Tomáš Žáček a Soňa Pohlová a Igor Žáček zo štúdia Nice Architects sa v roku 2009 zúčastnili súťaže, ktorá viedla k jedinečnému projektu Ecocapsule.
Architekti zo štúdia Nice Architects patria medzi tých, ktorí radi prijímajú nové výzvy a snažia sa držať krok so svetovou architektúrou.
Ako vlastne začal príbeh Ecocapsule? V roku 2009 vypísala Andes Sprouts Society súťaž na tému „Small is beautiful“ (Malé je krásne), v ktorom hľadala dodávateľa obývateľnej jednotky, ktorá by bola autonómna a mobilná. Tomáš, Soňa a Igor sa rozhodli prihlásiť so svojím nápadom Ecocapsule, ktorý síce nevyhral, ale získal celosvetovú pozornosť a začali sa dokonca ozývať prví potenciálni zákazníci. Ecocapsule je nízkoenergetické mobilné obydlie, ktoré majiteľovi umožňuje cestovať po celom svete a to bez závislosti na energetickej infraštruktúre. O tom, ako presne Ecocapsule funguje a akú cestu si prešiel od začiatku až po minulý rok, si môžete prečítať v článku Slovenský startup Ecocapsule vzbudil pozornosť svetových médií na Podnikajte.sk
Po roku sme sa ozvali tímu Ecocapsule opäť a opýtali sme sa ich, kam sa im podarilo posunúť. Pozvanie na rozhovor prijala Soňa Pohlová, partnerka štúdia a zakladateľka Ecocapsule.
Mohli by ste sa predstaviť čitateľom podnikajte.sk?
Moje meno je Soňa Pohlová a som architektka. Spoločne s Tomášom Žáčkom vedieme štúdio Nice Architects, v rámci ktorého sme v roku 2009 aj s Igorom vytvorili projekt Ecocapsule. Intenzívnejšie sa projektu venujeme asi 2 roky, minulý rok sme ho prezentovali na festivale Pioneers vo Viedni.
Ako veľmi vám pomohla účasť na Pioneers festivale?
Vďaka prototypu, ktorý sme vo Viedni prezentovali, sme získali veľkú popularitu, súčasne nám zabezpečil feedback od záujemcov. Ľudia nám píšu, na čo by chceli kapsulu využiť, prípadne sa pýtajú na nejaký konkrétny prvok. S touto spätnou väzbou potom pracujeme a aj na jej základe sa následne rozhodujeme.
V akom stave je projekt v súčasnosti?
Momentálne máme jeden prototyp, ktorý ešte nie je na 100% funkčný. Vytvoriť ho na prvýkrát v bezchybnej podobe nie je možné. Čakajú nás ešte dva prototypy, pričom na konci tohto vývoja by mal byť úplne funkčný produkt.
K limitovanej edícií, s ktorou ideme aktuálne na trh, preto ponúkame našim zákazníkom aj väčšiu voľnosť pri kustomizácií. Je nám jasné, že chybičky sa môžu stále vyskytnúť. Potrebujeme ich odladiť ešte predtým, ako pôjde Ecocapsule do sériovej výroby.
Ako ste doteraz financovali vývoj prototypu?
Financie išli z našich súkromnych zdrojov. Nenechali sme sa opantať eufóriou po Pioneers, kde sme zaujali viacerých investorov. Snažili sme sa čo najdlhšie všetko manažovať sami tak, aby nám nik nediktoval podmienky príliš skoro.
Neskôr sme už museli uznať, že pri podobnom type projektu, pri ktorom plánujeme prejsť do sériovej výroby, by samofinancovanie nebolo naďalej udržateľné. Aj preto sme sa rozhodli v ďalšom procese hľadať investora.
Povedali by ste nám viac o investičnej platforme, prostredníctvom ktorej hľadáte investora? Aké máte na neho kritériá?
Platforma, cez ktorú momentálne riešime investora, sa volá Crowdberry. Okrem hľadania investorov zabezpečujú aj právne a ekonomické poradenstvo. Investíciu by sme chceli uzavrieť do konca tohto roka. Máme v hre viacerých investorov, ktorí sú zo Slovenska alebo zo zahraničia. Našim cieľom je diverzifikovať ich profily. Pozeráme sa na ich background, predmet ich činnosti, ďalej na to, aké trhy by nám dokázali otvoriť a čo ešte môžu našej firme okrem financií priniesť.
Máte už dnes predstavu, koľko Ecocapsule predáte po uvedení na trh?
Nedávno sme na web umiestnili možnosť predobjednávky na limitovanú sériu 50 kusov, v ktorej si ľudia môžu kúpiť miesto v poradí. Produkt je teraz drahší, na strane druhej s klientmi užšie komunikujeme a ponúkame im väčšiu mieru kustomizácie. V sériovej výrobe bude cena signifikantne nižšia. Aktuálne máme niekoľko sto nezáväzných objednávok - koľko z nich sa pretaví do predaja, sa ešte len uvidí.
Najviac objednávok máme z Ameriky a Austrálie. Ak by sme prerazili, prejdeme na sériovú výrobu. Aktuálne nám najväčší problém robí to, že sme zo Slovenska. Napríklad veľa Američanov sa sem bojí posielať peniaze.
Prezradíte nám, aké sú vaše plány do budúcnosti?
Aktuálne prebiehajú rokovania o viacerých zaujímavých spoluprácach. Veríme, že sa nám už čoskoro podarí úspešne dotiahnuť jednania s agentúrou, ktorá úzko spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) ohľadom vývoja close-habitat. Tie sa možno budú jedného dňa používať na bývanie na Marse či Mesiaci.
Máme rôzne nápady ohľadom dizajnu alebo systémov. Kapsule nemusia byť nevyhnutne len vajíčko – môžeme ich nakombinovať do unikátnych kompozícií. Veľa ľudí sa nás napríklad pýta, či by nebolo možné vytvoriť obývateľnú kapsulu pre viac ako 2 obyvateľov.
S projektom máme ďalekosiahle plány a veľa s ním spojených nápadov – tie ale budeme aplikovať až po tom, ako sa produkt úspešne uchytí na trhu.