahuje informácie najmä o:
- zamestnávateľovi,
- druhu hlásenia,
- kontakte na osobu, ktorá vypracovala hlásenie,
- počte zamestnancov, ktorým bol priznaný daňový bonus na zaplatené úroky,
- počte zamestnancov, ktorým bol vyplatený príspevok na rekreáciu,
- počte strán a uvedených zamestnancov v časti IV. a V.
Obsah hlásenia je rozdelený na tieto časti:
- I. časť – Vyúčtovanie dane: uvádzajú sa tu sumy v eurách predovšetkým o zúčtovaných a vyplatených zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň, priznanej a vyplatenej sume daňového bonusu na dieťa, či na zaplatené úroky a nakoniec suma v eurách dane zníženej o daňový bonus na dieťa a zaplatené úroky a údaj, či je výsledkom hlásenia o vyúčtovaní dane daňový preplatok alebo daňový nedoplatok,
- II. časť – Rozdiely z dodatočného hlásenia: vypĺňa sa, ak zamestnávateľ podáva dodatočné hlásenie (t. j. po lehote na podanie hlásenia),
- III. časť – Rekapitulácia: uvádzajú sa tu informácie o daňovom bonuse na dieťa a zaplatené úroky,
- IV. časť – Úhrn príjmov poskytnutých zamestnancom, úhrn zrazených preddavkov na daň z týchto príjmov a vyplatený daňový bonus – obsahuje údaje o zamestnancoch, ktorým zamestnávateľ nevykonal ročné zúčtovanie dane,
- V. časť – Údaje o zamestnancoch, ktorým zamestnávateľ, ktorý podáva hlásenie, vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň.
Čo hrozí zamestnávateľovi, ak podá hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019 po lehote na podanie?
V prípade, ak zamestnávateľ podá hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019 po 30. apríli 2020 do nového termínu na podanie hlásenia o vyúčtovaní dane, ktorú predĺžila „lex korona“, nehrozia zamestnávateľovi žiadne sankcie za oneskorené podanie hlásenia.
Ak však zamestnávateľ nepodá hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2019 do konca druhého kalendárneho mesiaca po skončení pandémie, hrozí mu pokuta od 60 € do 3 000 €. Viac informácií o určovaní pokút sa dozviete v článku Pokuty, sankcie a úroky z omeškania pri neplnení daňových povinností nepeňažnej povahy.