Povinný vstup do II. piliera: prvopoistenci dostanú informačné listy

Sociálna poisťovňa posiela informačné listy o povinnom vstupe do II. piliera. Koho sa to týka a čo ak si poistenec sám nezvolí dôchodkovú správcovskú spoločnosť?

Informačný list o povinnej účasti na starobnom dôchodkovom sporení zasiela Sociálna poisťovňa listovou zásielkou na adresu trvalého bydliska prvopoistenca, resp. na jeho korešpondenčnú adresu alebo do eSchránky (v prípade, ak ju má aktivovanú). Za mesiac máj ide spolu o 4 346 poistencov. Informačný list bude Sociálna poisťovňa posielať každý mesiac vždy novým prvopoistencom, ktorým vzniklo prvé dôchodkové poistenie v predchádzajúcom mesiaci.

Čo informačný list obsahuje?

Prvopoistenci si v obálke k povinnému vstupu do II. piliera nájdu:

  • oznámenie o dátume vzniku prvého dôchodkového poistenia, ktorý je zároveň dátumom vzniku prvej účasti na starobnom dôchodkovom sporení (II.pilier),
  • kontaktné údaje dôchodkových správcovských spoločností, z ktorých si sporiteľ môže vybrať tú svoju, zákonnú lehotu na tento výber (180 dní odo dňa vzniku účasti),
  • informáciu o určení dôchodkovej správcovskej spoločnosti Sociálnou poisťovňou, ak si sporiteľ v určenej lehote nevyberie sám,  
  • informáciu o možnosti vystúpiť z II. piliera a zákonnú lehotu na tento výstup (730 dní odo dňa vzniku účasti na starobnom dôchodkovom sporení),
  • prílohu tlačiva „Oznámenie nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení – výstup z II.piliera“,
  • prílohu - informačný leták k aktivácii Elektronického účtu poistenca.

Pozrite si vzor dokumentov, ktoré prvopoistenci od Sociálnej poisťovne dostanú.

Koho sa automatický vstup do II. piliera týka?

Povinný vstup do II. piliera sa môže týkať nielen mladých ľudí, ktorí v súčasnosti končia štúdium a po 1. máji 2023 sa po prvý raz zamestnajú, ale tiež osôb do 40 rokov, ktoré predtým nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie a po 1. máji 2023 (a neskôr) im táto povinnosť vznikne. 

Napríklad ide o SZČO, ktoré v minulosti nedosahovali príjem potrebný na vznik povinného dôchodkového poistenia, ich príjmy medzitým narástli a vznikla tak povinnosť odvádzať poistné na dôchodkové poistenie; resp. ide o osoby, ktoré sa po návrate zo zahraničia po prvý raz zamestnajú na Slovensku a budú odvádzať poistné na dôchodkové poistenie a pod.

Na ilustráciu, v roku 2022 vstúpilo na trh práce takmer 45 tisíc (44 968) prvopoistencov, ktorým vznikla povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie.

Všetky podstatné informácie o povinnom vstupe do II. piliera približujeme v článku Automatický vstup do 2. piliera od 1.5.2023 a prehľad zmien, ktoré v II. pilieri nastali od roku 2023 nájdete v článku Zmeny v druhom pilieri od 1.1.2023.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Dobrovoľné sociálne poistenie

Občan sa môže zabezpečiť v prípade neočakávaných situácií platením dobrovoľného sociálneho poistenia. Aká je jeho výška a ktoré z balíkov si občania môžu vybrať, sa dočítate v článku.

OČR cez prázdniny 2024: aké sú podmienky a kto má nárok?

Ktorí rodičia môžu o ošetrovné požiadať, na ako dlho a čo to znamená z hľadiska ich príjmu? Podstatné informácie aj žiadosť na stiahnutie.

Sociálne odvody SZČO od 1. 7. 2024

Aká je hranica príjmov, pri ktorej SZČO (ne)vzniká povinnosť platiť sociálne odvody od 1. 7. 2024, resp. 1. 10. 2024? Ako sa podnikateľ dozvie o výške odvodov a aká je ich minimálna a maximálna výška?

Maximálna dávka v nezamestnanosti a dávka garančného poistenia od 1.7.2024

Od 1. júla 2024 platí nová maximálna suma dávky v nezamestnanosti. Týkať sa bude len nových žiadateľov, ktorí splnili podmienky a dosahujú maximálny vymeriavací základ. Mení sa aj maximálna dávka garančného poistenia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky