Už 13-ty rok boli ocenení mladí inovatívni podnikatelia a podnikateľky. Kto bodoval v tomto ročníku?
Hlavnou myšlienkou projektu Mladý inovatívny podnikateľ je poukázať a verejnosti predstaviť mladých, kreatívnych a inovatívnych ľudí, ktorí môžu byť inšpiráciou pre mladých začínajúcich podnikateľov alebo aj pre tých, ktorí o podnikaní ešte len uvažujú.
Finalisti súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2019
Odborná komisia vybrala z prihlásených z celého Slovenska 5 finalistov súťaže. Sú nimi
- Martina Dudová
- Jaroslava Wurll Kocanová
- Jakub Lajmon
- Jana Troppová
- Tomáš Žáček
Ing. Martina Dudová Buď kreatívny
Kozmetiku začala vyrábať ako hobby popri doktorandskom štúdiu chémie. V začiatkoch mala malú vyrobňu, ktorú časom musela vymeniť za 3-násobne väčšiu,keďžem záujem o produkty neustále rástol. Pridal sa ku nej aj manžel Matúš, ktorý po pôrode ich dcérky pred 3 rokmi nastúpil namiesto nej na rodičovskú dovolenku. Medzitým dokončila aj doktorandské štúdium a firma sa rozrástla o ďalších dvoch pomocníkov. V súčasnosti sa venuje okrem vývoja a výroby kozmetiky pod vlastnou značkou Navia, aj vývoju novej značky Solution, ktorá je inovatívna ako v spôsobe výroby za studena, tak aj vo využití znalosti aromaterapie a vedecky podložených výsledkov surovín na základe klinických štúdií.
Spolupracuje tiež na vývoji a uvedení novej kozmetiky s obsahom kyslíka, ktorá v tomto prevedení na Slovensku nemá konkurenciu.
Jaroslava Wurll Kocanová (Jaroslava Wurll Kocanova s.r.o.)
Náplňou firmy je tvorba spoločenských a svadobných šiat v dizajnovom prevedení. Jej nositeľkou je módna návrhárka Jaroslava Wurll Kocanova, ktorá našla svoju inšpiráciu v ľudovej kultúre. Nezameriava sa na ľudovú kultúru ako takú, snaží sa ju vniesť do modernej doby. Spája tradíciu s jednoduchými strihmi, pričom využíva tradičné nielen slovenské vzory. Kladie dôraz na detail, na kvalitu materiálov, spracovanie a originalitu. Jej posolstvom je zachovať ľudovú tradíciu, ktorú nám zanechali predkovia, na čo sme právom hrdí.
Mgr. Jakub Lajmon (In solutions, s.r.o.)
S programovaním začal v 12 rokoch. V 15 rokoch vyhral letné sústredenie mládeže zamerané na programovanie ako najlepší programátor. Na základe toho získal prvé komerčné projekty (vývoj webových systemov). Počas štúdia na vysokej škole (Masarykova univerzita v Brne) postupne pribral 3 dalších programátorov a vytvoril prvý tím. V roku 2014 bol prizvaný na projekt do USA na MIT a nasledne sa spojil s dalšími dvoma podnikateľmi (jeden z USA, druhý zo Slovenska) a spoločne začali budovať tím programátorov aj v Bratislave a cieliť tak na väčšie zákazky (prvé zákazky z USA, následne Nemecko a ďalšie krajiny).
Aktuálny cieľ je zamerať sa na odprezentovanie skúseností a referencií a pretaviť ich do známej a úspešnej značky (zatiaľ projekty získavali cez referencie) a stať sa synonymom IT firmy, ktorá navrhuje efektívne riešenia. Vyvinul okrem iných 3 inovatívne projekty na mieru a to:
- Projekt Venus – vytvorenie webového objednávacieho systému,
- Projekt Výtopňa – pre zážitkovú reštauráciu navrhli a vyvinuli pokladničný systém na mieru,
- Projekt Hlasový asistent pre pilotov – v súčasnosti testujú vyvinutý prototyp , ktorý zjednodušuje hobby pilotom získavanie aktuálnych informácií cez checklist.
Ing.Jana Troppová (Levellyn , s.r.o.)
Firma sa zaoberá výrobou korkových hračiek a korkového nábytku pre deti. Prináša na trh 100% prírodné produkty získané z obnoviteľných zdrojov našej planéty. Spolupracuje v úzkom kruhu so špeciálnymi pedagógmi a vytvára pomôcky na mieru pre predškolské zariadenia, ale zároveň aj diagnostické centrá pre deti s poruchami.
Hlavným cieľom je prinášať na trh
nové produkty, ktoré prispievajú aj k rozvoju dieťaťa počas hry. Taktiež sa chce venovať aj deťom s poruchami, pretože z jej
pohľadu nedostávajú dostatok pozornosti. Korkové hračky sú ľahké, flexibilné
pri náraze dieťaťa, tiché počas hry, čo prináša veľké výhody pre dieťa a pre
hru.
Ing. arch. Tomáš Žáček (Ecocapsule s.r.o.)
Ecocapsule dizajnuje a vyrába krásne, mobilné a energeticky nezávislé mikrodomy, ktoré sú pohaňané iba vetrom a slnkom a teda zelenymi energiami, a preto je vhodná na pozemky a miesta, kde nie je žiadna technická infraštruktúra. Može byť použitá ako obytná jednotka, pop- up hotel, či karavan.
Momentálne pracuje i na office, entertainment a infrastructure variante. Produkt Ecocapsule nás reprezentuje na mnohých výstavách doma i v zahraničí a bol už umiestnený dokonca aj na Time Square v New Yorku.
Ocenení v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2019
Na základe rozhodnutia odbornej komisie pre posudzovanie nominácií sa absolútnym víťazom stal Ing. arch. Tomáš Žáček (Ecocapsule s.r.o.), ktorý zároveň získal Cenu BMW za inovatívnosť.
Cenu J&T Banky za najväčší ekonomický potenciál získal Mgr. Jakub Lajmon (In solutions, s.r.o.). Jakub zároveň získal Cenu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu-mladému podnikateľovi v oblasti informačných technológií.
Cenu JCI-Slovensko za inovatívne podnikanie získali Ing. Jana Troppová a Bc. Jaroslava Wurll Kocanová.
Cenu Profitu za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh získala Ing. Martina Dudová, PhD.
O súťaži Mladý inovatívny podnikateľ a jej organizátoroch
Projekt Mladý inovatívny podnikateľ 2019 je organizovaný aj v iných krajinách, a to pod názvom Creative Young Entrepreneur Award. Organizuje ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International - Slovakia) v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska a inšpiratívnym magazínom Profit. Junior Chamber International - Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila celosvetová JCI 100 rokov od svojho založenia. Združenie podnikateľov Slovenska je prvým záujmovým združením súkromných podnikateľov Slovenskej republiky, ktoré bolo založené v novembri v roku 1989. Jeho hlavným poslaním je zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Profit je mesačník o ľuďoch, ktorí svojím prístupom k peniazom, životu, ale aj k sebe samému dokážu inšpirovať ostatných.
Generálny partner projektu: J&T Banka
Špeciálny partner projektu: Slovak Business Agency