Za posledných dvadsať rokov sa aj slovenský trh vyvíjal. Marcel Vašš, CEO spoločnosti eTarget hovorí o tom, ako vidí vyhľadávanie investorov startupmi. Marcel má s venture kapitálom mnohoročné skúsenosti, keďže pracuje vo firme, ktorá mala venture investorov aj strategického investora a podieľala sa na založení spoločnosti Piano Media, ktorá tiež získala viacero venture investícií.
Podstatnejšie ako biznis plán je mať premyslené, ako má produkt vyzerať, s kým ho vytvoriť a komu predať
Nájsť investora nie je jednoduché. No časy sa menia, rovnako je to aj s požiadavkami investorov, ale aj so startupmi. „Ešte pred pár rokmi bolo možné zohnať investora na myšlienku. Dnes už je situácia iná, investori očakávajú, že keď začnete hľadať financovanie, máte niečo z produktu hotové. Ďalšia veľmi dôležitá vec, podľa mňa podstatnejšia ako podnikateľský plán, je mať premyslené, ako má produkt vyzerať a s kým ho chcete robiť. Pretože investori nekupujú iba nápad, ale aj realizátora, a to si máloktorí startupisti uvedomujú. Musíte zatvoriť oči a vedieť detailne opísať firmu. Až keď toho budete schopní, môžete začať zháňať peniaze,“ hovorí Marcel Vašš.
Zvyčajne sú na trhu organizácie, ktoré vám môžu pomôcť investora vyhľadať, no Marcel túto cestu nepreferuje. „Nie som zástancom toho, aby existovali inštitúcie, ktoré spravia robotu za vás a nájdu vám investorov. Tých by si mal nájsť každý podnikateľ sám. Aj na tom sa ukáže, aký je schopný. K správnemu investorovi sa musíte dobyť. Na internete je predsa veľa webových stránok a informácií. Stačí len začať hľadať, napríklad môžete oslovovať ľudí aj cez LinkedIn,“ vysvetľuje Vašš.
Pri písaní podnikateľského plánu vám napadne množstvo otázok, ktoré si musíte zodpovedať
A aký je názor M. Vašša na potrebu podnikateľského plánu? „V úvodných fázach rokovania vám stačí mať podnikateľský plán na jednu A4 so základným popisom kto ste, aký je váš produkt, a ako bude fungovať. Neskôr vám venture investor povie, čo presne v pláne očakáva. Na začiatku preto vôbec nepotrebujete obsiahle podnikateľské plány. Napriek tomu má veľký zmysel mať aspoň nejaký. Pri jeho písaní sa vám zrazu vynorí kopa otázok, ktoré by vám inak nenapadli a tie si samozrejme musíte zodpovedať, pretože pravdepodobne budú rovnaké body zaujímať aj investorov,“ dodáva na záver Marcel Vašš.
Čo chcú investori? V prvom rade chcú vždy zhodnotiť svoje peniaze!
Motivácie, ciele, ale aj požiadavky sú u podnikateľských anjelov a venture fondov odlišné. „Ak žiadate peniaze od podnikateľského anjela, počítajte s tým, že celý jeho prístup, ale aj postup bude skôr neformálny. Prístup fondov bude oveľa viac štruktúrovaný a formalizovaný. Akýkoľvek investor však bude chcieť, aby ste mu ukázali, že na 100 % veríte myšlienke, ktorú mu predstavujete. Nejde mu o podporu podnikania. Každá firma, ktorá si hľadá venture investora si musí uvedomiť hneď na začiatku, že príde partner, ktorý chce hlavne zarobiť. Investor príde, vloží peniaze, pomôže vám s biznisom, naštartuje rozvoj firmy a za nejaký čas svoj podiel predáva a zase odchádza,“ hovorí o vnímaní investorov a ich motívoch M. Vašš.
Pamätajte na to, že investor vám predá firmu
Pozitíva aj negatíva vstupu investora do podniku vníma po dlhoročných skúsenostiach jednoznačne. „Zakladateľ má najviac informácií o samotnom produkte, je zameraný iba naň, a potom mu veľa vecí môže unikať. Investor však už videl do hĺbky desiatok firiem. Vie sa poučiť z toho, čo doteraz zažil, a je ochotný odovzdať vám svoje skúsenosti. Vďaka tomu sa môžete vyhnúť chybám, ktoré by vás mohli stáť priveľa. Investor prináša do firmy reporting, aby mal prehľad o vývoji podniku cez čísla. Toto je často pre podnik obťažujúce, ale na druhej strane vám to dá veľmi veľa, pretože aj vy začnete svoj podnik cez čísla spoznávať. Zrazu začnete mať prehľad o rôznych veciach, ktoré ste predtým riadili len intuitívne,” vysvetľuje Marcel Vašš, ktorý má skúsenosti zo strany investora aj investovaného podniku. No a ako prežiť tie negatíva? Odporúča nasledovné: „Je dôležité mať všetko riadne upravené v akcionárskej dohode, tzv. shareholder agreement. Treba ošetriť aj negatívny scenár, pretože môže nastať situácia, že investor a majiteľ podniku budú mať veľmi odlišné názory. Zvyčajne však ku konfliktom prichádza vtedy, keď sa firme prestane dariť. Vtedy by si mal majiteľ uvedomiť, že investor do projektu investoval peniaze a je logické, že tlačí na to, aby podnik dosahoval lepšie výsledky. Jednoducho, v tomto prípade majú investor a vlastník protichodnú motiváciu a je potrebné hľadať kompromis. Čo je však najdôležitejšie? Už v prvej investorskej zmluve si obe strany musia vyjasniť svoje práva, pretože sa jednoducho môže stať, že investor potom svoj podiel predá vášmu konkurentovi alebo človeku, ktorý vám je absolútne nesympatický a vy s tým nebudete môcť nič spraviť,” upozorňuje na záver Marcel Vašš.
Ďalšie skúsenosti a príbehy z podnikania slovenských firiem s investormi nájdete v našej publikácii 39 rád ako budovať svetovú firmu s investorom na Slovensku.