Leasingy neboli nikdy populárnejšie

Žijeme v dobe, keď je pri podnikaní, ale i pri súkromných účeloch automobil veľmi potrebný. Našetriť si také množstvo peňazí nie je jednoduché. Našťastie nám trh ponúka finančný, či operatívny prenájom. Túto možnosť využívajú súkromné osoby, ale i firmy. Aký je medzi nimi rozdiel a aký typ leasingu by ste si mali vybrať?

Finančný leasing

Finančný leasing je skvelou voľbou v prípade, že chcete mať na automobil odkupné právo. Po ukončení lízingu sa stáva majetok vlastníctvom osoby (firmy). Počas doby splácania lízingu nie je teda vlastníkom ihneď majiteľ, ktorý daný lízing spláca, ale firma, ktorá je prenajímateľom. Väčšina spoločností vyžaduje prvú zvýšenú splátku v podobe akontácie, ktorú si môže klient zvoliť v percentách z celkovej ceny. Následne mu bude vygenerovaná mesačná splátka, ktorú hradí na účet leasingovej spoločnosti. Ak by sa však náhodou stalo, že osoba, poprípade firma nespláca dohodnuté mesačné splátky, leasingová firma má nárok automobil zobrať a odviesť, neskôr i predať iným osobám.

Operatívny lízing

Operatívny lízing je menej využívaný súkromnými osobami, skôr firmami, avšak každým rokom pribúda čoraz viac súkromných osôb a preto sa lízingové spoločnosti prispôsobujú a vytvárajú výhodné podmienky bez rozdielu na fyzickú, alebo právnickú osobu (spoločnosť). Výhodou tohto typu lízingu je, že o údržbu ako servis, poistenie, opotrebenie a podobne sa stará lízingová spoločnosť a tieto náklady nepripadajú na osobou splácajúcu mesačné splátky. Akontácia v tomto prípade nie je potrebná. Nevýhodou je, že majetok po splatení ostáva lízingovej spoločnosti.

21. storočie nám umožňuje využívať služby, ktoré neboli vždy ľahko získateľné. Jednou z týchto vecí sú leasingy. Po dôkladnom zvážení a naštudovaní si rôznych firiem s rôznymi ponukami odporúčame ešte raz všetky podmienky a zmluvy preštudovať a následne všetko podpísať. Nie nadarmo sa hovorí, dva-krát meraj a raz strihaj.

Našli ste chybu či nepresnosť v texte? Dajte nám o tom vedieť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Daň z motorových vozidiel za rok 2024

V januári 2025 budú daňovníci podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2024. Kto má povinnosť podať daňové priznanie, ktoré vozidlá sú predmetom dane a kedy je vozidlo od dane oslobodené?

Na Slovensko dorazila najväčšia Toyota. Spozornieť by mali hlavne živnostníci

Podnikateľom môžu zjednodušiť život a fungovanie – čo ponúkajú nové vozidlá z radu dodávkových vozidiel Toyota?

Poskytnutie firemného auta zamestnancovi aj na súkromné účely od 1.1.2025

Je potrebné poskytnutie firemného auta zamestnancovi zdaňovať a ako? Aké zmeny v zdaňovaní poskytnutia auta zamestnancovi nastávajú od 1.1.2025?

Povinné zimné pneumatiky v Európe

V ktorých krajinách a odkedy je potrebné mať prezuté na zimné pneumatiky a čo sa zmenilo od 1.10.2024? Prehľad pravidiel na Slovensku, v Rakúsku, Česku a ďalších štátoch EÚ.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky