BLOG: Sladké ovocie podnikateľského stromu

Človek, ktorý sa vydá na cestu podnikania, zažíva počas celého obdobia samostatnej zárobkovej činnosti celú škálu emócií. Od prvotnej eufórie, cez neskoršiu únavu, netrpezlivosť, bezmocnosť či sklamanie až po konečnú satisfakciu. Tých negatívnych emócií môže byť ale na počudovanie aj viac. O to sladšia je však potom odmena, ktorá sa dostaví napríklad vo forme prestížneho ocenenia. Podobne to bolo aj v mojom prípade...

Keď som začínala písať tento blog, predstavila som sa ako copywriter. Keďže však moja láska k jazykom nepokrýva len materčinu, pridružila sa ku mne už v detstve aj nemčina. A ostala mi dodnes, pretvorila sa dokonca do vysokoškolského štúdia. A práve od nemčiny a cudzích jazykov celkovo sa odvíja aj môj druhý podnikateľský príbeh, ktorý teraz zožal svoje prvé ovocie.

 

Keď sme v lete roku 2007 s kolegyňami z gymnázia netrpezlivo očakávali naše prvé vysokoškolské prázdniny, chýbala nám sebarealizácia. A tak sa zrodila myšlienka založiť letnú jazykovú školu. Nápadu sa ujal mladý starosta obce Košeca Radomír Brtáň, ktorý pre projekt poskytol priestory a administratívnu podporu. Idea, ktorá vznikla takpovediac „na kolene“, dostala svoje reálne kontúry a u študentov zožala veľký úspech. Ďalšie leto už bolo „repete“ letnej jazykovky priam povinnosťou. Keďže sme však uvažovali aj o celoročnej forme vzdelávania v obci, boli sme nútené zriadiť si právnu formu. Vtedy sa začalo aj naše oficiálne podnikanie v oblasti výučby cudzích jazykov. O obecnú školu prvú svojho druhu na Slovensku sa začali intenzívne zaujímať aj celonárodné médiá. V pozadí školy sa však zároveň odohrával neustály zápas s financiami, fluktuáciou lektorských síl či chýbajúcou technikou. Vzdať sa sme ale nemali v pláne...

Článok pokračuje pod reklamou

Hybridná obecná jazyková škola v Košeci sa vykryštalizovala až tak, že dnes ponúka zabehnuté jazykové vzdelávanie v dvoch formách – letnej aj celoročnej. Okrem toho sme vyvinuli aj sústavu úrovňových jazykových testov podľa Európskeho referenčného rámca (CEFR) a venujeme sa tiež výučbe detí so špecifickými poruchami učenia. Združenie sa premenovalo z pôvodnej „letnej“ školy na Smart Language Courses a pre občanov Košece ale aj okolia je už neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Na jeseň roku 2009 sme si povedali, že je možno čas dať o sebe vedieť aj vo svete. A tak sme si trúfli prihlásiť sa do súťaže Európske podnikateľské ocenenia 2010, organizovanej Európskou komisiou, ktorú na Slovensku zastupuje Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP/NADSME).

Spočiatku sme nedúfali, no nepradvedpodobné sa stalo skutočnosťou – stali sme sa národnými víťazmi! Celkovo sa do súťaže zapojilo viac ako 360 projektov z takmer všetkých krajín EÚ. Odborná porota následne vybrala 53 projektov, ktoré sa mali uchádzať o prvenstvo v tej ktorej kategórii. V tej našej – Investície do zručností, sme boli v TOP 11 z celej EÚ. Naozajstný dôvod na úsmev... Úplne najkrajšou správou však bolo, keď sme sa dozvedeli, že ocenenie ako národnému víťazovi nám odovzdajú priamo zástupcovia Európskej komisie v španielskom Madride. Neváhali sme ani chvíľku a pozvanie sme prijali.

Ocenenie v rámci celoeurópskeho kola sme síce napokon nezískali, na náš úspech sme ale boli patrične hrdí. A hoci sme nevyhrali, podarilo sa nám touto cestou dať o sebe vedieť širšej verejnosti, získať nových študentov či partnerov a opäť tak o niečo vylepšiť celé fungovanie projektu. Rovnako podnetné boli však aj semináre a prezentácia ostatných projektov v rámci konferencie „Getting SME on the road to recovery“, ktorá udeľovanie cien sprevádzala. Nové myšlienky, nové nápady, úžasná tvorivá energia. To všetko ale aj oveľa viac sa na človeka priam lepilo. A keby sa ma niekto spýtal, či by som sa tejto alebo podobnej súťaže niekedy prihlásila znova, určite odpoviem áno! Niet totiž krajšieho pocitu, ako získať ocenenie za niekoľkoročnú drinu a ukázať svetu, čo je vo Vás a čo dokážete...
Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2024

Aké sú rozdiely medzi podnikaním formou živnosti a s.r.o. v roku 2024 pri zakladaní, ručení, účtovníctve, daňovo-odvodovom zaťažení, aj pri prípadom ukončovaní podnikania, sa dočítate v článku.

Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky