Úhrada poistného cez eSlužby Sociálnej poisťovne od 1.10.2024

Zamestnávatelia môžu zaplatiť poistné novým spôsobom – cez platobnú bránu. Ako to funguje, v čom spočívajú výhody a aké ďalšie funkcionality možno očakávať?

Zamestnávatelia budú môcť vykonať platbu poistného hneď v ďalšom kroku po podaní mesačného výkazu a výkazu poistného za zamestnancov – a to priamo v online prostredí Sociálnej poisťovne. Realizácia platby tak bude efektívnejšia, rýchlejšia a zároveň sa eliminuje chybovosť. Podrobnosti o novinke v článku.

Nový spôsob úhrady poistného pre zamestnávateľov od 1.10.2024

Doposiaľ mohli zamestnávatelia platiť poistné dvomi spôsobmi – bankovým prevodom alebo poštovým peňažným poukazom. Sociálna poisťovňa však uvádza do prevádzky aj platobnú bránu v systéme eSlužieb. Zároveň majú k dispozícii online prehľad vykonaných platieb poistného realizovaných v platobnej bráne - cez Štátnu pokladnicu.

Zavedenie platobnej brány je dostupné v službe „Odvádzateľ poistného“, kde je v rámci prvej etapy umožnené zamestnávateľom zaplatiť aktuálne poistné na mesačnom výkaze a výkaze poistného do lehoty splatnosti. Prvýkrát tak možno urobiť  za obdobie 09/2024.

Sociálna poisťovňa upozorňuje na benefity, ktoré nová funkcionalita ponúka:

  • efektívnosť pri procese podávania výkazu do Sociálnej poisťovne - hneď po podaní skontrolovaného (teda správneho) výkazu v eSlužbách tak zamestnávateľ môže poistné uhradiť priamo online v elektronickom prostredí Sociálnej poisťovne. Nie je potrebné využívanie ďalších softvérov zamestnávateľa, ani zadávanie platby v internetovom bankovníctve.
  • minimalizovanie chýb pri prepise údajov (napr. číslo účtu, variabilný či špecifický symbol) - zamestnávateľ nemusí nič vypĺňať, požadované platobné údaje si systém zadá automaticky, teda budú predvyplnené.
Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk
Zdroj: Redakcia Podnikajte.sk

Funkcie budú pribúdať

V prvej fáze projektu je v súčasnosti možné vykonať platby poistného zo strany zamestnávateľov.  Sociálna poisťovňa ale uvádza, že v blízkej budúcnosti pribudnú ďalšie funkcionality, ako napríklad možnosť úhrady poistného zo strany SZČO, zaplatenie nedoplatkov poistného čí platieb zo splátkového kalendára.

„Zámerom a cieľom Sociálnej poisťovne je zlepšovať svoje služby v spolupráci s klientmi – preto počas trvania prvej fázy tohto projektu prijíma námety od ich používateľov,“dodáva. Zaslať ich možno formou kontaktného formulára priamo v eSlužbách.

Kedy je poistné splatné?

Poistné sa platí spravidla za predchádzajúci kalendárny mesiac, pričom je splatné v deň určený na výplaty zamestnancov. Za zamestnancov s právom na pravidelný mesačný príjem, ktorí majú rôzne výplatné dni, je poistné splatné v deň poslednej výplaty. V prípade, že nie je určený konkrétny deň výplaty, splatnosť poistného je v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa poistné platí.

Pokiaľ ide o zamestnancov s právom na nepravidelný príjem, a to vrátane dohodárov s nepravidelným príjmom, poistné z vymeriavacieho základu je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom bol tento nepravidelný príjem zúčtovaný na výplatu.

Zdroj: Tlačová správa Sociálnej poisťovne, socpoist.sk

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


PN zamestnanca v roku 2025 – náhrada príjmu a nemocenské

Zamestnanec má počas PN-ky, za predpokladu splnenia určitých podmienok, nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa, resp. na nemocenskú dávku vyplácanú Sociálnou poisťovňou. Čo platí pre rok 2025?

Hranica príjmov pre (ne)platenie odvodov do Sociálnej poisťovne za rok 2025 v roku 2026

Nie každý živnostník a SZČO má povinnosť platiť sociálne odvody. V článku sa dozviete, akú výšku príjmov za rok 2025 sledovať, aby ste sa od roku 2026 vyhli plateniu sociálnych odvodov.

Súbeh dôchodkov: ktoré dávky (ne)možno poberať súčasne?

Je možné poberať viacero invalidných dôchodkov či vdovský so starobným? Na čo majú nárok invalidní penzisti po dovŕšení dôchodkového veku? A ako sa navzájom ovplyvňujú sumy dávok?

Kontroly PN na Slovensku v kocke a v číslach

Ako prebieha kontrola dodržiavania liečebného režimu počas PN, kto a kedy ju môže vykonať, aké právomoci (ne)má kontrolór a aké hrozia postihy? Informácie aj dáta.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky