Potrebujete auto na podnikanie? Viac sa ho oplatí prenajať ako kúpiť

Aké sú mesačné náklady pri prenájme vozidla v porovnaní s finančným lízingom či kúpou auta za „vlastné peniaze“? Aké ďalšie výhody prináša operatívny lízing?

Zaobstarať si auto s pomocou finančného lízingu alebo si vozidlo radšej prenajať prostredníctvom operatívneho (privátneho) lízingu? Nad takouto otázkou sa možno práve teraz zamýšľa nejedna firma či podnikateľ. Zaujíma sa predovšetkým o to, čo vyjde finančne výhodnejšie, časovo úspornejšie a prinesie vyššiu pridanú hodnotu.

Praktické porovnanie nákladov pri prenájme a kúpe auta

K vyriešeniu tohto rébusu môže záujemcom pomôcť konkrétny príklad. V tabuľke nižšie prinášame porovnanie nákladov na auto Audi Q3 v prípade prenájmu vozidla cez privátny lízing v spoločnosti Arval Slovakia, lídra na trhu operatívneho lízingu. Vyčíslené sú tiež náklady na kúpu auta s pomocou finančného lízingu alebo v prípade, ak firma auto nakupuje za hotovosť.

Najvýhodnejšie z porovnania vychádza zaobstaranie auta cez operatívny (privátny) lízing. Už v úvode je v tomto prípade výhoda pre firmu či podnikateľa v tom, že nemusí zložiť financie alebo akontáciu ako pri finančnom lízingu. Klient platí mesačnú splátku, a nemusí sa starať o platenie daní, poistenia či návštevy servisov a prezúvanie auta. V konečnom dôsledku ho vyjde vozidlo po štyroch rokoch o tisícky eur lacnejšie než ako pri zaobstaraní auta prostredníctvom finančného lízingu. A tiež aj v porovnaní s kúpou auta za hotovosť.

Zdroj: Arval Slovakia
Zdroj: Arval Slovakia

Žiadne starosti s autom, viac času na podnikanie

Okrem usporených financií prináša operatívny (privátny) lízing klientom aj časovú úsporu. Predovšetkým malé firmy a podnikatelia totiž prichádzajú pri spravovaní jedného či viacerých áut o čas. Zároveň nevedia presne odhadnúť mesačné náklady na vozidlový park, kedykoľvek sa môžu objaviť nepredvídateľné udalosti. Práve tieto starosti pri privátnom lízingu odpadávajú, keďže zákazník platí pevne stanovené mesačné platby. Tie si nastaví podľa vlastných potrieb a požiadaviek. Rozhodujúci je typ vozidla, doba prenájmu a odhadovaný počet najazdených kilometrov. Firma si môže tiež nastaviť služby a správu vozidla, ktorú práve potrebuje.

„Stretávame sa s názorom, že operatívny lízing je drahá záležitosť. A pritom sa naša služba za vozidlo nižšej kategórie môže pohybovať už na úrovni 200 eur mesačne,“ priblížil Radovan Kubiš, vedúci retailu a partnerstva v Arval Slovakia.

Ďalšie výhody operatívneho lízingu

Záujemca o operatívny lízing sa môže rozhodnúť, či zmluvu uzatvorí na kratšiu dobu niekoľkých mesiacov, alebo na niekoľko rokov. Na krátke projekty alebo pre dočasných zamestnancov môže firma zvoliť takzvaný strednodobý či flexibilný prenájom, ktorý je od jedného až po 24 mesiacov. Naopak, dlhodobý prenájom je skôr na obdobie od dvoch do piatich rokov.

Operatívny lízing si môžu firmy a podnikatelia vybaviť osobne alebo online. „Faktom je, že náš zákazník si vie v zásade väčšinu svojich požiadaviek vybaviť digitálne. A to buď prostredníctvom dedikovaných aplikácií, mobilnej aplikácie, prostredníctvom on-line service booking, alebo aj e-mailom,“ opísal Michal Duška z Arval Slovakia. Spoločnosť ponúka zákazníkom množstvo nástrojov na správu svojho vozového parku. Napríklad nástroj pre fleet manažérov v podobe Arval Fleet Status. Nástrojom na ucelený prehľad a vybavenie väčšiny požiadaviek a otázok ohľadom vozidla je zase mobilná aplikácia Arval Mobile.

V prípade potreby má spoločnosť k dispozícii aj account manažéra alebo driver desk špecialistu, s ktorým môžu záujemcovia komunikovať osobne. To zvyknú využívať najmä korporátni zákazníci, pre ktorých je potrebné hlavne zmluvné a cenové podmienky dohadovať osobne, aj vzhľadom na špecifické požiadavky väčších alebo medzinárodných klientov.

Článok pokračuje pod reklamou

Partnerstvo Arval Slovakia so značkou Hyundai

Arval Slovakia pritom aktuálne vstúpil do strategického partnerstva so značkou Hyundai. V rámci neho poskytuje pre malých firemných a privátnych zákazníkov služby operatívneho lízingu v produkte Hyundai Lease. „Cieľom tejto spolupráce je sprístupniť výhody prenájmu automobilov cez operatívny lízing pre široké masy zákazníkov,“ priblížil Radovan Kubiš z Arval Slovakia.

Vďaka tomuto partnerstvu sa stáva operatívny lízing pre klientov na Slovensku ešte dostupnejší a pohodlnejší. Hyundai ponúka atraktívne portfólio inovatívnych vozidiel a disponuje početnou sieťou moderných dealerstiev po celom území Slovenska. Spoločnosť Arval sa zase opiera o silnú sieť partnerov v oblasti servisu či obchodu a zákazníkom poskytuje kvalitné a odborné služby.

Nové auto rýchlejšie než pri kúpe

Zároveň pri súčasnej situácii, keď automobilky pre nedostatok čipov a súčiastok nestíhajú vyrábať autá, možno pri operatívnom lízingu získať nové vozidlo rýchlejšie. Pre dlhé čakacie lehoty začal Arval Slovakia nakupovať vozidlá na sklad a má potvrdené dodávky až do jesene 2023. To znamená, že klient sa k novému autu môže dostať podstatne skôr, ako keby si ho kupoval. Na sklad sa nakupovali najviac žiadané vozidlá v štandardnej výbave.

Spätná väzba a opätovné prehodnotenie potrieb

Okrem pravidelnej starostlivosti o vozidlový park dostane klient pri operatívnom lízingu raz alebo dvakrát ročne bezplatnú analýzu na mieru. V nej sa vyhodnotia potreby firmy či podnikateľa v oblasti mobility od geografie cez miesta určenia až po obchodnú stratégiu. Tak sa zabezpečí, že podnikateľ získa pre svoju firmu najlepšie možné produkty.

Elektromobily cez operatívny lízing

Mnohé firmy a podnikatelia sa chcú v súčasnosti správať zodpovedne k životnému prostrediu. Cez operatívny lízing si môžu prenajať aj elektromobily. Arval Slovakia pritom pomáha podnikom nielen s autami, ale aj s celou infraštruktúrou elektrifikácie. „SMaRT“ audit analyzuje využitie a potreby vozového parku firmy. Partnerstvo so spoločnosťou New Motion zároveň umožňuje nainštalovať komplexnú nabíjaciu infraštruktúru na pracoviskách a dokonca aj v domácnostiach zamestnancov.

Zdieľanie vozidiel

Carsharing (alebo zdieľanie vozidiel) je inovatívne riešenie, ktoré môže firmám pomôcť znižovať náklady. Zaviesť ho môžu do praxe aj pri prenájme vozidiel cez operatívny lízing. Fungovať môže ako vecný benefit pre zamestnancov, ktorý podporuje spoločenskú zodpovednosť podnikov.

Ako získať operatívny lízing?

Pokiaľ zvažujete namiesto kúpy auta jeho prenájom, cesta je jednoduchá. Stačí zavolať na číslo: +421 (0)2 57 108 000 alebo napísať na e-mail: [email protected] a odborníci zo spoločnosti Arval Slovakia vás budú kontaktovať. Po tom, čo im poviete o vašich potrebách i možnostiach, vám vypracujú tú najvýhodnejšiu ponuku.

Prečo zvoliť operatívny lízing od Arval Slovakia?

Spoločnosť je súčasťou nadnárodnej bankovej skupiny BNP Paribas a na slovenskom trhu je 18 rokov. Za toto obdobie si vybudovala pozíciu lídra v prenájme vozidiel formou operatívneho lízingu. Doteraz sa prioritne sústreďovala na firemných zákazníkov, ktorí disponujú veľkým vozidlovým parkom. Aktuálne však prispôsobila svoje služby aj potrebám malých podnikateľov, živnostníkov či fyzických osôb.

Akí zákazníci využívajú služby Arval Slovakia?

Medzi zákazníkov Arval Slovakia patria kľúčové podniky hospodárstva, ale už aj menšie firmy, živnostníci či fyzické osoby. Sú to zákazníci, ktorí chcú optimalizovať procesy a znižovať náklady. Viac informácií vám spoločnosť poskytne na telefónnom čísle a e-maile a nájdete ich aj na webovej stránke www.arval.sk.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Daň z motorových vozidiel za rok 2024

V januári 2025 budú daňovníci podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2024. Kto má povinnosť podať daňové priznanie, ktoré vozidlá sú predmetom dane a kedy je vozidlo od dane oslobodené?

Na Slovensko dorazila najväčšia Toyota. Spozornieť by mali hlavne živnostníci

Podnikateľom môžu zjednodušiť život a fungovanie – čo ponúkajú nové vozidlá z radu dodávkových vozidiel Toyota?

Poskytnutie firemného auta zamestnancovi aj na súkromné účely od 1.1.2025

Je potrebné poskytnutie firemného auta zamestnancovi zdaňovať a ako? Aké zmeny v zdaňovaní poskytnutia auta zamestnancovi nastávajú od 1.1.2025?

Povinné zimné pneumatiky v Európe

V ktorých krajinách a odkedy je potrebné mať prezuté na zimné pneumatiky a čo sa zmenilo od 1.10.2024? Prehľad pravidiel na Slovensku, v Rakúsku, Česku a ďalších štátoch EÚ.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky