Po viac ako dvadsiatich rokoch v korporátnom svete sa rozhodla vymeniť pohodlnú prácu za vlastné podnikanie. Necítila sa však na to, aby od nuly budovala svoju značku, preto si zvolila franchising.
V roku 1989 som bola snáď prvý človek, ktorý dal dobrovoľne výpoveď
Po skončení gymnázia jej kroky nesmerovali na vysokú školu, ale do praxe. Jej prvým zamestnaním, ešte v čase socializmu, bolo Západoslovenské dopravné stredisko, kde pracovala na pozícii rozborár. V roku 1989 patrila medzi prvých ľudí, ktorí dobrovoľne dali výpoveď. „19. 11. 1989 som prišla do práce a povedala som, že tu už nebudem robiť, lebo chcem zistiť, čo v živote robiť chcem,“ začína rozprávanie o svojej kariére Tamara. Potom som robila všeličo a jedného dňa prišla z úradu práce ponuka pracovať pre Open University Business School. Zahraničná vysoká škola začínala na Slovensku budovať svoju pobočku a hľadali ľudí do tímu. „Na pohovore sa ma riaditeľ spýtal, či viem anglicky. Ja na to, že jasné! Ale reálne som nevedela ani ceknúť. Bola to však obrovská výzva. Povedala som si -angličtina? Ok, popracujem na nej“, spomína dnes už s úsmevom. Prvého pol roka mala na starosti pokladnicu, kopírku, fax, termíny. Po pol roku začala organizovať tlačové konferencie a zrazu skončila na marketingu. Popri práci na pre Open University v Bratislava na tejto škole aj ako jeden z prvých študentov študovala.
Z Open university do reťazca s rýchlym občerstvením
Na Open University bola do roku 1995 zodpovedná za marketing a predaj dištančného vzdelávania. Ďalšou zastávkou v jej kariére bol v rokoch 1995 – 2000 reťazec s rýchlym občerstvením. Nastúpila len pár týždňov potom, čo v SR otvoril prvú prevádzku. V slovenskej pobočke bola druhým zamestnancom. Bola zodpovedná za marketing, obchod, komunikáciu, lobing a vyhľadávanie franchisingových partnerov. Kritériá na franchisingových partnerov mal reťazec rovnako prísne ako dnes. „Viete si predstaviť v roku 1996 hľadať ľudí, ktorí transparentne zarobili svoj majetok, majú skúsenosť s podnikaním, ale svoje podnikanie predali, budú rok žiť z úspor a budú počas tohto roka na tréningu v niektorej z existujúcich prevádzok? Následne by sme im ponúkli možnosť otvoriť si vlastnú prevádzku v lokalite, ktorú určí centrála. Bola to pre mňa ďalšia výzva“, dodáva..
Rovnako ako jej predchádzajúci zamestnávateľ aj reťazec s rýchlym občerstvením investoval veľmi veľa do Tamarinho rozvoja. Vďaka tejto práci absolvovala štúdium na Hamburger University v Chicagu. Prednášali tam top ľudia z celého sveta, napríklad riaditelia celosvetového obchodu Coca Coly alebo spoločnosti Procter&Gamble.
Prvý pokus stať sa podnikateľom
V roku 2000 jej pracovnú pozíciu reťazec s rýchlym občerstvením presunul do Prahy a preto sa rozhodla odísť a skúsiť vlastné podnikanie. Podľa jej vlastných slov na tento jej prvý podnikateľský pokus nebol trh ani ona sama pripravená. Následne sa zamestnala v jednej z popredných poisťovní, kde som pracovala ako marketingová riaditeľka.
Vo vzdelávaní nezaháľala ani počas ďalšej kariéry. Za dôležitý míľnik z tohto obdobia považuje svoje štúdium na Tilburg University. S úsmevom spomína najmä na prijímací pohovor, na ktorom sa jej dekan pýtal na jej predošlé vzdelanie. „Keďže som nemala slovenskú vysokú školu, tak som spomenula aspoň to, že som chodila na Hamburger University. To bol pre neho obrovský benchmark, bola som okamžite prijatá“.
Jej kariéra pokračovala v dvoch najväčších slovenských bankách. Najskôr mala na starosti budovanie značky pre segment podnikateľov, neskôr zodpovedala za redizajn call centra zo servisného na predajný kanál a stála aj pri tvorbe prvého franchisingového systému v oblasti bankovníctva v SR.
Už mám dosť rokov na to, aby som mohla fungovať ako zodpovedný občan sám za seba
„Niekedy sú skúsenosti silná stránka a niekedy sa obracajú na riziko, najmä ak niektorí nemajú pokoru a nechcú počúvať“, uvádza Tamara dôvod, pre ktorý po 22 rokoch v korporátnom svete cítila potrebu zmeny a rozhodla sa podnikať. „Ľudia na Slovensku ťažko znášajú zmeny. Platí, že väčšina zmien je neúspešná preto, lebo ich ľudia neprijmú za svoje, nie preto, že by neboli prospešné. Mne žiadna zmena nerobí ťažkosti.“
Hľadala som nezávislosť a slobodu
Hľadala nezávislosť a slobodu. Keď odchádzala zo zamestnania, vedela, že chce byť sama sebe pánom. Pri rozprávaní o dôvodoch, ktoré viedli Tamaru k rozhodnutiu podnikať, hovorí: „Vedela som, čo nechcem, ostatné prišlo samé. Chcela som si plniť sen z roku 2000, ale v inej časovej dimenzii a s plnohodnotnejšou výbavou. V roku 2000 som rozumela marketingu a biznis plánom. Až neskôr som získala plnohodnotný pohľad. Za túto výbavu môžem byť korporátnemu svetu iba vďačná.“
V dvoch franchisingových systémoch vyhľadávala franchisantov, v treťom sa ním stala
Po odchode zo zamestnania sa obzerala po vhodnej príležitosti na jej ďalšiu kariéru. Vtedy sa dozvedela, že jej bývalá kolegyňa z banky robí niečo zaujímavé. Iveta Živicová bola prvým franchisingovým partnerom Expense Reduction Analysts v SR. Ide o jednu z najväčších a najúspešnejších svetových konzultantských sietí v oblasti nákladov, nákupu a riadenia dodávok. Konzultanti Expense Reduction Analysts sa špecializujú na udržateľné zníženie nestrategických - režijných nákladov.
Keď na predošlých pozíciách hľadala franchisingových partnerov pre svojho zamestnávateľa, tak záujemcov upozorňovala na dve veci, že budú podnikatelia (a s podnikaním je spojené riziko neúspechu) a že na preklenovacie obdobie potrebujú finančné prostriedky na to, aby prežili. Možno aj vďaka tomuto poznaniu sa stala podnikateľkou expresne rýchlo. „V pondelok som stretla Ivetu a do 10 dní som podpísala zmluvu. Vedela som, o čom podnikanie je. Poznala som veľké plusy, ale tiež riziká. Ak si myslíte, že máte čas na to, aby ste si budovali od nuly svoju značku, procesy, riadenie, hľadali na trhu priestor a ak chcete robiť veľa chýb, choďte do podnikania sami. Ja som sa na to necítila. Ja som mladý človek so skúsenosťami a necítim sa na to, aby som si ďalších 5 rokov budovala firmu od nuly. Napriek tomu, že mám na tomto trhu veľmi veľa kontaktov, som si povedala, že chcem byť zastrešená, chcem byť v slušnej spoločnosti ľudí, ktorí si nič nechcú dokazovať, lebo už v živote niečo dokázali. Zobrala som na seba riziko, že idem od nuly ako ktorýkoľvek podnikateľ. Som ako typický startupista (široký úsmev). Mám jeden mobil, multifunkčné zariadenie, kanceláriu mám doma, robím po večeroch a soboty či nedele“, približuje svoje podnikanie Tamara.
„Time to cash“ je v tomto biznise veľmi dlhý
S kolegyňou Ivetou Živicovou pracujú ako tím a hľadajú ďalších partnerov. Takých, ktorí doplnia ich expertízu a tiež geograficky doplnia iné časti Slovenska. „Franchisingový systém Expense Reduction Analysts (ERA), by som prirovnala z hľadiska parametrov kvality k franchisingovému systému McDonald´s, ktorý je pre mňa benchmark. V zmluvách máme vyriešené aj to, ako sa firma postará o toho, kto má nejaký vážny zdravotný problém a nemôže ďalej pracovať. Keďže človek v tomto systéme je alfa a omega“ hodnotí dôvody výberu ERA Tamara. Kolegyňa Iveta ju dopĺňa slovami: „Ide o podnikanie pre tých, ktorí chcú work-life balance. Toto je pre mnohých najväčší benefit nášho systému“. Medzi nevýhody obe dámy zaraďujú fakt, že „time to cash“ a „time to yes“ sú veľmi dlhé. Dlho trvá samotné uzatvorenie zmluvy s potenciálnym klientom a dlhý je aj čas od začiatku zákazky po deň, kedy konzultanti ERA vidia na svojom účte prvé tržby. „Neľutujem ani minútu, ale je to nenormálne ťažké,“ hodnotí prvé roky svojho podnikania Tamarina kolegyňa Iveta, ktorá na Slovensku buduje značku Expense Reduction Analysts od nuly a dnes je rada, že už nie je na všetko sama. S Tamarou totiž tvoria veľmi dobre fungujúci tím.
Už teraz sme úspešné
„Na konzervatívnom slovenskom trhu už dnes máme projekty, ale nesmieme poľaviť. Keď s Tamarou chodíme od klientov a vidíme, ako im výsledky našej práce pomohli, tak sme spokojné. Toto je najkrajšia práca na svete“, uzatvára rozprávanie Iveta Živicová.